קהילה טיפולית – לטיפול בהתמכרויות

פורסם ב 13/06/2019   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 3 דקות

זמן קריאה – 8 דקות
( למציאת מענה טיפולי יש להיעזר במערכת חיפוש הטיפול שבעמוד הראשי או בעמוד המטפלים ומרכזי הטיפול )

קהילה טיפולית הינה מסגרת פנימייתית סגורה, בה עובר המטופל תהליך טיפולי למשך מספר חודשים עד כשנה.

לאחר הקהילה הטיפולית הוא עשוי להמשיך למסגרת הוסטל, שהיא מסגרת פתוחהה למחצה עד משך של חצי שנה.
הקהילות הטיפוליות הינן עמותות אשר קיבלו את הרישיון ממשרד העבודה והרווחה,, נמצאות בפיקוחן ובמימונן.

המטופל משתלב בקהילה הטיפולית, לאחר הגמילה הגופנית. הוא עובד לגור בקהילה ושם עובר תהליך טיפולי אינטנסיבי, מעמיק וממושך.

באופן זה הוא מתנתק מהסביבה הטבעית שהיוותה גם את מקור הבעיות שלו, מאפשר לעצמו לקחת פסק זמן משגרת חייו ולהתפנות באופן מלא לטיפול בעצמו. הטיפול אינו קל אך הוא הכרחי עבורו על מנת לחזור לחיק החברה מחוזק ומתפקד.

מטרת הקהילה הינה לעזור לאדם לשנות את סגנון חייו על מנת שיוכל ללמוד לחיות ללא סמים ולתפקד באופן נורמטיבי ומסתגל בחברה, בעבודה ובמערכות היחסים בחייו. ויחד עם זאת להרגיש בעל ערך, ולחיות חיים מועילים ומספקים.

החיים בקהילה מדמים את החיים מחוצה לה – מסגרת המספקת גבולות ברורים ומוסריים, מבנה היררכי וסמכותי, לקיחת חלק בניהול התפקודים בקהילה, עבודה משותפת כחלק מקבוצה, תרומה לקהילה. כל זאת מאפשר למטופל להתנסותת במצבים רגשיים וחברתיים ולפתח כישורי חיים בסביבה מכילה ומטפחת.

בני המשפחה יכולים להיות שותפים תומכים בתהליך הטיפול, בהתאם לשלב שבו נמצא המטופל ולהמלצות הצוות הטיפולי.


ההפניה לקהילה יכולה להתבצע באופן עצמאי או דרך הגורם הטיפולי במקום המגורים.


בקהילות קיים צוות רב תחומי הכולל בין היתר – מטפלים עוס"ים, פסיכולוגים, תרפיסטים, צוות רפואי – אחות, רופא, פסיכיאטר, מדריכים ועובדי משק ואדמינסטרציה.

לקריאה נוספת -  סמים קלים או סכנת התמכרות? - מריחואנה (גראס) וחשיש

מגוון טיפולים מתקיימים בקהילות השונות – טיפול קבוצתי, טיפול פרטני, התערבויות משפחתיות, ותרפיות שונות (מדיטציה, טיפול בהבעה ועוד).

בקהילות המטופל עובר משלב לשלב, עם הזמן ותוך כדי ההתקדמות בטיפול. בכל שלב הוא יתמודד עם המשימות וההדגשים המתאימים. תחילת הטיפול תוקדש להתאקלמות  ולהכרות עם הקהילה, הפנמת החוקים והכלליםם בהמשך המטופל ישתלב בתפקודים השונים בקהילה ויתחיל לקחת חלק אקטיבי יותר בטיפול. בשלב זה הוא יעשה עבודה רגשית מעמיקה, עיבוד חוויות רגשיות התנסות ביחסים בנאישיים עם החברים בקהילה ולמידת מיומנויות לפתרון בעיות, המשך הטיפול יעסוק ביציאה למשימות שונות, לביקורי בית ולהתנסות במצבים שונים, שלב נוסף הוא התנסות במסגרת עבודה כל זאת כהכנה לקראת החזרה לחיים שמחוץ לקהילה.

המטרות הטיפוליות בקהילות הינן:

  • עבודה על דפוסי התנהגות – במסגרת הקהילה הוא לומד לכבד כללים וגבולות, לקבל סמכות ולהוריד סמכות, לתפקד בסדר יום מובנה,  בד בבד עם ההתקדמות בתהליך הטיפולי הוא לומד לשאת באחריות על מעשיו, לקחת יוזמה, לעמוד במחוייבות, להיות אקטיבי ולסגל ערכים ואמות מוסר כיושר וכנות.
  • עבודה על דפוסי חשיבה והחלקים הקונטיביים, מודעות ולמידה על העצמי, על יחס לזולת ולימוד "כישורי חיים".
  • עבודה ברובד הרגשי – העלאת הבטחון האישי, הדימוי העצמי, העלאת המודעות לתהליכים הנפשיים, עיבוד חווית עבר, התמודדות עם רגשות וטיפול בבעיות פסיכולוגיות ואישיות ורכישת מיומנות לפתרון בעיות
  • עבודה ברובד החברתי – האינטראקציות עם המטופלים האחרים בקהילה והעבודה בקבוצות מאפשרת לעבוד על תקשורת בינאישית, עזרה הדדית, תמיכה, עבודה על אמון בעצמי ובזולת, גבולות בריאים במערכות יחסים, כל זאת מקנה אסטרטגיות התמודדות בחברה הנורמטיבית.
  • הבנה של בעיית ההתמכרות והמענה שהיא היוותה לפתרון בעיות, לימוד מיומנויות אדפטיביות להתמודדות במצבי סיכון למעידה ולחזרה לשימוש בחומר או בהתנהגות.
  • חיזוק ושיפור מערכות יחסים משפחתיות – בעבודה אישית ובשיחות והתערבויות משפחתיות. כמו כן החיים בקהילה מדמים חיים בחיק המשפחה עם חוויה מתקנת הנותנת בטחון לכל פרט ל"גדול" ולהתפתח באופן תקין בתוך הקבוצהה כמשפחה, ובעזרתה.
  • לימוד מילוי שעות הפנאי – בחוגים, טיולים ופעילות איכותית.
  • שיקום תעסוקתי – הכשרה מקצועית או השלמת השכלה, על מנת לסייע בהשתלבות בתעסוקה מתאימה לאחר סיום הטיפול בקהילה הטיפולית. כמו כן  בקהילה מתפקד המטופל במבנה היררכי הדומה לעולם התעסוקתי האמיתי.
לקריאה נוספת -  טיפול בהתמכרויות בקהילות טיפוליות - ממשלתיות ופרטיות

 

למציאת מענה טיפולי לפי איזור

צפון
מרכז
דרום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: