התמכרות לסמים – גמילה מסמים

פורסם ב 30/07/2022   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 3 דקותהתמכרות לסמים – גמילה מסמים

זמן קריאה – 6 דקות
( למציאת מענה טיפולי יש להיעזר במערכת חיפוש הטיפול שבעמוד הראשי או בעמוד המטפלים ומרכזי הטיפול )

מהם סמים?

 

המילה סם יכולה להתייחס לכל כימיקל שמשנה את ההומאוסטזיס הטבעי של הגוף, בין אם במוח, במערכת העיכול או במקומות אחרים.

 

ישנם סוגים רבים ושונים של סמים וניתן להשתמש בהן מסיבות שונות כגון למטרות רפואיות או סתם שימוש פנאי.

סמים יכולים להיות טבעיים (לדוגמה מריחואנה) או מעשה ידי אדם. כמה סמים שימשו במשך מאות שנים למטרות רפואיות כמו אופיום כדי להרוג כאב, קוקאין כדי לעצור התקף אסטמה. אחרים פותחו לאחרונה יותר – כמו LSD ומריחואנה.

 

 

סוגי סמים מוכרים

 

ישנם סוגי סמים רבים, לדוגמה:

– סמים המשפיעים על המוח וההתנהגות: קוקאין, מריחואנה, הרואין ו-LSD

– סמים הגורמים לתלות פיזית ורגשית: טבק ואלכוהול

לקריאה נוספת -  בופרנורפין (סובוטקס וסובוקסון) - טיפול בתחליף סם

– תרופות המסייעות להילחם במחלות: מורפיום

– תרופות שנקבעו לבעיה רפואית ספציפית: פניצילין

 

 

מיהו מכור לסמים

 

התמכרות לסמים היא מחלה מוחית המאופיינת בהתנהגויות כפייתיות. זה משפיע על מערכת התגמול של המוח, השולטת ביכולתו של הגוף לחוש הנאה.

 

 

המכור לסם ימשיך את החיפוש אחר סמים וכל זאת למרות השלכות שליליות רבות. אנשים המכורים לסמים עשויים להיות בעלי תשוקה מוגברת לחיפוש אחר הסם, לחוויה של תסמיני גמילה כשהם מפסיקים לקחת את הסם, או שניהם. יש להם גם שליטה לקויה על הדחפים שלהם ועשויים להשתמש בסמים במצבי סיכון.

 

 

מכורים לסמים בדרך כלל אינם מודעים לנזק שהם גורמים לעצמם ולאחרים סביבם. לעתים קרובות הם מזניחים את האחריות שלהם בעבודה או בבית, מבלים זמן בפעילויות הקשורות להשגה או שימוש בסמים במקום פעילויות אחרות. הם ממשיכים להשתמש בסמים למרות בעיות פיזיות שנגרמות מההתמכרות שלהם, ונמנעים ממצבים חברתיים כי הם חוששים שישפטו אותם על ידי אחרים לגביהם.

 

 

תסמיני גמילה מסמים

 

תסמיני גמילה מסמים הם ההשפעות הפיזיות והנפשיות המגיעות מגופו של אדם המנסה לפצות על הסרה פתאומית של סם או כדור הרגעה. בעוד שרוב תסמיני הגמילה יהיו קלים, חלקם יהיו חמורים יותר בהתאם לסוג הסם שממנה נסוגים ומשך הזמן שהגמילה לוקחת.

 

 

אמנם אין תרופה להתמכרות לסמים, אך ישנם טיפולים שיסייעו בניהול תסמיני הגמילה.

לקריאה נוספת -  מסגרות הטיפול הציבוריות - התמכרויות

 

באופן כללי, ניתן לחלק את תסמיני הגמילה לשתי קטגוריות: פסיכולוגית ופיזית. תסמינים פסיכולוגיים כוללים דיכאון, נדודי שינה, חרדה ושינויים במצב הרוח. תסמינים פיזיים כוללים הפרעות שינה, בחילות או הקאות, הזעה או צמרמורת, כאבי שרירים או התכווצויות, שלשולים או עצירות וירידה בתיאבון.

 

 

מכון גמילה מסמים

 

מכון לגמילה מסמים הוא מרכז המסייע לאנשים הסובלים מהתמכרות לסמים. מרכז הטיפול מספק לאנשים אלו את השירותים הדרושים להם על מנת להתפכח. תהליך השיקום יכול להימשך בין שלושה חודשים לשנה בהתאם לחומרת ההתמכרות וסוג הסם ממנו הם נגמלים. מכוני גמילה מסייעים לאנשים רבים להתגבר על התמכרותם ולנהל חיים מפוכחים.

 

 

טיפול פרטני לגמילה מסמים

 

תוכניות גמילה מסמים נועדו לעזור לאנשים להתגבר על התמכרותם על ידי מתן הכלים הדרושים להם כדי לחיות חיים בריאים ללא סמים או אלכוהול.

 

 

טיפול פרטני בגמילה מסמים יכול להתייחס לתהליך של טיפול בהתמכרות באמצעות מגוון טיפולים, לרבות ניקוי רעלים רפואי, ייעוץ ותמיכה חברתית.

 

 

בנוסף, התמכרות לסמים היא מחלה שניתן לטפל בה בהצלחה בעזרת טיפול פרטני. הטיפול יכול להיעשות ברמת הפרט או במסגרת קבוצתית.

 

 

 

אם אתה סובל מהתמכרות לסמים, או מתלבט האם אתה מכור, אם אדם בסביבתך משתמש בסמים ומכור להם – היכנס למרכז המידע ולמד עוד על ההתמכרות, ועל האפשרויות והדרכים לטפל בה.

 

חשוב לזכור – ההתמכרות לסמים לא תיפסק מעצמה אך עם העזרה המתאימה ניתן לטפל בה !

 

למציאת מענה טיפולי לפי איזור

צפון
מרכז
דרום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: