עישון נרגילה

פורסם ב 16/12/2016   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 3 דקות

הקדמה:
נרגילה היא מתקן המשמש לעישון טבק במקור, אך מסוגל גם לשמש לעישון של מריחואנה, אופיאטים או סמים אחרים.

 

לנרגילה שלושה חלקים: ראש, גוף וכד. מהגוף יוצא צינור עם פיה המשמש לשאיפת העשן, והכד משמש לאחסון המים. הטבק מופרד מהגחל בעזרת נייר אלומיניום (נייר כסף) מחורר כדי לעכב את השריפה, כאשר הטבק נשרף בהדרגה מחום הגחל, עשן הטבק עובר דרך המים, לצינור והמעשן שואף את העשן לריאותיו.

במהלך עישון נרגילה ניתן לעשן כמויות עשן המקבילות או גדולות לזו בסיגריות.  מכיוון שהמים מסננים את העשן, ומכיוון שעשן הטבק נושא על פי רוב ריח של פירות, מתקבלת אצל רבים התחושה שהעישון לא מזיק. אך בנרגילה לא רק ששואפים את העשן, שואפים אותו הרבה יותר זמן מסיגריה ונפח השאיפות גדול יותר: הלחות מאפשרת למעשנים להגביר את עצמת שאיפתם, מכיוון שמוקטן גירוי דרכי הנשימה.

רמת התרכובת הרעילה פחמן חד-חמצני אצל מעשני נרגילה דומה לזו אצל מעשני סיגריות, ובמקרים מסוימים גבוהה יותר, עד לפי שלושה‏. מקורה בפחם המשמש בנרגילה.

תערובת העישון, אשר אינה נתונה תחת פיקוח, מכילה חומרים מסרטנים כגון זפת, ארסן, בנזופירן, כרום ועופרת. חומרים אלה גורמים לסרטן הריאה, החניכים, השפתיים ושלפוחית השתן. המים בנרגילה אינם מנקים את העשן כמו שטוענים, והם יכולים לגרום לבצקות בריאות. כמו כן הטבק המכיל ניקוטין עלול לגרום גם להתמכרות.

שיתוף הנרגילה בין מעשנים עשוי לגרום להדבקה במחלות שונות: הרפס השפתיים, שחפת, דלקת הסימפונות (ברונכיטיס) ומחלת הנשיקה דרך הפה, ואקזמה ומחלות עור שונות ביד. כמו כן עישון נרגילה מגדיל את הסיכון לסיבוכים במהלך היריון‏.

לקריאה נוספת -  סמי פיצוציות

המאמר הבא מוגש באדיבות הרשות הלאומית למלחמה בסמים

תאור התופעה

לאחרונה התפתחה תופעה של עישון נרגילות בישראל ע"י בני נוער ואף ילדים בני 12-13. לרוב העישון נעשה בקבוצות. נערים וילדים נראים יושבים ביחד בגנים ציבוריים או בחדריהם בבית ומעשנים נרגילות, לעיתים גם בידיעה ובאישור ההורים.
התופעה הפכה לאפנה מקובלת שבה עוברת פיית הנרגילה מפה לפה במעגל המעשנים. לאופנה זו יש מרכיבים שוניםם ההופכים את העישון ל"מעניין" או "מיוחד" יותר. על גבי גחלים מניחים גוש טבק והעישון עובר דרך מים להפכו קריר יותר. יש חשיבות למכשיר עצמו (הנרגילה) שיכול להיות בגדלים שונים, מפואר בעיצובו או פשוט וענייני. הנרגילה יכולה להיות בעלת צינורית ופיה אחת או בעלת מספר צינורות ופיות.
הטבק למילוי הנרגילה נעשה גם בהתאמה לגיל הצעיר, ישנם טעמים שונים לטבק (טעמי פירות, תבלינים וכו'). כמו כן ישנהה האפשרות להוסיף לצנצנת משקה אלכוהולי ובכך להגביר את ההשפעות הפסיכואקטיביות על המעשן ואפשר גם לערב את הטבק בחומרים פסיכואקטיביים אחרים (חשיש או מריחואנה למשל) ובכך להגיע לתוצאות נוספות ומסוכנות עוד יותר.

הסיבות לתופעה

בני הנוער מחפשים ריגושים חדשים, פעילויות חברתיות ואת תחושת ה"חברותא" והאחווה. העישון המשותף מהווה מוקד משיכה מעניין למצב אינטימי יותר. לאור האפשרויות השונות כפי שהוזכרו לעיל התופעה הפכה להיות נפוצה ומקובלת. ישנם אלמנטים נוספים כמו חיקוי התרבות במזרח התיכון, חזרה למקורות וההילה הקיימת לגבי ישיבה כזו שיש בה חיקוי של המבוגרים.
כמובן שהעובדה שיש בכך נטילת סיכונים מסוימים הופכת את הנושא למעניין, מסקרן ומושך עוד יותר. תעשיית הטבקק הנמצאת במאבק מתמיד על החזקת השוק ופיתוח שווקים חדשים, תורמת רבות ע"י ייצורם של צרכים חדשים וע"י החדרה של צורות עישון, גוונים בעישון וכיוב'.

לקריאה נוספת -  אלכוהול בגיל ההתבגרות - מדריך להורה

הסיכונים הנצפים

בעלי מקצוע בתחום הבריאות טוענים שהנושא איננו בגדר פעילות חברתית תמימה ובלתי מזיקה. הפעילות תמימה בהחלט ברוב המכריע של המקרים אך היא מזיקה בניגוד למה שחושבים רבים מן ההורים, בני הנוער והמורים.
למרות שמדובר בעישון טבק בדרך מיוחדת הרי שבסופו של דבר, מדובר בעישון טבק על כל ההשלכות המזיקות של התנהגותת זו. (אין צורך לפרט כאן את הסיכונים הבריאותיים של עישון טבק). רבים טועים לחשוב שעישון הנרגילה אינו מזיק או מזיק הרבה פחות (ומביניהם ההורים שאולי היו מתנגדים לעישון סיגריות ע"י המתבגרים שלהם ואינם מתנגדים לעישון נרגילה). הממצאים הספציפיים שישנם מראים שעישון הנרגילה גורם נזקים בדומה לעישון סיגריות או סיגרים כלומר העישון גורם לתחלואה ותמותה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: