טיפול בהתמכרויות – קשת האפשרויות

איך נדע שבן משפחתנו המגיע למרכז גמילה מקבל את הטיפול הנכון?  שואלים אותי פעמים רבות משפחות שמגיעות לייעוץ.  

 

נבחין תחילה בטיפול הפסכיאטרי רפואי ובטיפול הפסיכותרפי.

 

בטיפול הרפואי פסיכיאטרי חשוב שהרופאים יהיו מיומנים בטיפול רפואי תרופתי בתחוםם ההתמכרויות לסמים, אלכוהול, והחמורים. לאחרונה שוחחתי עם פסיכיאטר וותיק העובד עשרותת שנים כרופא ופסיכיאטר, אולם הוא אינו מקורב לתחום הרפואי של הטיפול במצבי גמילה והתמכרות. הוא אינו מכיר את התגובות של אדם ששתה אלכוהול ונכנס למצבי שכחה וערפול, הוא אינו מכיר את הטיפול התרופתי החדש שיצא כתרופה למניעת הרצון לשתות אלכוהול.

 

אותו רופא התמחה בטיפול במצבי חרדה ודיכאון אבל לא בתחום ההתמכרויות. וידוע היום, במיוחד בתחום הרפואה, שמדובר בתתי מקצוע והתמחויות המגיעות עד לרזולוציה של התמחות בכף היד. כך גם בתחום ההתמחות בהתמכרויות, חשוב שנוודא שהרופא הפסיכיאטר המייעץ לנו בנושא התמכרויות ידע ויכיר את הפיתוחים החדשים שמתרחשים בתחום הטיפול הזה.

 

במרכזים הטיפוליים אני עובד בשיתוף פעולה עם פסיכיאטרים המומחים בהתמכרויות. על פי הצורך המטופל מקבל ייעוץ, אבחון או ליווי בתהליך הגמילה והטיפול.

 

הטיפול הנפשי תרפואיטי וקבוצות הטיפול – קיימת החשיבות למומחיות ולמקצועיות של אנשי המקצוע המובילים אותם, בכל קשת ומגוון האפשרויות לטיפול.

 

המסגרות נחלקות על פי רמת האינטנסיביות, והמענים המותאמים לצרכי המכור.

החל מקהילה טיפולית, מרכז יום, שיחות פרטניות, קבוצות ושיחות בסקייפ.

 

אפרט לגבי המסגרות והאפשרויות השונות:

 

קהילה טיפולית:

במרכז בו אני עובד בנינו פעילות טיפולית משעה 0730 ועד שעה 2200. המטופלים, נדרשים להשכים קום ב 0730,, להתארגן על הגינה אישית, גילוח לבנים, רחצה, לבישת בגדים נקיים. בואו לא נשכח שחלקם של המטופלים חי שנים ארוכות בהזנחה אישית גדולה.

לקריאה נוספת -   מהי התמכרות לסמים ?

ארוחות הבוקר, הצהריים והערב מוכנות על ידי המטופלים בסבב אישי ובפיקוח הצוות המטפל. מטופלים שלא ידעוו להכין פתיתים (לדוגמא), לומדים כישורי חיים כבישול, ניקיון כלים ושטיפתם, הפעלת מכונת כביסה וניקיון סביבת המגורים בהם הם חיים.

אחר כך לאורך כל היום במרווחים של שעה וחצי מועברים למטופלים קבוצות טיפול שונות, אין ישיבה ארוכה בבטלנות, כל מטופל לומד להכיר את עצמו את הגנותיו, את מנגנוני ההכחשה וההדחקה שלו ואת עצמו כנפש אנושית אליה לא היה מודע.לדוגמה – נכנס לחדר הצוות מטופל שביקש להתקשר באמצע היום בפלאפון שלו הנשמר בחדר הצוות. שאלנו אותו מדוע הוא מחייך ? הבנו שבדרישה החריגה שלו ישנה פעילות חריגה. הסתבר שרצה להתקשר לחבר קבוצה שמעד חזרה לשימוש בסמים. אין זה תפקידו ולא נכון שמטופל הנלחם על ימי ניקיונו הראשונים משימוש בסמים ואלכוהול ישוחח עם חבר שמעד חזרה לשימוש בחומרים אלו.או מטופל אחר שרצה את הפלאפון שלו במטרה לשחק בו משחקי  סמארטפון, בו בזמן שהוא בתהליך גמילה ממשחקים אלו. אלו רק דוגמאות ספורות מעשרות דוגמאות להן נדרש איש הצוות המיומן לטיפול במצבי התמכרות.חשוב שכל מטופל יזכה לספר את סיפור חיו לאחר שלמד והכיר את סיפורו מהשתתפות בקבוצות טיפוליות.הצוות מלווה את המטופלים 24 שעות ביממה, יבדוק שאין הקנטות בין חברי הקבוצה, שאין ביטויי אלימות.

 

חברי המרכז הנמצאים בטיפול חיים חיים מאוד אינטנסיביים המעוררים לעיתים מתח ולחץ נפשי.חשוב שבמרכז טיפולי מקצועי תהיה הקפדה על לבוש הולם, המטופלים לא נמצאים בחוף הים או בבר בתל אביב, הם חיים ומטופלים במרכז טיפולי.חשוב שתהיה הפרדה בין גברים ונשים. שלנשים תהיה פרטיות בחדר משלהם, שלא תהיה אישה יחידה בקבוצת גברים. המטופלים מגיעים לטיפול. תהליכי הגמילה הראשונים אינם זמן לבניית יחסים אקסלוסיביים והתאהבויות. גם כך המטופלים נמצאים בבלבול נפשי ובלחצים נפשיים והם לא זקוקים למקום לחץ נוסף.העדכון בין אנשי הצוות חשוב. לא ייתכן שאיש מקצוע אחד יאמר מסר טיפולי למטופל ואחר כך יבוא איש צוות אחר, שלא היה מעודכן ויאמר את ההפך של ההוראה הטיפולית והחינוכית.חשוב שיהיו גבולות ברורים, במסר של עשה ואל תעשה. המטופלים לומדים להפנים דרגם את חוקי החברה והנורמות הטיפוליות שלה.גם שעת סיום היום ו"כיבוי האורות" גם הוא חלק חשוב בתהליך הטיפולי.

לקריאה נוספת -   תפקידם של ליקויים קוגניטיביים בהימורים פתולוגיים

על כל אלו הייתי ממליץ לבני המשפחה לברר ולשאול את מנהלי מרכז הטיפול והגמילה, טרם כניסת בן משפחתם לתהליך מורכב זה של גמילה.

 

מרכז יום:

"מרכז היום של "תחליט" מקבל אנשים המחלימים ממצבי התמכרות לסמים, אלכוהול, הימורים ומין. לצד אנשים הסובלים מבעיות נפש שונות. בצוות נכללים פסיכיאטרים מובילים בארץ במומחיותם למצבי התמכרויות שונים.

פעילותנו נערכת בסדר יום מובנה שיתואר להלן:

יום ב' משעה 09:30-10:00 התכנסות והתארגנות, 10:00-11:30 קבוצת "רק להיום" וסבב, הפסקה, 11:45-13:15 קבוצתת טיפול ברוח הגישטאלט, 13:15-14:00 ארוחת צהרים.

14:00-15:30 קבוצת סגירת יום המסתיימת בקבלת משימות איש/יות לשבוע ההחלמה הקרוב. ניקיונות ופיזור בשעהה 16:00.

 

שיחות פרטניות:

בימי ב' וימי ד' בבוקר אנחנו מקבלים אנשים לשיחות פרטניות ומשפחות לייעוץ, כמו כן עורכים בדיקות מעקב אחר סמים בשתן לבקשת בתי משפט ועורכי דין הנדרשים לתוצאות בדיקות שתן, אמינות ומדויקות."תחליט" מציע טיפוליי "ביופידבק", טיפולים לבני נוער ומשפחתם על ידי פסיכולוגית בכירה המטפלת בתחום הנוער והצעירים.

 

קבוצות טיפול ותמיכה:

ב"תחליט" נערכות קבוצות טיפול בימי ד' בערב בנוסף למסגרת הפעילות בימי ב' בשעות 19:00-20:30 במשרדיי "תחליט" בתל אביב, ופעם בשבועיים קבוצת "משפחות והורים" בימי ג' בשעה 19:00-20:30 במרכז " תחליט" בכפרר סבא.

 

 יעוץ, הדרכה וטיפול בהתמכרויות בעזרת סקייפ :

פיתוחי הטכנולוגיה ותקשורת המחשבים מאפשרים לאנשי מקצוע ומטופלים לזכות ביעוץ, הדרכה וטיפול בנושאי התמכרויות מסמים, אלכוהול והימורים, על ידי טובי המומחים בארץ בעזרת תוכנת ההתקשרות "סקייפ".מרכז "תחליט ותכלית בע"מ", מרכז שמייצג מומחים בתחומי הטיפול בהתמכרויות, הינו ממרכזי הייעוץ הראשונים שמאפשר שיחות ייעוץ, הדרכה וטיפול בעזרת תוכנת ההתקשרות "סקייפ".תהליכים שהיו פרי הדמיון רק לפני כעשור, מבוצעים היום על ידי אנשי הטיפול של "תחליט" בצורה פשוטה ונגישה לכל אדם המעוניין להיוועץ בטובי המטפלים והמומחים בתחום ההתמכרויות בישראל.

לקריאה נוספת -   איך לעצור את הדחף לסמים

 

התהליך הינו פשוט, איש מקצוע, משפחה או אדם הזקוקים לייעוץ, פונה טלפונית, באימייל,  פייסבוק או וואטסאפ למומחה של "תחליט", ומבקש לברר על סוגי הייעוץ הטיפול וההדרכה היכולים להינתן ממרחק. במידה ואיש המקצוע מתרשם שדרך סיוע זו אפשרית, הוא נותן לפונה את מספר חשבון הבנק של "תחליט" אליו יועבר סכום הייעוץ ואו ההדרכה.

מיד עם העברת הסכום הנדרש יכול להתבצע תהליך הייעוץ, ההדרכה והטיפול, בכללים שנקבעו ונמסרו לפונה.לדוגמה: פנה אלינו סטודנט ישראלי לאומנות הלומד באיטליה וביקש להתייעץ בדבר התמכרותו לסמים ואלכוהול. הפניה שהגיעה בטלפון מהסטודנט הוערכה כניתנת לקבלת ייעוץ והדרכה מאיש הטיפול בארץ. הסטודנט העביר את סכום הנדרש לתשלום לחשבון "תחליט" ומיד תוך כשעה קיבל את השיחה ב"סקייפ" מאיש המקצוע של "תחליט".לאחר מהלכים ספורים, ובחופשה הראשונה של הסטודנט בישראל, נכנס הפונה לתהליך גמילה קצר בארץ וחזר לאיטליה כאדם נקי מסמים ואלכוהול. בת הזוג של הסטודנט תודרכה אף היא וקיבלה ערכה לבדיקת ניקיונו של הסטודנט מסמים ואלכוהול. בדיקה שתעשה לו באיטליה על ידי בת הזוג.הסטודנט קיים פעמיים בשבוע שיחה טיפולית, על ידי מומחה "תחליט" בארץ, וכשנערכה לו בדיקת השתן למציאת ממצאי סמים בשתן, נעזרה בת הזוג של הסטודנט ביכולתה להראות את ממצאי הבדיקה ב"סקייפ" למומחה שישב בישראל במשרדי "תחליט".

 

מהלך ייעוצי וטיפולי זה, לא היה יכול להתקיים ללא אמצעי התקשורת והמחשוב החדשניים הקיימים בצוות המומחים בארץ, ויש להניח שללא התערבות זו "ממרחק" לא היה יכול להמשיך את לימודיו היוקרתיים באיטליה.כמובן שתהליך ייעוצי, הדרכתי זה, יכול להתקיים גם בישובים מרוחקים בארץ המעוניינים לקבל את יעוץ המומחים של "תחליט", כך נעשה גם על ידי פונה מכור לסמים מצפון הארץ שרצה את ייעוצנו, וצוות רפואי שביקש את ייעוץ הפסיכיאטר של "תחליט" בתחום מומחיותו.

 

מאת: עמיר פירני – מטפל מומחה בהתמכרויות

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top