מהלך נדרש להכנסת מכור לנייס גאי לטיפול – על ידי קידום משבר

פורסם ב 16/12/2016   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 2 דקות

סמי הפיצוציות ובתוכם סם הנייס גאי, הינם סמי תחליף זולים לסם הגראס/מריחואנה  הקשים יותר להשגה. מכור לסמי הגראס/מריחואנה, המעשן על בסיס יומי, יעבור לעיתים לנייס גאי בכדי להוזיל את הוצאותיו היומיות הסובבות 100-150 ש"ח ליום, לתחליף הנייס גאי בשקיות של 50 ש"ח או 100 ש"ח שישרתו את עישונו ליומיים שלושה.

אבל חיסכון כספי והקלות בהשגת הנייס גאי, אינם הסיפור כולו. המתמכרים לנייס גאי נתקלים בתערובת חומרים רעילה, ממכרת מאוד, ממריצה, הגורמת לעירנות ועיירות, להתמכרות גופנית קשה לסם היוצר תחושה של אופוריה ועוצמה שקרית.

המשתמש בנייס גאי יפתח תגובות זעם שלא היו מוכרות בהתנהגותו קודם לכן, לשיעולים כבדים, הקאות, התמסטלותת הסובבת ריחות רעים וקשים המורגשים ברחבי הבית כולו.

הורים רבים הפונים אלי לא יודעים לאבחן כי הסם בו משתמש בן משפחתם, אינו גראס ומריחואנה אלא הנייס גאי. אבל לא רק זאת. הורים רבים עומדים חסרי אונים סביב ההחלטה מה לעשות וכיצד לפעול.

צוותי טיפול מיומנים ומקצועיים בתחומי הטיפול בהתמכרויות, יציעו בשלל הצעותיהם למשפחת המכור כמה וכמה מרכיבים:

1. מנעו ואיסרו שימוש של בן משפחתכם בבית.

לקריאה נוספת -  גמילה מסמים - איך תוכל לעזור לעצמך ?

2. דברו עם בן משפחתכם בגלוי על איסור זה ועל התנגדותכם לשימושו בסם.

3. הגבילו את מקורות הכסף הנזיל העומד לבן משפחתכם, בכדי לצמצם את יכולות הקניה שלו את הסם.

אבל נקודה חשובה יותר בייעוץ הראשוני שניתן למשפחה יעסוק ב"קידום או יזום משבר".

ולמה כוונתי?
אם ננסה לתאר את המצב בצורה גראפית נראה שבציר המאונך עולה מדד ה"סבל" הנוצר כתוצאה לשימוש בסם, מ-0 במפגשש צירי הגרף התחתון, ל-100 התרחקות מנקודה זו. בו בזמן, בציר המאוזן משמאל לימין נמתח את קו הזמן הדמיוני. נתאר בו מעבר ימינה כשבוע, חודש, חודשיים שנה, שנה וחצי וכדומה.

שאיפתנו בייעוץ והדרכה תהיה לעודד את בני המשפחה לקצר את זמן השימוש לזמן הקצר ביותר, ולסייע לקו ה"סבל" לטפס מהר יותר.

משמעות מסר זה היא:
"בואו נקצר את תקופת השימוש של בן משפחתכם על ידי הגברת הלחץ הכספי, משפחתי, כלכלי, משטרתי, חברתי ואחר. כולל אלו בכדי לדחוף את בן המשפחה לרצות להקל מעליו את נטל ה"סבל" הנפשי והגופני. כך נסתייע לקבל את הסכמתו להיכנס לטיפול נפשי כטיפול בתהליכי גמילה".

למה הדבר דומה?
רובנו לא נפנה לרופא כל עוד סבלנו הגופני יהיה קל ומרווח, וההפך הוא. רובנו נמהר לפנות לרופא כשסבלנו הגופני יהיה גדולל וחד. את אותו מודל ודימוי נרצה להעתיק לסבלו הגופני והנפשי של בן המשפחה המכור לנייס גאי.

רק דחיפתו "לפינה" הכואבת, למקום בו סבלו הגופני והנפשי סביב שימושו בנס גאי רב וגבוה. רק אלו יסייעו לקבלת הסכמתן של בן המשפחה המכור לטיפול וייעוץ.

מאת: עמיר פירני – מטפל מומחה בהתמכרויותכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: