הקשר בין תרבות הפופ המודרנית להתמכרות לטכנולוגיה של בני נוער

פורסם ב 27/01/2023   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 2 דקות

זמן קריאה – 5 דקות
( למציאת מענה טיפולי יש להיעזר במערכת חיפוש הטיפול שבעמוד הראשי או בעמוד המטפלים ומרכזי הטיפול )

בחברה של היום, התמכרות לטכנולוגיה בקרב בני נוער היא דאגה גוברת. 

עם הנוכחות המתמדת של מדיה חברתית וגישה לאינטרנט בקצות אצבעותיהם, אין זה מפתיע שלבני נוער קשה יותר ויותר להתנתק.

אבל מה יש בתרבות הפופ המודרנית שתורם למגמה הזו?

גורם פוטנציאלי אחד הוא הצגת הטכנולוגיה בתרבות הפופ. 

בתכניות טלוויזיה ובסרטים, דמויות נראות לעתים קרובות כל הזמן בודקות את הטלפונים שלהן, משתמשות במדיה חברתית ומחוברות לאינטרנט בכל עת. 

תיאור זה של טכנולוגיה כחלק הכרחי מחיי היומיום יכול להשפיע על בני נוער להרגיש שהם צריכים להיות מחוברים כל הזמן.

גורם נוסף הוא השפעתם של מפורסמים על המדיה החברתית. עם עלייתם של משפיעני מדיה חברתית, בני נוער נחשפים לזרם קבוע של תוכן מהסלבריטאים האהובים עליהם. החשיפה המתמדת הזו עלולה להקשות עליהם להתנתק ולקחת הפסקה מהטכנולוגיה.

יתר על כן, שירי פופ מודרניים רבים מתייחסים גם לטכנולוגיה ולמדיה חברתית. המילים של השירים הללו מפארות פעמים רבות את השימוש בטכנולוגיה והחיבור המתמיד, ומנציחות עוד יותר את הרעיון שזה נורמלי ואפילו רצוי להיות מחובר כל הזמן לחשמל.

אבל מהן ההשלכות של החיבור המתמיד הזה לטכנולוגיה?

על פי מחקר שפורסם בכתב העת Pediatrics, בני נוער שמבלים יותר זמן בטלפונים ובמכשירים אלקטרוניים אחרים נוטים יותר לדווח על תסמינים של דיכאון וחרדה (Lin, et al., 2019). 

לקריאה נוספת -  תפקיד ילדים במשפחות מכורות

מגמה זו מדאיגה, שכן דיכאון וחרדה הם כבר בעיות נפשיות נפוצות בקרב בני נוער.

בנוסף, שימוש מופרז בטכנולוגיה נקשר לירידה במיומנויות תקשורת פנים אל פנים, כמו גם לקושי בשמירה על מערכות יחסים ויצירת קשרים חדשים (Konrath, et al., 2011). 

זה יכול להשפיע לרעה על ההתפתחות החברתית והרגשית של נער.

אז מה ניתן לעשות כדי לטפל בבעיה הזו?

בראש ובראשונה, חשוב להורים להציב גבולות לשימוש בטכנולוגיה ולעודד את בני הנוער לקחת הפסקות מהמסכים. ניתן לעשות זאת באמצעות הגדרת זמנים ספציפיים לשימוש בטלפון ובמכשיר, כמו גם יצירת אזורים נטולי טכנולוגיה בבית.

חשוב גם לבני נוער להיות מודעים לשימוש בטכנולוגיה שלהם ולהתאמץ להתנתק ולעסוק בפעילויות אחרות. זה יכול לכלול תחביבים כמו ספורט, אמנות או מוזיקה, כמו גם בילוי עם חברים ובני משפחה באופן אישי.

לתרבות הפופ יש גם תפקיד בטיפול בסוגיה זו. במקום להציג כל הזמן את הטכנולוגיה כחלק הכרחי מהחיים, תוכניות טלוויזיה וסרטים יכולים להראות את ההשלכות של שימוש מופרז בטכנולוגיה ואת החשיבות של ניתוק. 

באופן דומה, סלבריטאים יכולים להשתמש בפלטפורמות שלהם כדי לקדם את החשיבות של לקחת הפסקות מהטכנולוגיה ולעסוק בפעילויות אחרות.

לסיכום, תרבות הפופ המודרנית משחקת תפקיד במגמה הגוברת של התמכרות לטכנולוגיה בקרב בני נוער. על ידי הצגת הטכנולוגיה כחלק הכרחי מחיי היומיום והאדרת השימוש המתמיד בה במוזיקה ובמדיה החברתית, תרבות הפופ תורמת לבעיה. 

לקריאה נוספת -  הקנביס והשפעותיו - התרשמויות ומסקנות מטיפול בנוער משתמש - הקדמה

עם זאת, על ידי הצבת מגבלות על השימוש בטכנולוגיה וקידום פעילויות אחרות, כמו גם הכרה בהשלכות של שימוש מופרז בטכנולוגיה בתרבות הפופ, נוכל לפעול למען טיפול בבעיה זו.

למציאת מענה טיפולי לפי איזור

צפון
מרכז
דרום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: