הסכנות של שימוש בקנאביס והקשר שלו לשימוש בסמים אחרים

פורסם ב 25/12/2022   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 2 דקות

קנאביס, הידוע גם בשם מריחואנה, הוא סם פסיכואקטיבי המופק מצמח הקנאביס. הוא משמש לעתים קרובות למטרות פנאי ורפואה, והשימוש בו עבר לגליזציה במדינות ומדינות רבות ברחבי העולם. 

עם זאת, למרות מעמדו החוקי והיתרונות הנתפסים, ישנן עדויות המצביעות על כך ששימוש בקנאביס יכול להיות מסוכן ועלול להוביל לשימוש בסמים אחרים ומזיקים יותר.

דאגה אחת בשימוש בקנאביס היא הפוטנציאל שלו לגרום להתמכרות.

על פי המכון הלאומי לניצול סמים (NIDA), כ-9% מהאנשים שמשתמשים בקנאביס יפתחו התמכרות אליו. מספר זה עולה ל-17% עבור מי שמתחיל להשתמש בקנאביס בגיל ההתבגרות ול-25-50% עבור מי שמשתמש בו מדי יום. התמכרות לקנאביס עלולה להוביל לתסמיני גמילה כמו עצבנות, קשיי שינה ותשוקה כאשר השימוש מופסק, מה שעלול להקשות על אנשים להיגמל.

שימוש בקנאביס נקשר גם לבעיות נפשיות כמו חרדה, דיכאון ופסיכוזה. סקירה של מספר מחקרים מצאה ששימוש בקנאביס היה קשור לסיכון מוגבר מובהק סטטיסטית לפתח הפרעות פסיכוטיות, כמו סכיזופרניה. אמנם הקשר המדויק בין שימוש בקנאביס לבריאות הנפש אינו מובן במלואו, אך ברור שיש פוטנציאל לקנאביס להחמיר מצבים נפשיים קיימים או לגרום להתפתחות חדשים.

סכנה נוספת של שימוש בקנאביס היא הפוטנציאל שלו להוביל לשימוש בסמים אחרים. 

מחקרים הראו שאנשים שמשתמשים בקנאביס נוטים יותר להשתמש בסמים אחרים, כמו קוקאין ואופיואידים. זה מכונה לעתים קרובות בתור "תרופת השער", אשר מציעה כי השימוש בתרופה אחת יכול להוביל לשימוש באחרות. אמנם המנגנון המדויק שבאמצעותו זה מתרחש אינו מובן במלואו, אך ברור שיש קשר בין שימוש בקנאביס לשימוש בסמים אחרים.

לקריאה נוספת -  החלמה ממחלת ההתמכרות

אחד ההסברים לקשר הזה הוא ששימוש בקנאביס יכול לשנות את המוח בדרכים שהופכות אותו לקלוט יותר לסמים אחרים. קנאביס משפיע על מערכת התגמול של המוח, שאחראית לייצור תחושות של הנאה ומוטיבציה. זה יכול להוביל לרצון לחפש ולהשתמש בסמים אחרים המייצרים רגשות דומים. בנוסף, שימוש בקנאביס עשוי להוביל לקשרים חברתיים עם אנשים המשתמשים בסמים אחרים, מה שיכול להגביר עוד יותר את הסבירות לשימוש בחומרים אלו.

כמו כן, חשוב לציין שהסכנות בשימוש בקנאביס עלולות להחמיר בעקבות העוצמה הגוברת של התרופה. בשנים האחרונות, תכולת ה-THC בקנאביס גדלה, כאשר חלק מהזנים מכילים עד 30% THC. THC היא התרכובת הפסיכואקטיבית בקנאביס שמייצרת את ה"גבוה" הקשור לסם. תכולת THC גבוהה יותר עשויה להוביל להשפעות אינטנסיביות יותר ועלולות להזיק, כגון סיכון מוגבר להתמכרות ולבעיות נפשיות.

לסיכום

בעוד שלקנאביס עשויים להיות כמה יתרונות נתפסים, חשוב להכיר בכך שיש גם סכנות פוטנציאליות הקשורות לשימוש בו. הסכנות הללו כוללות את הסיכון להתמכרות, בעיות בריאות הנפש ושימוש בסמים אחרים שעלולים להזיק יותר. חשוב שאנשים יהיו מודעים לסיכונים אלו ויקבלו החלטות מושכלות לגבי שימוש בקנאביס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: