בנימה אישית – מיניות והתמכרות

פורסם ב 16/12/2016   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 2 דקות

המיניות מהווה חלק חשוב ומשמעותי בחיי האדם, ובאופן טבעי מהווה חלק בלתי נפרד גם בתהליך ההתמכרות והגמילה.     

התמכרות עשויה להתחיל על רקע של סוגיות הקשורות במיניות; קשים בתפקוד המיני, לבטים בהגדרת הזהות המינית, טראומות מיניות או חרדות הנוגעות למין. 

לדוגמא, בתחילת השימוש בסמים ובאלכוהול האדם יכול להרגיש שהחומרים עוזרים לו בהתמודדות באופן פסיכולוגי ובאופן פיזיולוגי;
להפחתת חרדות, הסרת עכבות, הגברת הביטחון ולשיפור היכולת לתפקוד מיני.
כמובן שלאורך זמן זהו אינו הפתרון לבעייה. הבעייה אינה נעלמת…
לאורך תקופת ההתמכרות הוא ירגיש פגיעה בחוויה המהנה של קיום יחסי המין מבחינה רגשית ופיזיולוגית. היצר המיני פוחתת והאדם עשוי לגלות יותר עניין בשימוש בחומרים.

לאחר תהליך הגמילה, לרוב יצופו מחדש הקשיים שלא טופלו עד כה בסוגיית המיניות.
מצב זה עלול לגרום לתסכול ואף להוות מצב סיכון לחזרה לשימוש בחומרים. לדוגמא אדם יכול להרגיש חוסר ביטחון או פגיעה בגבריות מכיוון שאינו מצליח לספק את בת זוגתו, ועלול למצוא עצמו מחפש חומר פסיכואקטיבי ש"יעזור" לו.
חשוב אם כן להתייחס לסוגיות העולות ולעבוד עליהם בתהליכי הטיפול, ובמידת הצורך לפנות לעזרה מקצועית נוספת ולחפשש את המענה המתאים.

טיפול מתאים יכול לתת פתרון אמיתי לבעיות ולשפר את איכות החיים האישית הזוגית והמשפחתית.

נושא נוסף עליו חשוב להרחיב הינו החינוך למיניות:

מין מהווה חלק בלתי נפרד מהחיים. חלק נחוץ, חשוב וטבעי להמשך קיום הדורות ומעבר לכך להנאה ביחסים הזוגיים. סוגיות במיניות אף משפיעות לעיתים על מהלכים בחיי משפחה ועל בחירות של האדם בחייו: הריונות או הפלות, הולדת ילדים, קשרים אינטימיים וזוגיות.

לקריאה נוספת -  כמה קל בעולם המודרני שלנו להתמכר למין, ואיך אפשר לדעת אם אני מכור/ה?

על אף שחשוב שלכל אדם יהיה ידע בסיסי בנושא, לא בכל בית הוא מדובר או מוסבר בפתיחות. הורים לעיתים חשים מבוכה או חוסר ביטחון כיצד לדבר עם ילדיהם בנושא או חסרים בעצמם את הכלים להדריכם.
חשוב לי לעודד כל אדם אשר רוצה להרחיב את הידע בנושאי המיניות, לעשות זאת. ניתן לפנות לאנשי מקצוע, מטפלים, יועציי בי"ס, אחות, ספרים וכיוצ"ב על מנת לחפש מקורות וכלי עזר לפי הצורך.

אני מצרפת קישור לאתר הספרייה הוירטואלית של מטח, בו ניתן למצוא מידע רלוונטי בנושאים כגון: אברי הרבייה, תהליך ההפריה – איך באים ילדים לעולם ?! , מין בטוח ולא בטוח, אמצעי מניעה, מחלות מדבקות במגע מיני ועוד.

זיכרו, ידע = כוח.

בהצלחה !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: