כלים פסיכולוגיים לדיאטה

פורסם ב 15/12/2017   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 4 דקות

0
זמן קריאה (דקות)

על הרזייה מ"הראש ומטה"

הפוסט הזה מיועד לאלו מאיתנו שלא מצליחים לרדת במשקל או שמצליחים לרדת אבל הפכו להיות "אקורדיון" – יורדים במשקל רק כדי לעלות שוב במשקל וחוזר חלילה.

אלו מאיתנו שניסו שוב ושוב לרדת ולשמור על משקל יפה ובריא מבינים שלא דיי בקבלת תפריט בריא ומרזה. הרבה מאיתנו חשבנו שזה בגלל האופי החלש שלנו, שלא נולדנו עם הגנים הנכונים, שזו הדרך שלנו להתפנק ואין בלעדיה – ועוד אינספור מחשבות שרק הקשו על תהליך הירידה במשקל.
אז מה יש לפסיכולוגיה להציע כדי לעזור לנו המתקשים בתהליך?

הדבר הבסיסי ביותר להפנים הוא שאכילה היא התנהגות רצונית.


מה הכוונה? בגופנו ישנן מערכות שפועלות ללא המודעות והשליטה שלנו. לדוגמא, הלב דופק באופן עצמאי לחלוטין וכך גם הנשימה שלנו, גם מערכת העיכול פועלת ללא שליטתנו. 

להבדיל ממערכות אלו, לפני אכילה חייבות להיות מחשבות – בין אם אתה מודע לזה כרגע ובין אם לא. ישנן שתי סוגי מחשבות – "מחשבות חבלניות"  – מחשבות שמוביאות להתנהג בצורה לא מאוזנת ולא בריאה ו"מחשבות בריאות" – מחשבות שמקדמות בריאות ואיזון.

האם אתה מרגיש שאתה אוכל באופן אוטומטי? שאכילה היא משהו שמתנהל מחוץ לשליטתך המודעת? זו דוגמא למחשבה "חבלנית". ב ר ו ר שאתה שולט בזה.

לכן הצעד הראשון בנוגע אכילה היא להיות מודע למחשבות שלנו ולאופן בו הם משפיעות על צורת האכילה שלך. בשפה של NLP זה נקרא "לרדת מהטייס האוטומטי ולקחת את ההגה לידיים".

להחזיר לעצמך את השליטה. אנשים שכל הזמן נאבקים במשקלם הם בעלי צורת חשיבה שמחבלת במאמציהם.

דוגמאות למחשבות "מחבלות":

•    אני יודע שאני לא אמור לאכול את זה, אבל לא איכפת לי.
•    זה בסדר אם אני אוכל… רק הפעם הזאת.
•    היה לי יום ממש קשה. מגיע לי לאכול את זה.
•    אני לא יכול לעמוד בפני האוכל הזה.
•    אני מרוגז / עייף / עצוב – מגיע לי לאכול את זה.
•    כבר "חטאתי" באכילת משהו אסור, יאללה כבר אתפנק עד סוף היום.
•    זה קשה. אני לא רוצה להמשיך בדיאטה.
•     אין לי שליטה עצמית.
•    זה הכל גנים.

לקריאה נוספת -  איך לנהוג כשילדים מגלים סימנים להפרעות אכילה

 

עבודה ברמת המודע

 

אם צורות חשיבה אלו ודומות להן מוכרות לך סימן שכדאי לך לעשות תהליך של שינוי דפוסי חשיבה.
הצעד הראשון הוא לזהות אותן כמובן.

הצעד השני – ללמד אותך כיצד לדבר כדי לשכנע אותן (ואותך) להתנהג אחרת. התהליך של שינוי דפוסי חשיבה מלמד את האדם איך לדבר לעצמו בחזרה כך שיצליח לשכנת את צורות החשיבה "המחבלות" ולשכנע אותן להשתנות.

לדוגמא

 איזה כייף זה יהיה אם בפעם הבאה שתשמע את הקול הקטן בתוכך אומר: 'נו תאכל את זה… זה לא ישנה הרבה…" תוכל להגיד לעצמך "כן זה כן משנה… אני רוצה להיות רזה… בכל פעם שאני אוכל משהו שאני לא אמור לאכול, זה מגדיל את ההסתברות שגם בפעם הבאה אני אוותר ואוכל… כל פעם שאני מוותר חשובה… כל פעם ופעם חשובה… אני רק מנסה "לעבוד" על עצמי. אם אני אוכל את זה אני אשיג רק מספר רגעי הנאה ספורים, אבל אחר כך אני ארגיש רע…. אני רוצה לרדת במשקל הרבה יותר ממה שאני רוצה כמה רגעי הנאה".

 

 

עבודה ברמת הלא-מודע


למוח שלנו יש דרך לייצג באופן פנימי את המציאות. מה הדרך שבה המוח שלך מייצג שוקלד? מאפה חמים וטעים? פסטה?

ייצוגים אלו הם לרוב ברמה הלא מודעת. בעזרת טכניקות שונות של NLP חושפים אתמרכיבי החוויה הפנימית (יצוגים פנימיים של המראה, הקול, התחושה, הטעם של האוכל) ומשנים אותם כדי ליצור חוויה פנימית שונה כלפי אותו מאכל שקשה לך להשתלט על אכילתו.

בנוסף, אנחנו מאתרים סמנים / "טריגרים" שונים שגורמים לך להתחיל לאכול

לדוגמא: הרבה אנשים מדווחים שכאשר הם מתיישבים בערב מול הטלוויזיה זה הזמן עבורם להתחיל לנשנש. ברור שאין קשר בין הטלווזיה לאוכל. זה ההרגל – כשרואים שעה מסוימת בשעון או תוכנית מסוימת בטלוויזיה – הרצון לאכול עולה.

יש כאלו שרגילים בשעת אחר הצוהריים לאכול. זו אכילה מתוך הרגל, מתוך התניה של הקשר בין השעה ביום לאוכל (ולא בהכרח מתוך תחושת רעב אמיתית). באופן דומה, אין קשר בין קולנוע לפופקורן או בין ישיבה בעבודה לרוגעלך. זה הכל התניות שצברנו במהלך הדרך. גם כאן, מתבצע ניתוק ברמת הלא-מודע בין ההתניות ההלו.

לקריאה נוספת -  שאלון לבדיקה עצמית - האם אני אכלן יתר כפייתי ?

במילים אחרות, עבודת השינוי מתבצעת ברמת הדימויים וההתניות שקיימים במוח, מתוך מטרה ליצור התנייה חדשה ואוטומטית ל"טריגרים" ולמאכלים שמהווים בעייה עבורך. 

שינוי הייצוג הפנימי מוביל לשינוי הרגש כלפי המאכל / הטריגר והתוצאה היא שינוי בהתנהגות.

בפוסט הזה הבאתי דוגמאות לתהליכים שעושים בעבודת השינוי הפסיכולוגי. כמובן שבפועל העבודה רבה יותר ומורכבת מהרבה אלמנטים. אין ספק ששינוי הרגלי אכילה דורש מוטיבציה גבוהה ומחויבות (לעצמך!) כדי להצליח. הרעיון כאן הוא שישנם תהליכים שאפשר לעשות במטרה שהתהליך יעבור בצורה נעימה, זורמת ומעצימה.

ככלל אני מאמינה שירידה במשקל, אכילה מאוזנת ובריאה וסגנון חיים בריא הוא אחת המתנות הגדלות ביותר שאדם יכול להעניק לעצמו.

  נכתב ע״י ענבר כהן

לטיפול בצפון


לטיפול במרכז


לטיפול בדרום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: