העליה בהתמכרות לפורנו עם הופעת הסמארטפונים

פורסם ב 26/11/2022   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 3 דקות

זמן קריאה – 4 דקות
( למציאת מענה טיפולי יש להיעזר במערכת חיפוש הטיפול שבעמוד הראשי או בעמוד המטפלים ומרכזי הטיפול )

ההתמכרות לפורנו עלתה עם הופעת הסמארטפונים

 

זה לא סוד שההתפשטות של הסמארטפונים שינתה את האופן שבו אנו חיים ומתקשרים זה עם זה. מהאופן שבו אנו מתקשרים ועד לדרך שבה אנו ניגשים למידע, המכשירים הקטנים האלה חוללו מהפכה בשגרת היום שלנו. 

 

אבל, כמו בכל טכנולוגיה חדשה, יש גם יתרונות וגם חסרונות. תחום אחד שבו לסמארטפונים הייתה השפעה משמעותית הוא בתחום צריכת הפורנוגרפיה.

ככל שיותר ויותר אנשים פונים לטלפונים שלהם כדי למלא את צורכי הבידור שלהם, קלות הגישה לפורנוגרפיה הרקיעה שחקים. בכמה הקשות בלבד על מסך מגע, כל אחד עם סמארטפון יכול לגשת לזרם אינסופי של תוכן מפורש. זה הוביל לעלייה משמעותית בהתמכרות לפורנו, מכיוון שאנשים יכולים להתמכר להרגלים שלהם בכל זמן ובכל מקום.

אבל מהי התמכרות לפורנו, ולמה היא כזו בעיה? 

התמכרות לפורנו היא סוג של התמכרות התנהגותית המאופיינת בצורך אובססיבי לצפות בפורנוגרפיה. כמו סוגים אחרים של התמכרות, היא עלולה להוביל לתוצאות שליליות בחייו האישיים והמקצועיים. לדוגמה, מישהו עם התמכרות לפורנו עשוי להיאבק במערכות יחסים, מכיוון שהוא עשוי לתעדף פורנוגרפיה על פני בן הזוג. הם עשויים גם להיתקל בבעיות בעבודה, מכיוון שהם עלולים לא להיות מסוגלים להתמקד במשימות שלהם בגלל האובססיה שלהם לפורנו.

לקריאה נוספת -  טיפול בבעיות מיניות (Sex Therapy)

אחת הסיבות העיקריות לכך שהתמכרות לפורנו הפכה לבעיה כזו היא בגלל ההיצע האינסופי של תוכן זמין. 

בעבר, ייתכן שמישהו עם התמכרות לפורנו נאלץ ללכת פיזית לחנות כדי לרכוש מגזין או DVD. כעת, עם התפשטות הפורנוגרפיה המקוונת בחינם, מישהו עם התמכרות יכול לגשת לתוכן מפורש בכל שעה ביום. הזמינות הקבועה הזו מקלה על מישהו להתמכר להתמכרות שלו, מה שעלול להוביל לתוצאות שליליות.

גורם נוסף שתרם לעלייה בהתמכרות לפורנו הוא האנונימיות שמספקים סמארטפונים. בעבר, מישהו שהתעניין בפורנוגרפיה אולי התבייש לרכוש אותה בחנות. כעת, עם היכולת לגשת לתוכן מפורש בטלפון שלהם, הם יכולים להתמכר להרגלים שלהם מבלי שאף אחד אחר יידע. אנונימיות זו יכולה להקל על מישהו לפתח התמכרות, מכיוון שהוא עלול להרגיש פחות מודע להתנהגותו.

אז מה ניתן לעשות בנוגע לעלייה בהתמכרות לפורנו? 

פתרון אחד הוא שאנשים ייקחו אחריות על ההרגלים שלהם ויחפשו עזרה אם הם מרגישים שצריכת הפורנוגרפיה שלהם הופכת לבעיה. זה עשוי לכלול פנייה לטיפול או הצטרפות לקבוצת תמיכה. חשוב גם שאנשים יהיו מודעים להשלכות השליליות שעלולות לנבוע מהתמכרות לפורנו ולנקוט צעדים כדי להימנע מלכתחילה מלפתח התמכרות.

בנוסף לפתרונות הפרטניים, ישנם גם צעדים שניתן לנקוט ברמה החברתית כדי לטפל בסוגיית ההתמכרות לפורנו. לדוגמה, יכולים להיות יותר מסעות חינוך ומודעות לגבי הסכנות של צריכת פורנוגרפיה מופרזת. יכולות להיות תקנות מחמירות יותר על הפצת תוכן מפורש, בדומה לאופן שבו יש תקנות על הפצת טבק ואלכוהול.

לקריאה נוספת -  טיפול זוגי מיני

לסיכום, להתרבות הסמארטפונים הייתה השפעה משמעותית על צריכת פורנוגרפיה, מה שהוביל לעלייה בהתמכרות לפורנו. אמנם אין פתרון קל לבעיה זו, אך חשוב לאנשים לקחת אחריות על הרגלים שלהם ולבקש עזרה אם הם מרגישים שצריכת הפורנוגרפיה שלהם הופכת לבעיה. חשוב גם לחברה כולה לטפל בנושא ולנקוט בצעדים כדי למנוע את ההשלכות השליליות שעלולות לנבוע מהתמכרות לפורנו.

למציאת מענה טיפולי לפי איזור

צפון
מרכז
דרום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: