התמכרות לקניות: לאן לפנות ?

פורסם ב 13 במרץ 2017   על ידי: מערכת אתר ׳נגמלים׳

מהלך ההפרעה:
לרב ההתמכרות תתחיל לאחר גיל 20, אך יכולות לעבור שנים רבות עד שהבעיה תצוף על פני השטח, תביא להדרדרות ולהבנת גודל הנזקים על ידי הסובבים את המכורים לקניות.

ככל שהנזקים הכספיים והחובות גדלים, כך ביצוע הקניות עשוי להפוך לחשאי. האדם המכור עשוי להסתיר את הרכישות שלו משום שהוא מתבייש בהתמכרותו. לדוגמא אישה יכולה לקנות נעליים ולהשאיר את הקופסא בחנות כדי שהבעל לא ישים לב שזהו זוג חדש, להוריד את תווית הרכישה והמחיר או לשקר לגבי הסכום. על רקע זאת יצופו סוגיות של חוסר אמון בין המכורים לבין משפחתם והסובבים אותם. בשלב מסוים לא יהיה מנוס מלהגיע לריבים וקונפליקטים סביב הנושא.

פעמים רבות המכורים יתקשו להודות בבעיה והדרישה להגיע לטיפול תגיע מצד המשפחות.

הטיפול:
הטיפול יסייע למכור לקניות במגוון הרבדים:

  • ראשית, הפסקת ההתנהגות ההרסנית והחזרת השליטה על הרגלי הצריכה: ללמוד איך לנהל את התקציב באופן מבוקר ונכון, פעמים רבות יוצע לגזור את כרטיסי האשראי ולהקציב סכום הוצאות שבועי, לתכנן  ולבסס תוכנית “הבראה” כלכלית – לשם סגירת חובות הדרגתית, לעשות רשימת מלאי ורשימות קניות, לא ללכת למקומות מפתים או ללכת בליווי, לעשות סקר מחירים טרם כל קנייה נחוצה ועוד.
  • במקביל עבודה רגשית על על נושא הביטחון העצמי והדימוי העצמי ועל הצרכים הלא ממומשים. כל זאת במקביל למציאת החיזוקים הפנימיים להרגיש טוב ללא תלות בסממנים חיצוניים.
  • עבודה קוגניטיבית על מנת לזהות את דפוסי החשיבה והמצבים המעוררים את הדחף לקנייה ולהבין את המשמעות שלהם בעיני האדם, וללמוד לווסת אותם ולשלוט בהם.
  • הבנת הצרכים הנפשיים והרוחניים, וסלילת הדרך להגשמה עצמית.
  • ייתכנו גם המלצות לטיפול תרופתי המסייע בתחושות חרדה ודיכאון.
  • ובאופן כללי שיקום תחומי החיים שניזוקו מההתמכרות, כגון: יחסים במשפחה, יחסים חברתיים, מילוי שעות הפנאי ותפקוד בעבודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: