התמכרות לעבודה: קווים לדמותו של וורקוהוליק

פורסם ב 04/09/2019   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 4 דקות

זמן קריאה – 6 דקות
( למציאת מענה טיפולי יש להיעזר במערכת חיפוש הטיפול שבעמוד הראשי או בעמוד המטפלים ומרכזי הטיפול )

המונח "התמכרות לעבודה" יכול להיתפס לעיתים על ידי החברה כמצב של "התמכרות חיובית". כמו כן זוהי התמכרות שאינה סטיגמאטית כהתמכרויות אחרות לסמים, אלכוהול, הימורים וכיוצ"ב. 

 

המכור לעבודה המכונה בלועזית וורקוהוליק – יכול להיות אף מוערך על ידי הסביבה שרואה בו אדם עם מוסר עבודה גבוה, הנהנה ומסופק מעבודתו ואשר מרגיש שלם בעשייתו זו. אך למעשה התמכרות אמיתית לעבודה מתארת התנהגות כפייתית הגורמת סבל רב לאדם המכור ולסביבתו הקרובה.

המילה וורקוהליק (workaholic) מורכבת מהמילים 'עבודה' ו'אלכוהוליסט' וכך יוצרת אנלוגיה בין ההתמכרות לעבודה, לבין התמכרויות אחרות כהתמכרות לאלכוהול.

לקריאה נוספת -  התמכרות זה עסק משפחתי

בדומה לשאר ההתמכרויות גם להתמכרות לעבודה השלכות מזיקות; במצב זה העבודה תופסת מקום רב בחיי הוורקוהוליק, הוא מייחס לה סדר עדיפות עליון וזאת על חשבון תחומים אחרים.

ההתמכרות כאן היא נפשית וההתנהלות בה כפייתית; האדם המכור לעבודה חש צורך וכמיההה לעבוד ולמלא משימות על מנת להשקיט חרדה ולהירגע, אך כמובן שזה אינו מספק לאורך זמן, ועליו לעבוד יותר ויותר על מנת להגיע לאותן תחושות.

ההתמכרות לעבודה עשויה לנבוע מקשיים כגון: חרדה, דימוי עצמי נמוך וקשיים באינטימיות, וכן היא מהווה בריחה של האדםם מההתמודדויות עם מצבים הקשים לו ועם הרגשות הנלווים להם. למעשה הוא לא מקבל מענה לצרכים האמיתיים שלו. הדחף להצליח בעבודה נובע לעיתים מצורך לקבל חיזוק ואישור מהסובבים אותו לעצם קיומו.

ההשלכות המזיקות של ההתמכרות לעבודה מתבטאות במספר תחומים:

הוורקוהוליק מזניח את מערכות היחסים בחייו, החל מהקשרים שלו עם בני משפחתו – הורים, אחאים, בני ובנות זוג, ילדים, וכן את מערכות היחסים החברתיות שלו. הוא משקיע שעות רבות במקום עבודתו וממשיך את עיסוקיו גם כאשר הוא כבר מגיע הביתה.

  • הוא מתקשה להיות במצבי מנוחה, ליהנות מבילוי בשעות הפנאי או להרגיש טוב בפעילויות יומיומיות חברתיות.
  • הוורקוהוליק מוטרד, מודאג, לא נינוח, פרפקציוניסט, נוקשה, תחרותי ושואף להיות כל הזמן בשליטה. אך למעשה הוא כבר אינו שולט במצב, הוא אינו נהנה בעבודה ומצד שני הוא חושש להרפות ולהאט את המרוץ.
  • אדם מכור לעבודה, נוטה לאבד את תחושת זמן – מרצון או שלא מרצון. לדוגמה הוא יכול להודיע שהוא זקוק לפרק זמן של חצי שעה לסיים עבודתו, אך בסופו של דבר פרק הזמן מתארך לשעות אחדות.
  • בריאות לקויה מהווה גם היא סימן הזהרה להשלכה מזיקה בשל התנהלות הוורקוהוליק. על רקע מצבי המתח והלחץ המתמשכים תיתכן שחיקה והידרדרות במצב הבריאותי ופגיעה במערכת כלי הדם והלב, במערכת העיכול (אולקוס, כאבי בטן, שלשולים וכו') חולשה והתעלפויות.
  • העיסוק הכפייתי – אובססיבי בעבודה מתבטא בכך שהוורקוהוליק מרגיש צורך להיות כל הזמן עסוק. לעיתים הוא אף יעסוק בביצוע משימות שאינן בהכרח נדרשות לו להשלמת הפרויקטים או היעדים בעבודה. למצב זה יש השלכות על יעילותו כעובד. הוא מתמקד בצורך להיות עסוק ולא בלהיות פרודוקטיבי.
  • היעילות יכולה להיפגע גם משום שלעיתים יהיו לו קשים לעבוד כחלק משאר העובדים בעבודת צוות, להאציל סמכויותת או לסמוך על הקולגות. הוא גם עלול לקחת על עצמו משימות רבות מדי מכדי שיוכל למלא אותן. כמו כן הפרעות שינה המאפיינות מכורים לעבודה עשויות לפגוע ביכולות הקוגניטיביות.
  •  
לקריאה נוספת -  ליווי בני משפחה של מכורים

לעיתים רבות על אף ההידרדרות ביחסים והתלונות מצד הסובבים את הוורקוהוליק (בני משפחה, קולגות וחברים) הוא עשוי להיות בהכחשה. בעקבות זאת תידרש התערבות משפחתית-סביבתית על מנת שיהיה ניתן להעביר לו את המסר לגבי ההשלכות הקשות של התמכרותו עליהם.

הטיפול יכול להתקיים בשילוב מספר רבדים – רגשי, חשיבתי, התנהגותי ואף רוחני;

תהליך הטיפול יאפשר לוורקוהוליק להבין על אילו צרכים עונה לו ההתמכרות וכיצד לתת להם מענה נכון יותר, לעבוד על המחשבות והאמונות שעד כה הובילו אותו להתנהלות הקיצונית בעבודה.

הטיפול יכול לעזור לו להפחית את הזמן שהוא מקדיש לעבודה ובמקביל להעלות את האפקטיביות שלו בהשלמת היעדים בעבודתו, ללמוד לעשות סדרי עדיפויות ולממש עצמו בהיבטים נוספים.

באופן כללי הטיפול יסייע לוורקוהוליק להתמודד באופן טוב ומספק בתחומי חייו האחרים – מערכות יחסים, בילוי ופנאי, ספורט, ודאגה עצמית למצב הגופני והבריאותי – כאכילה מאוזנת וספורט, ובכך לאפשר לו להגיע לאיזון אמיתי.

למציאת מענה טיפולי לפי איזור

צפון
מרכז
דרום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: