סמי פיצוציות

פורסם ב 03/01/2018   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 5 דקות

נהוג לחשוב שסמי הפיצוציות הם " תחליפי סם " . הסמים נמכרים בחנויות הפתוחות בלילה תוך כדי מכירת שתיה, חטיפים, סיגריות ועוד, אבל סמי הפיצוציות מכילים חומרים פסיכואקטיביים והם סמים של ממש מבחינת השפעתם עלל הגוף והנפש.

בהכנת סמי הפיצוציות, נעשה נסיון ליצור סמים בעלי מבנה כימי אנלוגי, תוך שינוי מסוים במבנה הכימי של הסם. סמי הפיצוציות הם נגזרות סינתטיות של סמים מוכרים ולא חוקיים, הן נרקוטיים והן פסיכואקטיביים.

הסמים הנמכרים בפיצוציות מתחדשים ללא הרף ומשווקים כחומרים חוקיים, שכן החומר הפעיל שהם מכילים לא נבדק ע״י משרד הבריאות, ואינו מוכרז כלא חוקי. עם הגעתו של סם חדש לשווקים הוא לא נבדק, הוא חסר מעמד ולכן לא נכלל בפקודת הסמים. הוא נמכר באופן גלוי וחוקי בעוד השימוש בו ממכר ומסוכן.

המסר המועבר לצעירים מבלבל. סמי הפיצוציות נגישים ולכאורה לגיטימיים. הם לא מומלצים אבל מותרים לשימוש. קלות הקנייה, הזמינות ומחירם הזול מטעים, ומתקבל הרושם שאין כל נזק בחומרים הנמכרים בגלוי בחוצות. הצעירים המחפשים ריגושים מתפתים לצרוך את הסמים כחלק מתרבות הבילוי. לסמי הפיצוציות יש השפעה מצטברת כגון חרדה מוגברת, דיכאון, חוסר אונים ואף הופעת סימני גמילה.

הסמים הנפוצים הם:

נגזרות הסם "חגיגת": "חגיגת קיץ", "תותי פרוטי", "חלום מתוק שרי", "רקפת", "דרגון פליי", "שלגיה" ועוד. הם נמכרים בקפסולה המכילה אבקה לבנה וכולם מכילים תרכובת שונה של החומרים הפעילים קתינון או מתולמתקאתינון.

נגזרות הקנאביס: "מבסוטון", "מסטולון", "מיסטר נייס גאי" "סבבה" ועוד. הם נמכרים כעלים לעישון או כשתייה (תה). השפעתם חזקה מאוד ומסוכנת ואפילו שימוש חד פעמי עלול לפגוע ביכולת התפקוד של המשתמש ולהוות סכנה לחייו.

סם האונס ודומיו: GBL, GHG, BLUE LOVE – נמכרים בקפסולות או במבחנות. הם גורמים להרפיה של מערכת העצבים המרכזית, מגבירים את החשק המיני והם עלולים לחשוף את המשתמשים לפגיעות מיניות ללא יכולת התגוננות.

הקנאביס הרפואי:

הוא למעשה הפרח של צמח הקנאביס – מריחואנה רפואית. זוהי תרופה לכל דבר. הקנביס ידוע ברפואה הסינית כמשפרר תיאבון, איכות שינה ומצב הרוח, כמקל על בחילות או על הקאות וכן כמקל על כאב ומשפר את איכות החיים. הקנביס הרפואי נצרך בשאיפה, באידוי וכשמן אותו מטפטפים מתחת ללשון.

יש לקחת בחשבון שהשימוש בקנביס כרוך בתופעות לוואי שלא תמיד ניתן לנבאם. מטופל שהחל להשתמש בקנביס למטרות רפואיות, עלול להמשיך להשתמש בו לשימוש חברתי, דבר שעלול לגרום לירידה במוטיבציה, לפגיעה בזיכרון וביכולת הריכוז, להתקפי חרדה ולפסיכוזה ועוד.

בעבר הרחוק, שימש הקנאביס כתרופה כללית נגד כאבים עד שנאסר לשימוש לפני כמאה שנה.

כיום, עוזר הקאנביס לטיפול בכאב כרוני, במיגרנה, בדלקות פרקים, באסטמה, באפילפסיה בפיברומיאלגיה, ביתר לחץ דם, בסוכרת, בבעיות שינה ועוד.

בכתבה אשר פורסמה בתקשורת לפני זמן מה הודגש כי צמח הקנאביס נחשב לתרופת פלא, אך עלול לגרום להתמכרות ולתופעות לוואי קשות. צמח זה שנוי במחלוקת ויש לו מצדדים אך גם מתנגדים.

המצדדים טוענים שמדובר בתרופה משנה חיים, בעוד המתנגדים טוענים שאין מספיק הוכחות מחקריות ליעילות הטיפול.

על אף שהקנאביס מוגדר כסם מסוכן והסכנות הכרוכות בשימוש בו לא ברורות עדיין, מפעילים המטופלים לחצים על המערך הרפואי לאפשר את השימוש בו תחת הכותרת של "קנאביס רפואי".

לדברי ד״ר א.ציקונוב, סגנית מנהל המלר״ד, קבוצת הסמים בפיצוציות נכנסים לקטגורית ה- Novel Psychotnopre Substances

המשותף לכולם הוא:

1. הם משתנים מיום ליום, וכל יום מתווספים להם חומרים חדשים
2. לא ניתן לזהות אותם בבדיקת Toxic Screen בשתן.
33. לרוב אין להם אנטידוט.

הם מחולקים ל-3 קבוצות עיקריות:

לקריאה נוספת -  התמכרות לסמים בימי הביניים: מגיפה נסתרת

STIMULANTS

DEPRESSANTS

HALLUCINOGENS

הנייס גאי – Sintetic Cannabinoid –

משתייך לקבוצות ההלוצינטורים החומר הפעיל בו הוא ה-  Delta 9 – Tethna Hydrocaralind. חשוב לציין שלרוב, בסם הסינתטי החומר יותר פעיל מאשר בקנביס הטבעי.

מספר הפונים למלר״ד בשל סיבוכים כתוצאה מצריכת סמי הפיצוציות הולך ועולה.

לאחרונה הובא למלר״ד מטופל שנמצא מפרכס ברחוב. חבר שלו סיפר שהשתמש בנייס גאי. הוא הגיע בפסיכוזה חריפה, באי-שקט, פרכס מספר פעמים פרכוס כללי. בהמשך חלה החמרה במצבו. ב- ECG נמצא נמצא סינוס טכיקרדיה. גלי T מחודדים. בבדיקות שנלקחו, נמצאה חמצת מטבולית,  ערכי  CPK –  20,000 (תקין עד 100),   CREATENIN – 9 (תקין עד 1.2).

בהתייעצות עם מרכז ההרעלות, נאמר שסביר להניח כי ערכי CPK כל כך גבוהים נגרמו מהטוקסיות של הנייס גאי שהוא למעשה מריחואנה סינתטית. כמו כן, ידוע שהחומר גורם לאי ספיקה כלייתית ומכאן ערכי הקריאטנין הגבוהים. החולה הונשם והורדם ואושפז בטיפול נמרץ כללי.

חולה אחר שפנה למלר"ד בשעת בוקר מוקדמת, התלונן על דפיקות לב וכאבים בחזה לאחר שתיית אלכוהול ושימוש בסם האקסטזי שנקנה בפיצוציה. המטופל היה באי-שקט, תוקפני ואלים. כמו כן היה עם דופק מואץ. בהמשך אושפז להשגחה במחלקה פנימית.

חייל שפנה למלר״ד טען שצרך סמי פיצוציה, הוא לא יכול היה לעמוד על רגליו, התלונן על חולשה וכאב ואושפז בטיפול נמרץ כללי בשל רבדיומיוליזיס עם ערכי 56,000 (תקין עד 100).

חולה אחר שכתוצאה מצריכת הנייס גאי בשילוב אלכוהול, התעוור באופן פתאומי. הוא התלונן על חולשה וכאבים ברגליים ובידיים. נמצאה נוירופטיה א-אלכוהולית ונמצא שכתוצאה מצריכת הסם, נגרם לו נקרוזיס במח שגרם לעיוורון והוא אושפז בנוירולוגיה.

ד״ר קפקא, מנהל המלר״ד, שטיפל לאחרונה במספר מקרים של צעירים שהגיעו לאחר שימוש בסמי פיצוציות, מזהיר את הציבור שהשימוש בסמים אלה עלול להיות מסוכן ואף קטלני.

בסמי הפיצוציות טמונה סכנה אמיתית.

הצרכנים העיקריים הם צעירים שהסם מהווה עבורם מעין פיתוי שכביכול אין בו נזק והוא אינו גורר סטיגמה של נרקומן. חשוב לדעת כי השפעות הסמים הן מצטברות, והאשליה שניתן להפסיק את השימוש בהם בכל עת חושפת מציאות שונה. ההתמכרות עלולה להיות קשה והטיפול מתחיל בעצם ההבנה של אדם כי איבד שליטה על התנהגותו.

מאת: רחל קליין, אחות אחראית – המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי בני ציוןכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: