הפרעות אכילה ודימוי גוף – חוק הדוגמנות

פורסם ב 16/11/2016   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 2 דקות

0
זמן קריאה (דקות)

במהלך חודש מרץ 2012 , אישרה הכנסת את חוק הגבלת משקל בתעשיית הדוגמנות, אשר זכה לכינויים: "חוק הדוגמניות" ו"חוק הפוטושופ". ובכך נכנס חוק זה לספר החוקים של מדינת ישראל. החוק מהווה תקדים עולמי.

החוק אוסר על דוגמנים ודוגמניות אשר סובלים מתת משקל להשתתף בפרסומות (בטלוויזיה, בעיתונות ובשלטי חוצות) וכן מחייב הופעת כיתוב הבהרה, לצד תמונות אשר בהן נעשה שימוש בתוכנות עריכה דיגיטליות כתוכנת פוטושופ, לצורך הצרתת ההיקפים. בכך יובטח כי הציבור הצופה בפרסומת יהיה מודע לכך שהיקפי הדמות המוצגת בה אינם טבעיים.

פרסומאים יידרשו לקבל אישור רפואי מהדוגמנים, על כך שאינם סובלים מתת משקל. מצב תת משקל יקבע על ידי בדיקת רופא בה יחושב מדד מסת הגוף המקובל בעולם – BMI (על בסיס נתוני משקל חלקי גובה בריבוע). כל ערך מעל 18.5 נחשב כתקין.

החוק הוגש על-ידי ח"כ ד"ר רחל אדטו, יו"ר שדולת הבריאות  וח"כ דני דנון, יו"ר השדולה לבריאות הילד.

מטרת החוק

היא להגביל את חשיפת הציבור בישראל לפרסום המציג דימויי גוף רזים באופן קיצוני, לשם צמצום הסיכון להתפתחותן שלל הפרעות אכילה בקרב הציבור בישראל. מדי כשנה נוספים כ- 1,500 בני נוער למעגל הסובלים מהפרעות אכילה ונמצא קשר בין הצגת דימויי גוף רזים במדיה, בפרט בפרסומות, לבין התפתחות של דימוי גוף עצמי נמוך וכתוצאה מכך התפתחות של הפרעות אכילה.

לקריאה נוספת -  התמודדות עם הפרעות אכילה וטיפול

מאחר שמטרת החוק הינה להגן על הציבור בישראל  החוק לא יחול על פרסומת שאינה מיועדת לציבור בישראל, קרי פרסומת שמיועדת לציבור מחוץ לישראל ואינה משודרת בישראל, וכן לפרסומות שאינה מיועדת לציבור בישראל אך עשויה להיות זמינה בישראל, כגון פרסומות בכתבי עת מחו"ל שנמכרים גם בישראל.
וכן ההוראות בחוק לא יחולו גם על פרסומות שמטרתן אינה מסחרית ויש עניין ציבורי בפרסומן.
יחד עם זאת תנאי החוק יחולו גם על פרסומות שנערכו בחו"ל עם דוגמנים זרים ומיובאות לארץ.

 ח"כ רחל אדטו –
"היום במליאת הכנסת התחילה המהפכה בתפיסת מודל היופי בישראל. חוק זה מנתץ את אידיאל היופי האנורקטי אשר שימשש כמודל לצעירי המדינה אשר ניסו לחקות את אשליה בלתי אפשרית זו וכתוצאה נפלו למגפת הפרעות האכילה. חוק זה מחזיר את מודל היופי לגבולות ההיגיון, לגבולות בריאים, לגבולות אפשריים אשר ימנעו את נפילת ילדינו למגפה קשה זו. בזכות חוק זה יועבר המסר לבני הנוער כי רזון הוא דבר מקובל, אך לרזון יש גבול ויש דבר כזה רזה מדיי".

ח"כ דני דנון –

"ההצבעה הערב מהווה פריצת דרך משמעותית בדרך למיגור הפרעות האכילה בישראל. החוק מהווה נוק אאוט במלחמה הבריאותית נגד תופעת האנורקסיה ושולח מסר ברור לסוכני הדוגמניות- חיים חשובים יותר מכסף. תופעת הפרעות האכילה מעבירה מסר מסכן חיים לנוער בישראל. דוגמניות מרוטשות בפוטושופ הסובלות מרזון קיצוני מעודדות אנורקסיה ומהוות איום חברתי ובריאותי, אשר מוביל במקרים מסוימים למוות".

לקריאה נוספת -  מהי בולימיה נרבוזה (בולמוס אכילה) - הפרעת אכילה ?

(מתוך: הצגת הצעת החוק, ע"י ח"כ רחל אדטו, לאישורו הסופי במליאת הכנסת, מתאריך 19.3.12)


לטיפול בצפון


לטיפול במרכז


לטיפול בדרום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: