התמכרות לקניות – איך לדעת אם אני מכור\ה

פורסם ב 19/01/2023   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 4 דקות

קניות יכולות להיות פעילות מהנה ומהנה, אבל עבור אנשים מסוימים היא עלולה להפוך לאובססיה לא בריאה. 

אם תגלו שאתם חושבים כל הזמן על קניות, מרגישים עומס של התרגשות כשאתם מבצעים רכישה, או משתמשים בקניות כדרך להתמודד עם רגשות שליליים, אתם עלולים להתמכר לקניות. 

הנה כמה סימנים לבדיקה האם את/ה סובל מהתמכרות לקניות:

  1. אתה קונה בכפייה

אחד הסימנים המרכזיים להתמכרות לקניות הוא חוסר יכולת לשלוט בהתנהגות הקניות שלך. אם אתה מגלה שאתה לא יכול לעמוד בפני הדחף לעשות קניות, גם כאשר אתה יודע שאתה לא יכול להרשות זאת לעצמך או לא צריך את הפריטים, זה דגל אדום. אתה עלול להרגיש רצון עצום לעשות קניות, גם כשאתה לא מרגיש אומלל או לחוץ במיוחד.

  1. אתה חווה השלכות שליליות כתוצאה מהקניות שלך

התמכרות לקניות עלולה להוביל לבעיות כלכליות, כמו הוצאה מוגזמת והולכת חובות. אם אתה מגלה שהרגלי הקניות שלך גורמים ללחץ כלכלי או לתוצאות שליליות אחרות, כמו ויכוחים עם בן הזוג או מערכות יחסים פגומות, סימן שהרגלי הקניות שלך הפכו לבלתי בריאים.

  1. אתה משתמש בקניות כדרך להתמודד עם רגשות שליליים

עבור אנשים מסוימים, קניות יכולות לשמש כבריחה זמנית מרגשות שליליים כמו חרדה, דיכאון או שעמום. אם אתה מגלה שאתה פונה לקניות כדרך להתמודד עם רגשות שליליים, במקום לטפל בבעיות הבסיסיות, זה סימן לכך שהרגלי הקניות שלך הפכו לבלתי בריאים.

  1. אתה מרגיש פרץ של התרגשות כשאתה מבצע רכישה

קניות יכולות להיות חוויה מרגשת, במיוחד כשאתה מוצא עסקה מצוינת או רוכש משהו שרצית כבר הרבה זמן. עם זאת, אם תגלו שאתם כל הזמן משתוקקים לאותו עומס של התרגשות וחשים תחושת ריקנות או אכזבה כשאתם לא עושים קניות, זה עשוי להיות סימן להתמכרות לקניות.

  1. אתה מסתיר את הרגלי הקניות שלך מאחרים
לקריאה נוספת -  התמכרות לקניות - קניית בגדים ואופנה

אם אתה מגלה שאתה מסתיר את הרגלי הקניות שלך מהיקירים שלך או משקר לגבי כמות הכסף שאתה מוציא, זה עשוי להיות סימן שאתה מודע לכך שהרגלי הקניות שלך מהווים בעיה. אנשים עם התמכרות לקניות עלולים להתבייש בהתנהגותם או לפחד שישפטו אחרים.

אם אתה חושש שאתה עלול להתמכר לקניות, חשוב לפנות לעזרה! ישנן מספר אסטרטגיות שאתה יכול לנסות לשבור את מעגל ההתמכרות לקניות:

  1. זהה את הטריגרים שמובילים אותך לחנות

כדי לשבור את מעגל ההתמכרות לקניות, חשוב לזהות את הגורמים הבסיסיים להתנהגות שלך. מהם הרגשות או המצבים שמעוררים את הרצון שלך לעשות קניות? ברגע שאתה מבין את הטריגרים שלך, אתה יכול לעבוד על מציאת דרכים בריאות יותר להתמודד עם הרגשות או המצבים האלה.

  1. תציב לעצמך גבולות

כדי לעזור לרסן את הרגלי הקניות שלך, נסה להציב לעצמך גבולות. זה עשוי לכלול הגדרת תקציב לעצמך, הגבלת מספר הפעמים שאתה מרשה לעצמך לעשות קניות בשבוע או בחודש, או הימנעות מחנויות או אתרים שמעוררים את הרצון שלך לקנות.

  1. מצא פעילויות חלופיות

כדי לשבור את מעגל ההתמכרות לקניות, חשוב למצוא פעילויות אלטרנטיביות שיכולות לספק את אותה תחושת הנאה או סיפוק. זה עשוי לכלול עיסוק בתחביב חדש, בילוי עם חברים ובני משפחה, או מציאת דרכים לתרגל טיפול עצמי, כגון פעילות גופנית או מדיטציה.

  1. חפש תמיכה

קניות יכולות להיות פעילות מהנה ומהנה, אבל היא גם יכולה להפוך לאובססיה לא בריאה. אם אתם חוששים שאולי אתם מכורים לקניות, חשוב להיות מודעים לסימנים ולנקוט בצעדים לטיפול בבעיה. זכרו שאפשר לשבור את מעגל ההתמכרות לקניות עם האסטרטגיות והתמיכה הנכונות.

אחד הדברים החשובים ביותר שיש לזכור הוא שהתמכרות היא נושא מורכב הדורש גישה רב-גונית. לא מדובר רק בהפסקת ההתנהגות, אלא גם בטיפול בבעיות הרגשיות והפסיכולוגיות הבסיסיות שעשויות להניע את ההתמכרות.

לקריאה נוספת -  אושר בשקית קניות

חשוב גם לזכור שההחלמה היא תהליך וזה לא יקרה בן לילה. זה ייקח זמן, מאמץ וסבלנות. היו אדיבים לעצמכם ואל תתייאשו אם תחליקו ותחזרו להרגלים הישנים. הדבר החשוב ביותר הוא להמשיך להתקדם ולהמשיך לפעול לקראת השינוי.

אם אתה חושד שיש לך התמכרות לקניות, חשוב לפנות לעזרה בהקדם האפשרי. 

בין אם מדובר בשיחה עם מטפל, הצטרפות לקבוצת תמיכה או מציאת משאבים אחרים, קבלת עזרה היא חיונית כדי להתגבר על ההתמכרות ולהשתלט על חייך.

בסופו של דבר, חשוב לזכור שהתמכרות היא נושא רציני ואין להקל בו ראש. להתמכרות לקניות יכולות להיות השלכות חמורות על חייך, כמו בעיות כלכליות ומערכות יחסים פגומות. 

אם אתה חושד שאולי יש לך התמכרות לקניות, אל תהסס לפנות לעזרה. עם התמיכה והאסטרטגיות הנכונות, אתה יכול להתגבר על ההתמכרות שלך ולחיות חיים מאושרים ובריאים יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: