הבנת הגורמים הפסיכולוגיים המניעים התמכרות לחומרים שונים

פורסם ב 14/01/2023   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 2 דקותהבנת הגורמים הפסיכולוגיים המניעים התמכרות לחומרים שונים

זמן קריאה – 3 דקות
( למציאת מענה טיפולי יש להיעזר במערכת חיפוש הטיפול שבעמוד הראשי או בעמוד המטפלים ומרכזי הטיפול )

התמכרות היא מצב מורכב ורב-גוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. בעוד שהחומרים שאנשים מתמכרים אליהם יכולים להשתנות מאוד, ישנם גורמים פסיכולוגיים מסוימים הנפוצים בקרב אנשים הנאבקים בהתמכרות. במאמר זה, נחקור כמה מההבדלים הפסיכולוגיים המרכזיים שגורמים לאנשים להיות רגישים להתמכרות לחומרים שונים.

נטייה גנטית: 

אחד הגורמים המשמעותיים ביותר שתורמים להתמכרות הוא הגנטיקה. מחקרים הראו כי שינויים גנטיים מסוימים יכולים להפוך אדם לרגיש יותר להתמכרות. לדוגמה, מחקר שנערך על ידי המכון הלאומי לבריאות (NIH) מצא כי אנשים עם וריאנט ספציפי של הגן DRD2, המכונה אלל A1, נוטים יותר לפתח התמכרות לאלכוהול וסמים אחרים. באופן דומה, מחקר הראה גם שאנשים עם וריאנט ספציפי של הגן OPRM1, המכונה אלל A118G, נוטים יותר להתמכר לאופיואידים.

בריאות הנפש: 

גורם פסיכולוגי מרכזי נוסף שתורם להתמכרות הוא בריאות הנפש. אנשים הנאבקים במצבים כמו חרדה, דיכאון וטראומה נוטים יותר לפתח התמכרות לחומרים כמו אלכוהול ואופיואידים. הסיבה לכך היא שחומרים אלה יכולים לספק הקלה זמנית מהסימפטומים של מצבים נפשיים, מה שמוביל למעגל של התמכרות.

לקריאה נוספת -  בנימה אישית לחג השבועות, חג מתן תורה

תכונות אישיות: 

תכונות אישיות מסוימות נמצאו גם קשורות להתמכרות. אנשים שהם אימפולסיביים, מחפשים תחושה ובעלי חוסר שליטה עצמית נוטים יותר לפתח התמכרות לחומרים כמו אלכוהול וסמים. באופן דומה, מחקר מצא גם שאנשים שיש להם רמה גבוהה של נוירוטיות, המאופיינת בתחושות של חרדה וחוסר ביטחון, נוטים יותר לפתח התמכרות לחומרים כמו אופיואידים.

גורמים סביבתיים: 

גם גורמים סביבתיים יכולים לשחק תפקיד משמעותי בהתמכרות. אנשים שנחשפים להתמכרות לסמים בגיל צעיר, או שיש להם היסטוריה משפחתית של התמכרות, נוטים יותר לפתח התמכרות בעצמם. בנוסף, אנשים שחיים בסביבות שבהן השימוש בסמים נפוץ נמצאים גם בסיכון מוגבר להתמכרות.

מסקנה: 

לסיכום, התמכרות היא מצב מורכב ורב פנים המושפע ממגוון גורמים פסיכולוגיים. נטייה גנטית, בריאות נפשית, תכונות אישיות וגורמים סביבתיים יכולים כולם לתרום לרגישות של הפרט להתמכרות לחומרים שונים. חשוב לציין שהתמכרות היא מחלה כרונית, והיא דורשת עזרה ותמיכה מקצועית כדי להתגבר עליה. אם אתה או מישהו שאתה מכיר נאבק בהתמכרות, חשוב לפנות לעזרה בהקדם האפשרי.

למציאת מענה טיפולי לפי איזור

צפון
מרכז
דרום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: