התמכרות לסקס

פורסם ב 16/12/2016   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 4 דקות

האם אי פעם שילמת עבור סקס ?

האם מצאת את עצמך עושה אקטים מיניים שהם מחוץ למערכת הערכים שלך ?

האם הסווית את השימוש בפורנוגרפיה מפני בן/ת-זוג ך?

האם כל אלו מרמזים על כך שאתה מכור למין ?

בהתמכרות למין האדם עוסק במחשבות ובפעילות עיקבית ומחריפה של התנהגות בעלת אופי מיני, למרות העליה במספר ההשלכות השליליות של כך על חייו ועל חיי היקרים לו. בדומה לשאר ההתמכרויות, התנהגויות אלו ממשיכות למרות הרצון העז להפסיקן.

 

סימנים להתמכרות למין:

כאשר מין הופך להתמכרות, משתמשים בו כדי לקבל תחושות חיוביות ו/או כדי להתנתק מתחושות או בעיות אחרות. אינדיקציה להתמכרות למין עשויה להגיע מבחוץ – כאשר אדם קרוב לך מבטא דאגה לגבי ההתנהגות המינית שלך.

סימן אזהרה נוסף להתמכרות למין היא כאשר האדם מסווה את התנהגותו מבן/ת-הזוג או מאחרים משמעותיים.

שאלות נוספות שכדאי לשאול כדי לזהות התמכרות למין הן:

• האם איבדת שליטה על התנהגותך המינית? האם חצית קווים שלא דמיינת שתעבור? האם שוב ושוב הצבת לעצמך גבולות ולא עמדת בהם?
• האם ההיקף ומשך הזמן המוקדש לפעילות זו הולך וגדל אפילו כשאינך מתכוון לכך מלכתחילה?
• האם חווית השלכות בעייתיות כתוצאה מהתנהגותך המינית (כגון: אובדן מערכת יחסים משמעותית, ירידה בפעילות חברתיתת עם משפחה וחברים, ירידה באפקטיביות בעבודה)? האם למרות שהידיעה שאתה עלול להסתבך ברמה זו או אחרת, המשכת בהתנהגות מינית זו?
• האם ניסית להפסיק או לשלוט בכמות הפעילות המינית אך לבסוף נשברת וחזרת לכך?
• האם יש לך צורך להגדיל את האינטנסיביות, תדירות, מידת הסכנה של ההתנהגויות המיניות כדי להשיג את החוויה // האפקט לו אתה מייחל?

לקריאה נוספת -  מאפיינים להתמכרות למין וסקס

אם ענית בחיוב לאחת משלושת שאלות אלו, נורה אדומה צריכה להידלק וכדאי לפנות לייעוץ אצל איש מקצוע.

התנהגויות שקשורות להתמכרות למין:

• אוננות כפייתית
• פרשיות מין סימולטניות או עקביות זו אחר זו
• פורנוגרפיה
• מין באינטרנט ו/או בטלפון
• קיום יחסי-מין עם מספר משתתפים זרים
• פעילות מינית לא מוגנת
• קשרים עם העוסקים/ות בזנות
• החפצה (התייחסות לאדם כאל חפץ) של בן הזוג
• ביקורים תכופים במכוני עיסוי
• התנהגות מינית הסוטה מן הנורמות החברתיות המקובלות או התנהגות מינית פוגענית

חשוב לציין שקיימת מחלוקת האם התנהגות מינית קומפולסיבית היא אכן התמכרות. התמכרות זו עדיין לא מוכרת בגירסה החמישית של ה- DSM (ספר האבחנות הפסיכיאטריות של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית). העדויות היחידות להתמכרות זו היא של אנשים הסובלים ממנה בפועל.

הגורמים להתמכרות למין:

הגורמים להתמכרות למין עדיין אינם ידועים במלואם והסברה היא שאין גורם אחד ובלעדי אלא שמדובר באינטרקציה מורכבת של גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים.

ישנם מומחים הטוענים שהתמכרות למין קשורה לפעילות ביו-כימית שיצאה מאיזון. בנוסף, כיום מתבצע מחקר ניורולוגי רב בנושא הקשר בין מרכזי גמול והנאה במוח ובין התמכרויות שונות.

סברה נוספת היא כי התנהגויות קומפולסיביות נגרמות לעיתים בשל קושי להתמודד עם רגשות שונים (כגון: כעס, תסכול, פחד מאינטימיות). במובן זה מין משמש כגורם משנה מצב-רוח רב עוצמה. בנוסף, הזמינות והקלות היחסית שבהשגתו מהווים גורמים שמקלים על הפיכתו להרגל שעלול להסתיים בהתמכרות.

לקריאה נוספת -  פגיעה מינית והתמכרות - הקשר ביניהן והאתגר הטיפולי

סברה אחרת היא כי פעמים רבות שורש התנהגות זו קיים בילדות, לרוב על רקע בעיות משפחתיות שונות כגון: גילוי עריות, חוסר חינוך מיני, סטנדרטים כפולים, סודות בעלי אופי מיני, התנהגות מינית של ההורים (כגון ריבוי פרשיות מין או שימוש בפורנוגרפיה), הורים נוקשים וחינוך דוגמטי, כל אלו עלולים להוביל את הילד להתנהגות קומפולסיבית (כפייתית) בהמשך חייו. בעוד שלהרבה אנשים אין רקע של פגיעה מינית בילדותם, פגיעה מינית נחשבת כגורם שעלול להוות גורם סיכון משמעותי להתנהגות מינית קומפולסיבית בבגרות.

טיפול

היות שפעילות מינית הינה חלק לגיטימי מחיינו, המטרה בטיפול אינה הינזרות מוחלטת ממין. הכרת מעגל ההתמכרות, הטריגרים (כגון: מקומות, מצבים רגשיים, פעילות מסוימת) שמפעילים את ההתנהגות ודפוסי החשיבה שמובילים להתנהגות המינית הבלתי רצויה הינם החלק הראשוני שבבסיס הטיפול. לאחר זיהוי מרכיבים אלו מורכבת תוכנית טיפול אישית שמטרתה שינוי תבניות החשיבה, למידת אסטרטגיות לפתרון בעיות ודרכי התמודדות בריאות ומיטיבות להתמודדות עם מצבים רגשיים שונים.

מאת: ענבר כהן – מטפלת בהתמכרויות

אתר ׳נגמלים׳ –

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: