מהם השלבים בתהליך הגמילה והטיפול בהתמכרות למין ?

פורסם ב 16/12/2016   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 2 דקות

 

תהליך הגמילה והטיפול בהתמכרות למין כולל מספר שלבים  

יש לציין כי לאורך תהליך הטיפול חלק מהשלבים עשויים להתקיים בחפיפה:

השלב המקדים לתהליך הגמילה והטיפול מהווה את ההכרה בכך שקיימת בעיה

בשל העובדה כי מין מהווה חלק טבעי ובלתי נפרד מהחיים קל יחסית למכור למין להכחיש את הבעייה או להמעיט בערכה. יידרש אומץ וכוח על מנת להודות בפני עצמו ולאחר מכן בפני האחרים כי הוא מכור למין.

שלב הגמילה

כולל את הפסקת ההתנהגות המינית הכפייתית. יש לזכור – הפסקה זו אינה מספיקה ! אחריה יש צורך להמשיך בתהליך טיפול על מנת להצליח לשמר את ההשגים.

שלב ההתאוששות

זהו השלב שבו האדם מתחיל להתנסות בחיים ללא מין כפייתי. אולי בתחילה הוא ירגיש את ההתלהבות וההתרגשות, והוא יהיה חדור מוטיבציה להצליח, אבל עם הזמן הוא ירגיש פגיע יותר. יהא על המכור למין להגיע לשליטה עצמית וללמוד כיצד להתמודד בכל פעם בה הוא חש בדחף להתנהגות המינית ההרסנית, כמו לזהות את המקומות והמצבים אשר מקדימים את הפעילות המינית הכפייתית, ולהימנע מהם. על האדם לפתח את היכולת לקיים אינטימיות ביחסים ומיניות בריאה. 

בשלב זה עולים וצפים הרגשות והקשיים שהודחקו במשך כל תקופת ההתמכרות למין. רגשות קשים, חוויות עבר, אובדנים ואבל, דיכאון או חוסר שקט, חרדות, תחושת ריקנות – אילו רק חלק מהרגשות שעשויים להציף את המטופל בתחילת דרכו. הטיפול יסייע לו לעבד חוויות רגשיות, לשנות דפוסי חשיבה מעוותים ודפוסי התנהגות לא סתגלניים.

לקריאה נוספת -  טיפול מיני על רגל אחת - השפעת המצב הרגשי

שלב השיקום

על מנת לקדם את עצמו על המטופל לשקם תחומים אשר נפגעו כתוצאה מההתמכרות למין.  

בשלב זה ניתן יהיה לטפל בשיקום היחסים המשפחתיים – עם בן או בת הזוג, ההורים, האחאים או הילדים. הדגש בהתערבות הזוגית המשפחתית יהיה על בניית האמון המחודש, עבודה על אינטימיות וגבולות בריאים בין חברי המשפחה, תקשורת בונה ופתוחה.

כמו כן תתקיים עבודה על שיקום היחסים החברתיים, תוך לימוד של צריכת הרגלים בריאים ומספקים בשעות הפנאי, ועל השיקום התעסוקתי , לווי החזרה למעגל העבודה ובמקרה הצורך לווי בהכשרה מקצועית או בהשתלבות בלימודים.

השינוי אמנם קשה אבל אפשרי – באמצעות התמדה בעבודה טיפולית מעמיקה, יוכל המכור להסתגל לחיים מלאים ומספקים ללא מין כפייתי. 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: