התקף חרדה – מהו?

התקף חרדה - מהו?

התקפי חרדה (או בשמותם הנוספים התקפי פאניקה או התקפי אימה), מתארים מצב שבו אדם  חווה תחושות חרדה ומצוקה המלוות במערכת של סימפטומים גופניים, ובמחשבות לא קלות של האדם לגבי מצבו. אדם שחווה התקף חרדה יחיד או מספר התקפי חרדה עשוי לחשוב “אני הולך להשתגע” “אני עומד לחטוף התקף לב ולמות ” “אני עלול לאבד שליטה על גופי” וכיוצ”ב.

לעיתים אנשים יגיעו לחדר מיון מספר פעמים, ומבחינה רפואית מצבם תקין. לפיכך עשויים הרופאים להמליץ להם ללכת לטפל בהפרעת החרדה. התקפי חרדה יכולים להתקיים בהפרעות חרדה שונות כגון: פוביות למיניהן, הפרעות טורדניות-כפייתיות OCD, או בהפרעת דחק פוסט-טראמותית (PTSD).

ראשית, עובדות מרגיעות…

אנשים רבים חווים לפחות התקף חרדה אחד בחייהם.

אף אחד לא מת מהתקף חרדה… (כמובן אנו לא מדברים על מקרים שיש בעיה רפואית אמיתית).

נוכל להתייחס להתקף כמצב לא נעים, בלשון המעטה, אבל גם לא נורא – לא קטסטרופה ולא סוף העולם….

אז מהו למעשה התקף חרדה?

במצב מסויים, אירוע נייטראלי לכל דבר, המוח עושה בטעות קישור למצב של סכנה. זוהי מעין אזעקת שווא, שבה הגוף ייכנס למצב של הגנה על החיים, ויפעיל את המערכות הפיזיולוגיות החיוניות להישרדותו. אדם יכול לחוש דפיקות לב מהירות, כאבים בחזה, קוצר נשימה, תחושת מחנק, פיק ברכיים, חולשה, סחרחורת, יובש בפה. מחשבות שליליות ומפחידות יעברו בראשו והרגשתו תלווה בפחד, חרדה ומצוקה.

מעתה ואילך אדם יכול להחליט שהוא נמנע מאותם מצבים על מנת להימנע מאיבוד שליטה זה על גופו, כפי שקרה לו. למעשה ניתן לומר שזהו פחד מהפחד…

לקריאה נוספת -   פורים, מסכות והתמכרויות, וגם - על שמחה פנימית ועל שמחה חיצונית

נוצר מעגל שמשמר את התופעות ומחריף אותם, לעיתים מרחיב אותם לעוד מצבים שהאדם ימנע מהם על מנת לא לחוות שוב את התקף החרדה ולא להימצא במצב של חוסר שליטה.

פעמים רבות האדם יסגל לעצמו התנהגויות ביטחון– לצאת מהבית רק עם מלווה, לקחת בקבוק מים או טלפון נייד וכו'. התנהגויות הביטחון לרוב מסייעות בשימור הבעיה משום שהאדם מאמין שרק בזכותם הוא מצליח לשרוד ולמעשה לא מאפשר לעצמו להתנסות בחרדה ולהרגיש את תחושת המסוגלות להתמודד איתה היטב.

לדוגמה: לעיתים לאחר התקף החרדה הראשון האדם עשוי להיות עירני ולשים לב לשינויים פיזיולוגיים קלים ולפרש אותם כהרי אסון. אדם שמתעמל וחש את הדופק המהיר שלו – יכול לפרש זאת כתחילתו של התקף חרדה, במוחו יעלו מחשבות קטסטרופליות – הוא ירגיש חרדה, ולמעשה גופו יכנס למצב סטרס ולחץ. המוח יפרש בטעות את כל ההתנהלות הזו כמצב של איום על החיים, למעשה זוהי אזעקת השווא – המשפיעה על כל המערכת הסימפתטית, הנכנסת למצב דרוך ומגייסת סימפטומים לתגובת "הילחם או ברח" תגובה הישרדותית החיונית לשמירה על כל בע"ח חיים ועל המין האנושי.

בנוסף פעמים רבות התקפי החרדה מלווים באגרופוביה – מתקשים להימצא במקומות הומי אדם, במקומות ציבוריים, ומכל אותם מצבים ששם החשש לאבד שליטה בלי יכולת לקבל עזרה או להימלט מהמקום, וכן חשש מפני מבוכה באותן סיטואציות במידה ויחוו את התקף החרדה. כך הולך ומצטמצם טווח ההימצאות במקומות שונים והם מגבילים עצמם לעיתים להישאר בבית או בסביבת מקומות בטוחים יחסית.

הטיפול בהפרעת החרדה:

בטיפול נלמד ראשית את המנגנונים הפיזיולוגיים אשר אחראיים למערכת האזעקה ואשר מסבירים את התקפי החרדה.

נוכל לעשות התערבות במספר רמות:

ברמת המחשבות – האופן בו אנו מפרשים ותופסים את האירוע הוא החשוב, לפיכך נסייע לאדם לזהות את טעויות החשיבה ולתקן אותן. לדוגמה חשיבה קטסטרופלית על התרחיש הכי גרוע שאדם מתאר לעצמו שעלול לקרות לו בזמן ההתקף. כמו כן תבדקה אמונות יסוד לא יעילות כגון: “אני חייב תמיד להיות בשליטה”.

לקריאה נוספת -   תרגיל חידוש הרומנטיקה / מאת: ד”ר הארוויל הנדריקס

ברמה הרגשית – לעזור לאדם לשאת את החרדה.אנו יודעים שהחרדה טבעה לעלות ולרדת, מעין גל בים, לפעמים כאשר אנחנו בתוך ההתקף נוכל להתמסר ולהמתין מתוך ידיעה שהגל יחלוף.

ברמה פיזית גופנית – לסייע בוויסות העוררות שהגוף חש בה, להרגיע ולהשקיט, באמצעים שונים כגון – הרפיה נשימתית לדוגמה, פעילות גופנית שתסייע בפירוק המתח וחזרה לאיזון.

ברמה התנהגותית – נתחיל להיחשף לאט ובהדרגה למצבים מעוררי חרדה, מהמצב הקל אל הקשה יותר. בקצב של האדם ולפי ההגדרות שלו. ההתנסות מסייעת לתרגל את השליטה בחרדה, מלמדת את המוח לפרק את ההתניה שעשה בטעות, מחזקת את הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות.

למעשה אנו רוצים ללמד את האדם להחזיר את השליטה לחייו, ולא לתת להתקפי החרדה לנהל אותו. לעזור בוויסות והכנסת הדברים לפרופרוציות.

ותוך כדי כך נוכל לסייע תהליך לקרות מהר יותר בעזרה הטכניקות הנ”ל הנלמדות בטיפול.

כידוע אנו לא רוצים להיפטר מתחושות הפחד משום שהן במצבים מסויימים חייוניים להישרדותנו ולתפקודנו הבטוח ביומיום. אנו רוצים להוריד את החרדה, לסייע לאדם לתפקד באופן טבעי ומסתגל בכל מצב מבלי להגביל עצמו.

מוטב להגיע לטיפול בהפרעה מוקדם ככל האפשר על מנת שהאדם יפסיק  את ההימנעות מדברים מסוימים. בעזרת הטכניקות הנלמדות בטיפול אדם יכול ללמוד לנהל חיים חופשיים !

בהצלחה.

מאת: דפנה שושני אשכנזי, פסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית  CBT

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top