סוגי סמים: קנביס סינטטי – נייס גאי, מבסוטון ושאר סמי פיצוציות

פורסם ב 16/04/2019   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 6 דקות

בשנים האחרונות אנו עדים לכניסתם של חומרים מסוג קנבוס סינטטי, שגם אם הם נרכשים באופן חוקי הם עדיין בעלי השפעה פסיכו   אקטיבית הרסנית לגוף ולנפש ככל סם אחר. 

חומרים אלה נקראים בסלנג גם – סמי הפיצוציות. הם זכו לשמם כיוון שהם נמכרים באופן גלוי בפיצוציה – אותו דוכן הפתוח בשעות הלילה, ובמרכולתו ניתן לקנות פיצוחים, ממתקים, חטיפים, אלכוהול, סיגריות וגם חומרים מסוג קנבוס סינטטי.
למעשה לקנבוס הסינטטי כינויים שונים ומשתנים, את חלקם תזהו בשם: מבסוטון, התבלין (spice), נייס גאי, מיסטר נייס גיי – איך שלא תקראו להם הם אינם נחמדים ותמימים כפי שמרמז עליהם שמם.

הזמינות של החומר, העלות הזולה שלו והעובדה שהוא הפך לחלק מתרבות הבילוי – הופכת אותו זמין לקהל בני נוער וצעירים ואף לחיילים.
לעיתים הם צורכים יחד עימו אלכוהול – מה שגורם לנזק חמור נוסף לגוף בשל ההשפעות הסותרות של שני החומרים.

מבחינה משפטית הקושי נובע מכך שרק כאשר החומר הפעיל נבדק על ידי משרד הבריאות ומאושר על ידי הרשויות – הוא יכול להיכנס לפקודת הסמים האסורים והלא חוקיים. עד אז אין איסור למכור אותו.
גם אחרי התהליך של הבאתו מחוץ לחוק, לא עובר זמן רב והיצרנים, הכימאים והסוחרים מפתחים חומרים חדשים, במעבדות מאולתרות וללא פיקוח, יש לציין. כל מה שדרוש הוא למצוא תרכובות חדשות של חומרים כימיים חוקיים, אשר מדמים את ההשפעה של הסמים ולעיתים ההשלכות שלהן מסוכנות אף יותר.

חגיגת – מהווה דוגמא לחומר שהיה נפוץ בארץ, ובאופן חוקי, ורק לאחר שהחומרים הפעילים בו: קאתינון ומתקאתינון, הוכנסו לפקודת הסמים המסוכנים בישראל – החגיגת הוצא מחוץ לחוק. אך כאמור, אחריו החלו להיכנס לשוק הסמים מסוגג קנבינואידים סינטטיים.

בפוסט זה אני מביאה מידע באדיבות הרשות הלאומית למלחמה בסמים על הקנבוס הסינטטי:

סקירת מידע
בתקופה האחרונה אנו עדים להתפשטות השימוש בחומרים המכונים בארץ בשמות כגון מבסוטון, לוטוס כחול, התבלין (spice) וכנראה שמות נוספים. גם בחו"ל נפוצה בשנים האחרונות התופעה של שימוש בסמים המכונים spice, K2, Genie ועוד.

מדובר בתופעה חדשה של מכירת תערובות צמחים לכאורה, אשר חלקם ידועים בהשפעות הפסיכו-אקטיביות המתונות שלהם בדרך כלל, בהם צמח הלוטוס (למיניו השונים), אוזן ארי אפריקני, ורד הכלב ואף סאלביה דיבינורום. התערובות נמכרות בתוך שקיות שעליהן שמות של תערובות צמחית לכאורה לשימוש כקטורת או לעישון. כאשר נבדקו התערובות הצמחיות במעבדות (לראשונה בגרמניה) נמצא שהן מרוססות בחומרים כימיים בעלי השפעות פסיכו-אקטיביות בעלות עוצמה רבה. במקרים רבים כלל לא נמצאו בשקיות הרכיבים הצמחיים המצופים.

לקריאה נוספת -  החלמה ממחלת ההתמכרות

גילוי החומרים ופרמקולוגיה
הקנבינואידים הסינטטיים התגלו במהלך מחקרים על ה- THC (הרכיב הפעיל בקנבוס צמחי) במרכזי מחקר אחדים, בהם המעבדה של פרופ' רפאל משולם באוניברסיטה העברית שבה נתגלו החומרים HU-210 ו-HU-211  בסוף שנות השמונים. בשנות השבעים פותחו במעבדות של חברת התרופות Pfizer סדרת החומרים שמכונים cyclohexylphenol) CP) בהם CP 47,497 שגם הם התגלו בתפיסות של קנבוס סינטטי. סדרת החומרים JWH סונטזו לראשונה בידי הכימאי ג'ון הופמן מאוניברסיטת קלמסון בדרום קרולינה בארצות הברית ב-1995 במהלך מחקר על קולטנים במוח לקנבינואידים. שמם הוא על פי ראשי התיבות של הממציא John W. Hufman.

מדובר בחומרים כימיים אשר מהווים אגוניסט מלא לרצפטורים הקנבינואידים CB1 ו- CB2 שנמצאים באזורים של פעילויות חיוניות במוח ובמערכת החיסון. על החומר JWH-018 שהוא אגוניסט מלא לרצפטורים הקנבינואידים, שלא כמו THC, נאמר שהוא גורם לעלייה בדופק ואף יכול לגרום להתקף לב. יכול לגרום לחרדה, פאניקה, אי שקט ומתיחות ואפילו עוויתות, זאת בעקבות החסימה של הרצפטור GABA במוח (הרצפטור המרגיע, מעכב פעילות מעוררת במוח אליו מתחברות תרופות הרגעה כמו ואליום).

התחושות הנוצרות בעקבות התחברות החומרים הסינטטיים לקולטנים אלה גורמת לתחושת שיכרון (High) ובזה הדמיון להשפעת החומר THC שמצוי בקנבוס, אם כי הם שונים במבנה הכימי מ-THC. לעומת זאת, עוצמת התחושות שנוצרת בהשפעת קנבינואידים סינטטיים חזקה הרבה יותר מזו של THC.

השפעות
בריאיון לעיתון LiveScienceציין ד"ר סלצו, טוקסיקולוג מאוניברסיטת סנט לואיס שבארצות הברית, שמתבגרים מגיעים לשיכרון בעקבות צריכה של תערובת הקרויה "גראס מזויף" אשר גורם גם הזיות, הקאות, חוסר מנוחה (עצבנות), ותופעות מסוכנות כגון עלייה בלחץ הדם ודופק מואץ, השפעות שאינן מוכרות מצריכת מריחואנה.

הן ד"ר סלצו הן ד"ר הופמן (מגלה הסדרה JWH) הסכימו כי מדובר בסמים מסוכנים.
תופעות כמו דופק מואץ, העלאה מסוכנת של לחץ הדם, חיוורון והקאות מצביעים על כך שהחומרים משפיעים על המערכת של דם ולב. הם משפיעים גם על מערכת העצבים המרכזית וגורמים הזיות קשות ובמקרים מסוימים גם לעוויתות. לדעת הופמן השפעת החומר חזקה פי 10 מזו של THC, החומר הפעיל במריחואנה.
"השימוש בחומר הוא כמו משחק ברולטה רוסית, אינך יודע מה זה יכול לגרום לך. אתה עשוי להיות זוכה פוטנציאלי בפרסס דרווין, ולעשות שירות לאנושות על ידי מחיקתך ממאגר הגנים העולמי", אמר הופמן בקריצה.

מידע נוסף מניו זילנד:
קנבינואידים סינטטיים שפותחו כאגוניסטים לקולטנים לקנבינואידים עשויים לגרום להתפרצות פסיכוזה באנשים רגישים, כך דווח לאחרונה בשירותים הפסיכיאטריים במדינה. בדוח מדעי שפורסם לאחרונה נאמר שהשימוש בחומרים אלה כרוך בסבילות ותסמונת גמילה ודוח מדעי אחר מתאר התפרצות של פסיכוזה בעקבות שימוש בחומר האמור.

לקריאה נוספת -  תהליך ההתמכרות - מלכודת דבש

בשנה האחרונה נמצאו מטופלים אחדים שצרכו קנבוס סינטטי מסוג JWH-018 שמתחבר בצורה מושלמת יותר מאשר THC לקולטנים לקנבינואידים ועשוי לגרום להשפעות פסיכו-אקטיביות קשות יותר. בבדיקות השתן לסמים הקיימות היום אין אפשרות לזהות את החומר האמור ולאכוף את איסור צריכתו.

המצב הנפשי של לפחות חמישה מטופלים הידרדר מאוד אחרי צריכה של קנבינואידים סינטטיים. ההידרדרות התבטאה בהישנות של פסיכוזה פעילה, חוסר שקט ועצבנות, בלבול ומחשבות שווא (מחשבות פרנואידיות וגרנדיוזיות) במטופלים עם רקע פסיכיאטרי שהיו יציבים.

לסיכום, החוקרת מניו זילנד מציינת שעד קבלת מידע נוסף על חומרים אלה, מניסיונה היא מציינת שקנבינואידים סינטטיים יכולים לגרום פסיכוזה בדרך דומה לסמי קנבוס. אנשים עם גורמי סיכון לפסיכוזה צריכים לקבל מידע על הסיכון הטמון בהםם ולהימנע מחומרים אלה. רופאים ומטפלים צריכים לשקול אפשרות של צריכת חומרים אלה במטופלים עם פסיכוזות על רקע לא ברור ובמקרים של פסיכוזה נשנית וממצאי בדיקה חיוביים לסמים.

פיקוח
לפחות ב-10 מדינות בארצות הברית הוכנסו הקנבינואידים הסינטטיים לפקודות הסמים ובמדינות אחרות נערכים תהליכים לקראת הוספתם לפקודות. נכון לספטמבר 2010 הכריז המנהל הפדראלי לאכיפת פקודת הסמים (DEA) על חמישה כימיקלים ממשפחה זו כ"מדאיגים": CP47,497 והומולוגים שלו וכן HU-210; HU-211; JWH-018; JWH-073. כרגע נמצא בפקודה הפדראלית רק החומר HU-210.

במדינות רבות באירופה (לפחות 13) הוחל פיקוח בחוק על קנבינואידים סינטטים, בהן בריטניה, גרמניה, צרפת, שבדיה, אוסטריה, איטליה, אירלנד, רוסיה, לטביה, אוקראינה. גם בקנדה ודרום קוריאה הוחל פיקוח על חומרים אלה.

ישראל
בשיחה מדור סמים במשטרת ישראל נמסר שעד כה היו בישראל תפיסות בודדות בלבד של קנבוס סינטטי. עוד נמסר שהנושא נמצא בבדיקה ובקרוב יתפרסם מסמך בנושא.

הקנבינואידים הסינטטיים הנפוצים הומלצו להכללה בפקודת הסמים המסוכנים על ידי הוועדה לחומרים מסוכנים ברשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול. הנושא נמצא על סדר היום של וועדת הרווחה של הכנסת לקראת הכללת החומרים בפקודה (מרס, 2011).

 לקריאת המאמר המלא באתר הרשות הלאומית למלחמה בסמים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: