מהם השלבים בתהליך הגמילה והטיפול בהתמכרות להימורים ?

מהם השלבים בתהליך הגמילה והטיפול בהתמכרות להימורים ?

תהליך הגמילה והטיפול בהתמכרות להימורים כולל מספר שלבים  

לצורך העניין השלבים מתוארים בנפרד זה מזה, אך חשוב לציין כי לאורך תהליך הטיפול חלקם עשויים להתקיים בחפיפה:

ההכרה בעייה ההתמכרות להימורים מהווה שלב מקדים לתהליך הגמילה והטיפול בה

זאת משום שהימורים עשויים להיחשב כפעילות חברתית, לגיטימית וחוקית. כמו כן בשונה מהתמכרויות לחומרים, להתמכרות להימורים אין סימנים או סמפטומיים גופניים. לפיכך מכורים רבים נוטים להכחיש את בעייתם או להפחית מערכה. במקרים בהם האדם המכור הפסיד כספים או איבד קשרים בעקבות התמכרותו להימורים – יידרש ממנו כוח רב על מנת להודות בבעייתו ולהחליט להפסיק את ההדרדרות בחייו.

גמילה והפסקת ההתנהגות הכפייתית

בשלב זה על האדם המהמר להפסיק את ההימורים הכפייתיים. כאשר הטיפול מתקיים במסגרת סגורה, פנימייתית – באופן מלאכותי האדם מתנתק מהסביבה המפתה לתקופה זמנית. אך יש לזכור – ההפסקה אינה מספיקה ! אחריה יש צורך להתמיד בתהליך הטיפול על מנת להתמודד עם האתגר – לשמר את השינוי.

שלב ההתאוששות

זהו השלב שבו האדם מתחיל להתנסות בחיים ללא הימורים. אולי בתחילה הוא ירגיש את ההתלהבות וההתרגשות, והוא יהיה חדור מוטיבציה להצליח, אבל עם הזמן הוא ירגיש פגיע יותר. בשלב זה הוא יקבל כלים מעשיים כיצד להתמודד כאשר מתעורר בו הדחף להמר: למצוא מערכת תמיכה, ללכת לקבוצות לעזרה עצמית, להמנע מאנשים, מקומות ומצבים אשר עלולים לפתות אותו לחזור להימור, ולשנות דפוסי חשיבה מעוותים ודפוסי התנהגות הרסניים. ייתכן כי בתקופה הראשונית לטיפול יהא על המכור להימורים לוותר על השליטה בכספים לטובת מבוגר אחר אחראי בסביבתו.

בשלב זה יושם דגש על תכנון ומילוי סדר היום בפעילות נורמטיבית, מהנה ומספקת אשר תהווה תחליף לפעילות ההימורים. מילוי הזמן בעבודה, בלוי שעות פנאי (ספורט, קריאה, אומנות) ובילוי זמן איכות בקרב המשפחה.

לקריאה נוספת -   כיצד לגרום למכור ללכת לטיפול

אם בעבר האדם היה מהמר כדי לברוח מרגשות קשים כדכדוך, חרדה, בדידות, ריקנות ולחץ, יהא עליו למצוא אלטרנטיבות יעילות על מנת להתמודד עם רגשות אילו ולהקל עליהן. כמו כן תעשה עבודה טיפולית פנימית על הרגשות והקשיים אשר הובילו את האדם מלכתחילה להתמכר להימורים.

שלב השיקום

על מנת לקדם את עצמו יעבוד המטופל על שיקום התחומים אשר נפגעו כתוצאה מההתמכרות להימורים. בשלב זה ניתן יהיה לטפל בשיקום היחסים המשפחתיים – עם בן או בת הזוג, ההורים, האחאים או הילדים. תוך דגש על החזרת האמון, עבודה על כנות ותקשורת פתוחה, חיזוק האינטימיות והקרבה יחד עם גבולות בריאים במערכות היחסים.

שיקום תעסוקתי – חזרה למעגל העבודה, ובמקרה הצורך סיוע בהסבה מקצועית, לימודים או הכשרה מקצועית. לעיתים ייתכן צורך בחיזוק הרגלי העבודה אשר נפגעו או לא פותחו במהלך שנות ההתמכרות.

שיקום המערכת הכלכלית – בעקבות ההימורים לרב תהיה פגיעה מבחינה כספית ויהיה צורך בבניית תוכנית להחזר החובות (לעיתים בסיוע עו"ד בנוגע להיבטים המשפטיים), לימוד ניהול תקציב משק הבית, ולקיחת אחריות בנושאים אילו.

הגמילה והטיפול בהתמכרות להימורים אינה פשוטה. אך היא אפשרית.

במידה והאדם מוכן לעבור את השינוי הנדרש, להתמיד בטיפול ולהיעזר בעת הצורך באחרים – הוא יוכל להגיע בבוא העת לשלב שבו הוא מסתגל לחיים מלאים ומספקים ללא הימורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top