הצד האפל של קניות מקוונות: עד כמה נפוצה ההתמכרות בקרב עקרות בית?

פורסם ב 01/01/2023   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 2 דקות

זמן קריאה – 2 דקות
( למציאת מענה טיפולי יש להיעזר במערכת חיפוש הטיפול שבעמוד הראשי או בעמוד המטפלים ומרכזי הטיפול )

קניות מקוונות הפכו לדרך נוחה ופופולרית לקנות כל דבר, החל מבגדים ומוצרים לבית ועד למצרכים ומתנות. למרות שזו יכולה להיות דרך נוחה ומהנה לעשות קניות, היא גם יכולה להיות מסוכנת, במיוחד עבור עקרות בית שעלולות להיות נוטות יותר לפתח התמכרות.

לפי סקר שנערך על ידי האיגוד הלאומי של מארגנים מקצועיים, 85% מעקרות הבית הודו שהם מכורים לקניות באינטרנט. להתמכרות זו יכולות להיות השלכות חמורות, כולל הרס כלכלי ואפילו פגיעה פיזית.

אחת הסיבות העיקריות לכך שעקרות בית עשויות להיות נוטות יותר להתמכרות לקניות מקוונות היא בגלל היעדר אינטראקציה חברתית ותחושת מטרה שיכולה לבוא עם היותה עקרת בית. 

קניות מקוונות יכולות לספק בריחה זמנית מתחושות של בידוד ושעמום, והסיפוק המיידי של קבלת חבילות יכול להוות דחיפה זמנית להערכה העצמית של האדם.

עם זאת, התיקון הזמני הזה יכול להפוך במהירות להרגל הרסני. כאשר עקרות בית ממשיכות לקנות באינטרנט, הן עשויות להתחיל לצבור יותר פריטים ממה שהן יכולות להשתמש או להרשות לעצמן. זה יכול להוביל לבלגן וחוסר ארגון, מה שיכול לתרום לתחושות של מתח והצפה.

התמכרות לקניות באינטרנט יכולה להיות גם השלכות כלכליות חמורות. קל מדי להיקלע להתרגשות של מכירה או לנוחות של רכישה בלחיצה אחת ולצבור חובות בכרטיס אשראי. הדבר עלול להוביל ללחץ כלכלי ואף לפשיטת רגל, אשר עלולות להשפיע לטווח ארוך על רווחת המשפחה.

לקריאה נוספת -  אושר בשקית קניות

בנוסף להשלכות הכספיות והארגוניות, להתמכרות לקניות באינטרנט יכולות להיות גם השלכות פיזיות. מחקרים הראו שקניות מוגזמות באינטרנט עלולות להוביל לרמות מוגברות של חרדה ודיכאון. זה יכול להוביל לירידה בבריאות הגופנית וברווחה הכללית.

אז מה ניתן לעשות כדי למנוע התמכרות לקניות מקוונות בקרב עקרות בית? 

פתרון אחד הוא להגביל את כמות הזמן המושקעת בקניות באינטרנט וכמות הכסף המושקעת ברכישות. זה יכול גם להיות מועיל למצוא דרכים חלופיות למלא את החלל שעשוי להניע את ההתמכרות, כגון עיסוק בתחביבים או התנדבות. חיפוש תמיכה ממטפל או הצטרפות לקבוצת תמיכה יכול גם להיות יעיל בהתגברות על התמכרות לקניות באינטרנט.

לסיכום, התמכרות לקניות באינטרנט היא בעיה נפוצה ומסוכנת בקרב עקרות בית. זה יכול להוביל להרס כלכלי ולבעיות בריאות פיזיות ורגשיות. על ידי הצבת גבולות, מציאת פעילויות חלופיות וחיפוש תמיכה, עקרות בית יכולות להתגבר על הרגל הרסני זה ולחיות חיים מאושרים ובריאים יותר.

למציאת מענה טיפולי לפי איזור

צפון
מרכז
דרום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: