דוסה – 2CB – סם מסוכן

פורסם ב 02/12/2022   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 4 דקות

מהו סם ה"דוסה"?

השם "דוסה" מתייחס במקור לסמי פיצוציות ממשפחת ה-2C. המילה "דוסה" היא כנראה גלגול של השם 2C ("dos-c"). לאחרונה התקבלו דיווחים על העלייה בתפוצה של הסם 2C-B, בעיקר בקולומביה, במקסיקו ובשאר מדינות אמריקה הלטינית.

שם "מותג" ה"דוסה" יובא גם לישראל והוא משמש כשם כיסוי לתערובת של סמים מסוכנים.

2C-B (4-Bromo-2,5-dimethoxyphenethylamine) הוא סם פסיכדלי ממשפחת ה-2C (אנ'). הוא סונתז לראשונה על ידי אלכסנדר שולגין בשנת 1974. בספרו של שולגין PiHKAL (אנ') טווח המינונים המומלץ הוא 12–24 מ"ג. 

בתור סם פסיכואקטיבי, 2C-B נמכר כאבקה לבנה, אך לפעמים גם בטבליות או כמוסות ג'ל. הסם לרוב נצרך בצורה אוראלית, אך ניתן לצרוך אותו גם דרך שאיפה או מכשיר אידוי. בעוד שהחומר משמש בעיקר כסם פסיכדלי, הוא משמש לפעמים גם כאמפתוגן-אנטקטוגן.

הרכב סם ה"דוסה" בישראל

בישראל השם "דוסה" ניתן לתערובות של סמים ממריצים, הזייתיים, פסיכדליים ודיסוציאטיביים.

בארץ החליטו לנצל את ההיכרות עם סם ה-2C-B, ולשווק תחת "מותג" זה, קוקטייל של סמים ותיקים בשוק הסמים, שאין להם קשר לחומר 2C-B. השילובים שזוהו לאחרונה על ידי המשטרה מכילים את הסם MDMA ("אקסטזי"), ונגזרות של הסם קטאמין. מעבר לכך, ייתכנו שילובים של ממריצים, דיסוציאטיביים, חומרים הזייתיים ופסיכדליים נוספים תחת שם זה בישראל.

לקריאה נוספת -  מדריך לגמילה מסמים קלים בישראל | תמיכה והבנה

השפעות הסם ודרכי צריכה

לסם ה-2C-B השפעות ממריצות, פסיכדליות, והזייתיות כלליות, והוא נחשב גם לאנטקטוגן. השפעתו היא בעיקר על מסלולים סרוטונרגים במערכת העצבים. החומר נצרך בבליעה, הזרקה, עישון או שאיפה ("הסנפה").

הפופולריות הרבה ועוצמת השפעתו של ה-"dos-c" בדרום אמריקה העניקה לו בישראל תדמית של סם חדש ומעניין תחת "מיתוג" חדש, למרות שבפועל הוא מוכר כבר מעל לעשור.

2C-B מתואר לעיתים קרובות כשילוב בין LSD ל-MDMA, אם כי אנשים רבים אינם יכולים לבטא זאת באופן שונה כאשר הם צריכים להסביר זאת, מכיוון של-2C-B השפעה ייחודית משלו. חלק מהמשתמשים חווים אופוריה, הזויות ראייה, חדות ראייה, חשק מיני מוגבר, קשיי ריכוז. הסם גורם לחלק מהמשתמשים לצחוק ולחייך באופן חריג, מגביר רגישות למוזיקה, חלק מהמשתמשים טוענים כי יכולים לראות צלילים ולשמוע רעשים וקולות. 

תופעת הלוואי השכיחה ביותר שדווחו על ידי אנשים במחקר הייתה בחילה, מה שהוביל להקאות בכמה מקרים בהם נלקחו מאכלים כבדים (כגון פיצה או קארי) זמן רב לפני נטילת ה-2C-B. כמו אצל פסיכדליים אחרים, עדיף לא לאכול שלוש עד ארבע שעות לפני הצריכה כדי למנוע בחילות או סיכויים להקיא ביותר. תופעת לוואי מעניינת נוספת, היא שמשתמשים רבים מדווחים כי לאחר החוויה הם יכולים לאכול ולישון בקלות.

זמן פעולה

זמן הפעולה של הסם תלוי כמות. בדרך כלל הוא מתחיל לעבוד לאחר 45–75 דק מרגע הבליעה הסם נצרך לרוב בצורה אוראלית ומשך ההשפעה שלו הוא בין 2–4 שעות.

לקריאה נוספת -  החלמה ממחלת ההתמכרות

מעמד חוקי

במשטרה מכנים את סם ה"טוסיבי" בשם "המחסל הורוד". זאת, לאחר שהביא לאשפוזם של ישראלים רבים שנחשפו אליו ולמותם של 4 עבריינים בכירים מהעולם התחתון. הסם נמצא בפקודת הסמים המסוכנים של מדינת ישראל.

היסטוריה

הסם סונתז מ-2,5-dimethoxybenzaldehyde על ידי אלכסנדר שולגין. השימוש הראשוני שלו היה בקרב הקהילה הפסיכיאטרית כסם מדכא עכבות בזמן טיפול. הסם נמכר לראשונה לקהל הרחב כמעורר חשק מיני תחת השם EROX והיה מיוצר בגרמניה על ידי חברת תרופות בשם Drittewelle. 

במשך כמה שנים הוא היה זמין בטבליות ונמכר בהולנד בחנויות נוכחות תחת השם NEXUS. הסם החל להיות פופולרי בארצות הברית כתחליף ל-MDMA מאז שהוא הוצא מהחוק ב-1985. רבים מהמשתמשים בסם היו בני נוער במסיבות רייב. הסם עדיין נמצא בשימוש ולעיתים נצרך על ידי משתמשים אשר חושבים שצרכו MDMA. 

שימוש בינלאומי בסם החל להיות נפוץ יותר בשנות האלפיים. ישנה אבקה ורודה אשר נמכרת בשמות "טוסיבי" "טוסי" או בישראל דוסה. משתמשים רבים חושבים שמדובר ב-2CB אולם למעשה מדובר בערבוב של מספר סמים שנצבעו בוורוד. כגון קטמין קפאין MDMA וקוקאין. רק לעיתים רחוקות האבקה מכילה את הסם.

מתוך אתרי משרד הבריאות וויקיפדיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: