טיפול במשבר פסיכיאטרי: חשיבותה של משפחה ו-24 שעות ראשונות

פורסם ב 13/04/2018   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

דיאלוג פתוח הוא מודל טיפול המספק עזרה מיידית לאנשים במשבר פסיכיאטרי, באופן אידיאלי בתוך 24 שעות. נמצא שזו תוכנית התומכת  ביותר ולא מעמיקה את ההתקף.

טיפול במשבר פסיכיאטרי: חשיבותה של משפחה ו24 שעות ראשונות

נכתב על ידי: עלי הנם

 

דיאלוג פתוח

 

לעתים קרובות יש אנשים שנמצאים במשבר פסיכיאטרי קשה החוויה של הרגשה שלא שומעים  ולעתים קרובות מרגישים לא מובן. במקביל, בני משפחה לעתים אינם מקבלים הזדמנות להשתתף בתכנית הטיפול של יקירם בעת המשבר. עם טיפול בדיאלוג פתוח, קולו של האדם מוערך והמשפחה ואחרים שאכפת להם מהאדם במשבר מוזמנים לתהליך של להבין מה יהיה מועיל ומה לא היה מועיל בטיפול ותהליך ההחלמה.

 

הדיאלוג הפתוח פותח בפינלנד על ידי Jaakko Seikkula, Ph.D., ועמיתיו, דיאלוג פתוח הוא מודל טיפול המספק עזרה מיידית לאנשים במשבר פסיכיאטרי, באופן אידיאלי בתוך 24 שעות. נמצא שזו תוכנית התומכת  ביותר ולא מעמיקה את ההתקף.הדבר נעשה על ידי ארגון מערכת בריאות בקהילה מורכבת מצוות של רופאים ועל ידי עבודה עם יחידים ומשפחות בתוך אותה המערכת. צוות קליני מתחייב לעזור לאדם ולמשפחה למצוא מה משאבים שיהיו מועיל, כולל תרופות או אשפוז במידת צורך. צוות גם מקדם רוח של דיאלוג, שבו קולו של כל אדם מוערך, במיוחד קולו של האדם במשבר.

 

דיאלוג פתוח מתחיל להגיע לארה"ב, בעיקר באמצעות המאמצים של ד"ר מרי אולסון, והמכון לDialogic עיסוק, שבו היא ייסדה ומוביל בHaydenville, מסצ'וסטס .

ד"ר כריסטופר גורדון, פסיכיאטר ומנהל הרפואי במשרד עורכי דין, Inc, הוביל צוות אשר השלים הכשרת דיאלוג פתוחה עם ד"ר אולסון, ואשר ניסה להתאים את הדיאלוג פתוח לסביבת הבריאות בארה"ב. ד"ר גורדון יהיה הצגה בועידת נאמי 2014 ב -3 בספטמבר.

נאמי: מה מעורב עם תרפיה דיאלוג פתוח? אתה יכול לתאר את מפגש טיפוסי?

דיאלוג פתוח הוא גם מערכת של טיפול ותהליך של טיפול באותה מערכת. מערכת זו מספקת שירותים לאנשים במשבר פסיכיאטרי, כולל טיפול משבר מיידי; שירותי אשפוז;בשירותי מטופל; ותומך פסיכולוגי אחר. כדי להתאים את מערכת הדיאלוג הפתוחה לארה"ב, אחד האתגרים הראשונים הוא לקבל צוות נייד כי הוא גמיש מספיק כדי לראות את אנשים ומשפחות בתדירות נחוצים, בבית במידה האפשר. זה אפשרי בפינלנד בשל מערכת הבריאות המקיפה ומשולבת לשם. זה הרבה יותר מאתגר בארה"ב

ברגע שיש לך את צוות במקום, מפגש טיפוסי מתחיל לעתים קרובות עם הסבר על איך עובד צוות והתהליך.התהליך של דיאלוג בפגישה הוא קצת קשה לתאר, כי כל משפחה היא שונה וכל מצב שונה. עם זאת, אחת מתכונותיו של תהליך הדיאלוג הפתוח הוא שתמיד יש מטפל אחד או יותר בפגישה, ותכונה נוספת היא שהרופאים מדברים בגלוי ובשקיפות לכל אחד אחר על מחשבותיהם ודאגות בפגישה. בהגדרה זו כל אדם הקשיב לדיאלוג ולעודד אותה. אין כאן שום ניסיון להשיג הסכמה או הסכם, למעט בענייני בטיחות. מתוך הדיאלוג, צוות והרשת יכולים לזהות את מה ששירותים אחרים עשויים להיות מועילים – הערכת תרופות, פסיכותרפיה האישית, כספי או אחר, אימון, או כל דבר אחר, כולל אשפוז, אפילו שלא מרצון במקרים קיצוניים. צוות הדיאלוג הפתוח מחבר בין אנשים עם משאבים; זה לא הפתרון בפני עצמו.

 

איך זה לעזור למישהו עם משבר פסיכיאטרי?

הניסיון בפינלנד – והניסיון שלנו בפרויקט השכפול שלנו כאן בארצות הברית, במסצ'וסטס – הוא ש, במיוחד עבור אנשים צעירים בשלבים המוקדמים של משבר פסיכיאטרי השלבים, דיאלוג פתוח יכול להפחית את ההיבטים פוגעים ושלא בכוונה מייאש ומתישים של טיפול פסיכיאטרי .האדם במרכזה של דאגה יכול להרגיש כמו שהוא או היא תטופל כאדם שלם, בכבוד, ועם נקודת מבט לגיטימית.בזה כשלעצמו הופך את העיסוק בטיפול בסבירות גבוהה יותר, וגם משפר את הסיכויים לאדם לעסוק בפרנסתו. בתורו זה מקדם אפשרויות לרזולוציה טבעית של משבר, ומפחית את הסיכוי לכרוני.

אלמנט חשוב נוסף של דיאלוג פתוח כפי שהיה נהוג בפינלנד, הוא שתרופות אנטיפסיכוטיות נמצאות בשימוש, אבל הם משמשים יותר באופן סלקטיבי, במינונים נמוכים ולתקופות זמן קצרות יותר מאשר הוא לעתים קרובות בפועל בארה"ב, לפחות עד לא מזמן. נוהג זה מוביל לשימוש פחות אנטי פסיכוטיות, ואני מאמין שתחושה גדולה יותר על חלק מאת האדם במרכזו של חשש, ששימוש בתרופות היא לא לנצח, וכי האדם יכול להשתמש בתרופה יותר ככלי לעצמם איכות חיים, בלי להרגיש כאילו יש להם להסכים לטיפול לכל חיים.

 

איך טיפול זה שונה מטיפולים דומים אחרים?

יש דיאלוג פתוח הרבה במשותף עם גישות ומבוססות משפחה מבוססת רשת אחרות לטיפול, למרות שהוא ייחודי במובן זה שדיאלוג פתוח מביא הנטייה הזאת לפסיכיאטריה, שהוא נדיר בארה"ב. הוא מציע מיידי, פסיכו האינטנסיבי תגובה למשבר, העוסק עם כל החברים ברשת. כמו כן, מתאפיין בסגנון ייחודי של שיחה טיפולית המדגיש חניכה לכל המשתתפים, שמה במיוחד את האדם במרכזה של דאגה. בניגוד לצורות ישנות יותר של טיפול משפחתי, דיאלוג פתוח אינו עוסק במשפחה משום שהמשפחה נתפסת כבעיה, אלא משום שהמשפחה היא שותף חיוני בתהליך ההחלמה.

 

האם חלה הערכה על טיפול זה?

יש כבר כמות משמעותית של מחקר על תוצאות בפינלנד, אשר מראה כי שימוש בדיאלוג פתוח בפסיכוזה הפרק הראשונה מכופף את העקומה הקלינית מכרוני, שימוש בתרופות אנטיפסיכוטיות באופן משמעותי פחות, כי הוא מקובל בארה"ב רגיל.

לדוגמא, בחמש שנות מחקר מעקב של 30 אנשים עם סכיזופרניה ו45 אנשים עם אבחנה אחרת פסיכוטי (Seikkula et. אל 2006), 77 אחוזים היו או עבודה או בבית הספר, 23 אחוזים היו על נכות ו79 אחוזים אסימפטומטיים ב מעקב של חמש שנים. באותו המחקר, טופלו רק 33 אחוזים עם תרופות אנטי פסיכוטיות.

       

תורגם על ידי ד"ר אמיר שוורץ  מ NAMI יוני 2014

(נלקח מאתר פורטל בריאות הנפש בישראל)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: