תהליכי התמכרות והחלמה ממין וסקס

פורסם ב 28/07/2019   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 6 דקות

מיניות היא חלק בסיסי מהיותנו אנושיים. היא יכולה להביא איתה עונג גדול וסיפוק רב לחיינו. עם זאת, התנהגות מינית שאינה קשורה להתמכרות הייתה קשה להשגה עבורנו. אחת הטרגדיות של מחלתנו היא שמעולם לא למדנו ליהנות מהמיניות שלנו בצורה בריאה.

במהלך ההתמכרות חווינו מין כמשהו כפייתי. הרגשנו שאנו נדחפים להתנהגות מינית על ידי כוח בלתי נשלט, במקום לבחור בה. לרובינו הייתה תחושה שלא התנהגנו בצורה מינית בכדי לספק צרכים מיניים שלנו, אלא השתמשנו במין כדי לברוח מהמציאות, להתמודד עם חרדה או עם הרגשה כלשהי שלא רצינו להכיר בה.

 

במחלה השתמשנו בשליטה וניתוק על מנת לחוש בטוחים. יכולנו לבלות פרקי זמן ארוכים כשאנו שקועים בפנטזיות, שניתקו אותנו מאחרים ומתחושה אמיתית של עצמנו. עבור חלקנו, התנהגות מינית הממכרת שלנו הייתה ממוקדת בעוצמה ובאגו.

בפנטזיה שאפנו לקיים יחסי מין בכל מקום, בכל אופן ועם כל מי שנרצה. או שביקשנו שיחסי מין "יתקנו" אותנו, ימלאו את הריק שבתוכנו ויגרמו לנו לחוש בעלי ערך. חלקנו פגענו באחרים וראינו בהם אובייקטים. לא היינו מודעים לזכויות ולגבולות של אחרים בתחום המיני או שלא כיבדנו אותם. ולא משנה כמה יחסי מין קיימנו, מעולם לא באנו על סיפוקנו. פחדנו מפגיעות ומאינטימיות.

תסמינים אלו ורבים אחרים של המחלה שלנו הטביעו בנו חותם עמוק והפכו לדפוסים קבועים של חשיבה והתנהגות. כשזכינו בהימנעות מהתנהגות מינית כפייתית דרך התכנית של "מכורים למין אנונימיים", מצאנו כי אנו מאותגרים עדיין על ידי דפוסים אלו, שנראו בבירור ברגע שהפסקנו לפעול על הדחפים. אצל רובנו, תסמינים אלו החלו להיעלם בהדרגה במהלך עבודת הצעדים. וככל שדרכי חיים וצורות חשיבה ישנות שלנו נמוגים, אנו מוזמנים לחקור ולהבין מהי המשמעות של מיניות בריאה עבורנו. זהו גם תהליך איטי וארוך עבור רובינו. העיוותים המיניים שהמחלה גרמה לנו עלולים להיות די עקשניים ולהקשות על גילוי התנהגויות חדשות ובריאות.

חלקנו מצאנו לנכון לבחור בתקופה של הימנעות מכל התנהגות מינית כחלק מההחלמה. אנו מחליטים על אורך התקופה שבה אנו בוחרים שלא לקיים יחסי מין עם אף אחד, כולל עצמנו. זה מאפשר לעבור את תקופת הגמילה, בה אנו מגלים מי אנחנו ללא ההסחות המוכרות של פעילות מינית. אנו זקוקים להדרכה של חונך בכדי להחליט האם ומתי זוהי בחירה נכונה עבורנו. החונך יכול לסייע לנו להבין האם המניעים שלנו הם בריאים והאם יש לנו תמיכה מספקת בכדי להצליח. עבור רובנו זהו כלי החלמה זמני, אך אחדים מאיתנו בוחרים בפרישות כדרך חיים מלאת סיפוק בזכות עצמה.

שנים עשר צעדים של אס. אי. אי. מובילים להתעוררות רוחנית. אם אנו שומרים על הימנעות ומיישמים את עקרונות התכנית בחיינו, אנו מגלים שגם הדרך בה אנו חווים יחסי מין והגישות שלנו כלפי מיניות משתנות. לחלק זה קורה מהר, ולאחרים באיטיות או בכלל לא. ב"מכורים למין אנונימיים" אנו לא מודדים את הצלחת התכנית על ידי תדירות של מגעים מיניים בריאים וחיוביים. אמנם הכרת מיניות בריאה הנה חלק מחיי ההחלמה לרובינו, אך אין היא מטרה ראשונית או יעד ב"מכורים למין אנונימיים". תכניתנו מציעה לנו שחרור מהתנהגות מינית בלתי נשלטת. היכן למקד את האנרגיות בדרך חיינו החדשה- זו בחירה שעל כל חבר לעשות לעצמו.

לקריאה נוספת -  הגדרת ניקיון - גמילה ממין

בתור חברי "מכורים למין אנונימיים", אנו מתמודדים עם אתגרים שונים בהחלמה והצרכים, המצבים וההתנסויות שלנו מגוונים אף הם. בדיוק כפי שאיננו מגדירים מהי התנהגות מינית הממכרת עבור כל חבר, אנו גם לא מצדדים בהגדרה אחת של מיניות בריאה. אין כאן נוסחה אחת ולא מענה אחיד לשאלותינו. אנו יכולים לחקור את התחום הזה בין אם אנו רווקים, יוצאים או נמצאים בזוגיות. זה מצריך סבלנות וכנות, על מנת להבין מהם הצרכים והתשוקות האמיתיים שלנו. החונך והחברים יכולים לתמוך בנו ולספר לנו מה עבד עבורם ומה לא. ולמטרת הדרכה יותר ממוקדת או סבוכה, אנו יכולים להיוועץ במומחה חיצוני מוסמך בתחום הטיפול.

רובינו חוו חוויה מינית אינטנסיבית ברמה יוצאת מן הכלל במהלך ההתמכרות. אנו יודעים שאיננו יכולים לפעול על הדחפים יותר, אך פוחדים שמא מיניות בריאה תשעמם אותנו בהשוואה למה שהיה. האמת היא שרובנו בכלל לא חווינו חוויה מינית כשפעלנו על הדחפים. במהלך אותן חוויות היינו מנותקים על פי רוב, אבודים בבועה של חזרתיות, פנטזיות וכפייתיות. מחלתנו שמרה אותנו מלהיות נוכחים במהלך המשגל. בהחלמה למדנו לא לאפשר להתלהבות יתר מינית למנוע מאיתנו ללמוד וליישם התנהגויות מיניות בריאות.

רובינו מזהים התנהגות מינית בריאה כשאנו חווים דבר מה שונה מאד ממה שאנו רגילים אליו בהתמכרות. אנו מציינים רגשות שונים. אנו לא מרגישים מופעלים, כפייתיים או מנותקים בעולם אחר. במקום זאת, אנו נוכחים רגשית במהלך הפעילות המינית. זה עלול לגרום לתחושת אי נוחות או איום, במיוחד בהתחלה. על ידי יישום של כנות, פתיחות ונכונות, אנו מסוגלים כעת לגלות התנסויות מיניות בריאות. ישנם מספר רעיונות והצעות לגבי מיניות בריאה, שחברי "מכורים למין אנונימיים" מציעים על סמך ניסיונם. רבים מאיתנו מתארים את המיניות הבריאה כמצב שבו אנו נוכחים, מסוגלים לאינטימיות, גמישים, דואגים לזולת ויודעים מה מתאים במהלך יחסי מין. אנו חופשיים לבחון את ההצעות האלו ולהחליט, מה מהן עובד עבורנו.

אנו יכולים לגלות שהמיניות הבריאה מתחילה הרבה לפני המשגל, במהלך השינוי בנוכחות הרגשית והקשר שלנו עם אחרים. כשאנו מאפשרים לעצמנו קרבה לרגשות שלנו, אנו הופכים להיות מודעים לגביהם, מבלי לשפוט או לצנזר את עצמנו בשל כך. אנו לומדים בהדרגה להיות כנים עם אחרים לגבי הרגשות שלנו, תוך כדי כך שאנו גם פתוחים לרגשות שלהם. בתהליך זה, אנו גם לומדים לבטא תשוקה במקום לחפש אחרי כוח ושליטה. להיות אינטימי פירושו לוותר על שליטה ולהתחיל לתת אמון- באדם אחר, בעצמנו ובכוח העליון.

כשאנו בטוחים ונוכחים רגשית, אנו יכולים גם להיות גמישים. אנו לומדים שיחסי המין אינם צריכים להיות בכל פעם באותה צורה והם אינם מטרה בפני עצמה. אם אנו מודעים למה שאנו מרגישים, אנו יכולים להחליט מה אנחנו רוצים וצריכים. אנו לומדים לשים גבולות – סביב ההתנהגויות בהם אנו מעוניינים או לא מעוניינים לקחת חלק. אנו גם לומדים לכבד גבולות של אחרים. אנו מגלים חוויה של קיום יחסי מין לשם סיפוק צרכים ותשוקות מיניות טבעיים ומותאמים, במקום שימוש בהם בתור כדור להרגעת חרדות, בתור ריפוי עצמי או בריחה.

לקריאה נוספת -  גמילה מהתמכרות למין - לאן לפנות ?

אחדים מאיתנו אף חווים הימנעות מיחסי מין כממכרת ולפעמים מכנים את עצמם "אנורקטים מיניים". באותו אופן שבו הרעבה עצמית בנושא של אוכל נקראת אנורקסיה של תזונה, גם את ההימנעות הכפייתית מיחסי מין ניתן לתאר בתור התנהגות ממכרת. חלקנו חווינו את עצמנו "כבויים" מבחינה מינית בהחלמה, כיוון שפחדנו מיחסי מין- בין אם בשל התמכרותנו, בין אם בשל טראומות מיניות שחווינו בעבר ובין אם בשל חשש מפגיעות ואינטימיות. ניסיון לשלוט באובססיה שלנו באופן כזה היא בסך הכול תסמין אחר של מחלה. הפתרון היא מסירת חיינו ורצונותינו לידי כוח עליון, מתוך ידיעה שלמרות שתחום של מיניות בריאה הוא בלתי מוכר לנו, גם בזה ניתן לסמוך על אלוהים כפי הבנתנו.

כל אלו הם רמיזות, הצעות ותיאורים מתוך מגוון התנסויות של חברי "מכורים למין אנונימיים". הם אינם כללים ואינם מתאימים לכל אחד. חלק מההחלמה הוא להודות שיש לנו יותר שאלות מתשובות וגם לתת מקום לטעויות. החופש שאנו מקבלים דרך המפוכחות המינית מאפשר לנו לקבל את ההבדלים בינינו ולהיפתח לאפשרויות החדשות.

אחד הדברים שמובטחים בהחלמה הוא חזרה לעצמנו. המיניות הנה חלק ממה שאנחנו, חלק שאבד והתעוות בגלל התמכרותנו. כשאנו מדברים על אפשרות של מיניות בריאה, אנו מחזירים לידינו מרכיב חיוני מחווייתנו. במהלך ההתמכרות, יחסי מין היו משהו שעשינו "מחוץ" לחיים הרגילים. בהחלמה אנו מנסים להפוך את המיניות לחלק מותאם מהחיים. אנו מודים במה שאיבדנו ומתאבלים על הנזק ממנו סבלנו, ומגיעים תוך כדי כך לקבלה של עברנו, בעוד שאנו משמרים היום את היכולת להיות נוכחים מבחינה מינית ורוחנית. ככל שאנו גדלים בהחלמה, רובינו בוחרים לשלב בין רוחניות למיניות. כשאנו מקיימים יחסי מין עם אהבה, הכרת תודה ונדיבות, הם הופכים לביטוי של האידיאלים הרוחניים הנעלים ביותר שלנו. אנו נעזרים במיניות על מנת לבטא אהבה, הערכה ואמונה.

נלקח מאתר SAA ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: