התמכרויות מצטלבות – Cross Addiction

פורסם ב 16/10/2015   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

מאת: ד"ר אילן טל, מרכז ד"ר טל

 

התמכרויות מצטלבות

העובדה שאבי (שם בדוי) היה חייב מאות אלפי שקלים לאנשים שונים (רבים מהם מפוקפקים) נפלה על אשתו נילי  כרעם ביום בהיר. היא לא הבינה איך במשך למעלה מעשר שנים הוא הצליח להסתיר ממנה הימורים על מאות אלפי שקלים מידי חודש, איך לא הבינה שפעמיים בשבוע הוא לא נשאר עד מאוחר בעבודה אלא מבלה עד השעות הקטנות של הלילה בלהמר על הכסף שלהם.

זמן קצר לאחר שגילתה את החוב הגדול אליו נקלעו הבינה נילי כי בנוסף אבי שותה אלכוהול על בסיס קבוע, לבד, בסתר, כשכל הסימנים בעצם הצביעו על כך שהוא פשוט לא יכול בלי לשתות, ובשפה מקצועית הוא מכור. התמכרות שגם אותה הצליח להסתיר ממנה במשך שנים.

מעבר להרגשה שחרב עליה עולמה, נילי הייתה בטוחה כי מה שעובר על משפחתה ועל בעלה בפרט הוא יוצא דופן, שלא תמצא מישהו שמכיר את מצב כזה, וודאי לא מישהו שיוכל לעזור. אלא שלמרבה הצער, התמכרות כפולה, או במינוח המקצועי – Cross Addiction – התמכרות צולבת, היא תופעה מוכרת שהופכת נפוצה יותר ויותר ומשמעותה היא התמכרות לשני מושאי התמכרות במקביל.

מהן התמכרויות צולבות?

 

התמכרויות צולבות יכולות להופיע במגוון של צירופים, אך ישנן כמה הצטלבויות נפוצות יותר, ביניהן:

  • התמכרות לאוכל יחד עם התמכרות לקניות
  • התמכרות להימורים יחד עם התמכרות לאלכוהול
  • התמכרות לסמים מעוררים (כמו למשל התמכרות לסמי פיצוציות , קריסטל, ספידים וכדומה) יחד עם התמכרות לחומרים "מורידים", בדרך כלל לאלכוהול או תרופות.
  • התמכרות לפורנו בשילוב התמכרות למחשבים/ אינטרנט.

הסיבה לכך שהתמכרויות מסויימות מופיעות יחד זו עם זו כי הן "מאזנות" או "פותרות" זו את השלכותיה של זו.

כך למשל, האלכוהול משכך את החרדה המופיעה לפני הימורים ובכך מאפשרת להמר בצורה רגועה ו"שקולה". האוכל מפצהה על הדיכאון או תחושת אובדן השליטה שגורמת ההתמכרות לקניות. האלכוהול מדכא את העוררות הגבוהה שיוצרים סמי הפיצוציות (או כל סם מעור אחר) ומאפשר לאדם להצליח לישון, לעבוד או כל תפקוד "נורמטיבי " אחר שמצריך ממנו רמה פחותה יותר של עוררות.

ברוב המקרים, מטרתה של ההתמכרות המשנית היא לשכך את החרדה או הדיכאון שיצרה ההתמכרות הראשית, אבל לעתים היא משלימה ומעוררת אותה, כמו באלכוהול שמשחרר להימורים והתמכרות למחשב שמושכת לפורנו. בצורה זו כל התמכרות מסייעת להתמכרות השנייה, מכסה עליה ומאפשרת לאדם להצליח לשמר את ההתמכרות הראשונית יחד עם תפקוד תקין. התנהגות סבוכה זו מאפשרת לאדם להמשיך בחייו "הרגילים" מבלי לספוג את התוצאות המיידיות של כל התמכרות, מבלי צורך בטיפול ויותר מכך מבלי שאף אחד ירגיש, אפילו לא הוא עצמו.

 

הסתרה, כיסוי ופיצוי – מנגנונים עיקריים בהתמכרויות צולבות

אנשים המכורים לכמה מושאי התמכרות יכולים למשך זמן ארוך לשמר את שתי ההתמכרויות ולהסתיר אותן מהקרוביםם אליהם, בדרך כלל באמצעות שימוש בתמרון בין ההשפעות של כל התמכרות (על ידי ההתמכרות השניה), שימוש במניפולציות, שקרים והסתרה.

לא פעם ההתמכרות המשנית מאפשרת לאדם להתמודד עם תסמיני הגמילה של ההתמכרות הראשית ובכך מטשטשת עוד יותר את קיומה. התמכרויות צולבות יכולות להתאפיין ביכולת מרשימה לנהל אורח חיים תקין, כביכול עם רמת תפקוד נאותה למשך זמן רב. יכולת זו מעניקה לאנשים המכורים את התחושה שהם בעצם לא מכורים.

זה לא שהם לא יודעים שהם מהמרים, משתמשים בסמים יותר מהרגיל או יוצאים למסעות קניות חסרי שליטה, אבל הם מרגישים שזו לא באמת התמכרות – אלא הרגל רע שאפשר להפסיק בכל רגע וההוכחה העיקרית לכך היא שהם לא מוטלים בקרן הרחוב מעולפים ממנת יתר כפי שקורה למי שמכור באמת, אלא עובדים במשרה מלאה, חוזרים למשפחה ובית יציב – וככל האדם – מנהלים חיים נורמטיביים. אלא ש"מי שמכור באמת" בעידן של היום לא עונה לתמונת המכור שהייתה מוכרת לפני 30 שנה. מי ש"מכור באמת" הוא אדם שאיבד שליטה על ההרגל הרע שהחל בו.

בין אם שתיית אלכוהול, בין אם מילוי טופס טוטו מידי שבוע/יום ובין אם שהיה מול האינטרנט למשך יממה שלמה. אותם אנשים מנסים להפסיק ולא מצליחים, זקוקים לעוד מהקניות, האינטרנט, ההימורים וכו' כדי להשיג את אותה תחושת התרגשות שחוו כשרק החלו להשתמש.

מי שמכור חייב להמר, להכנס לאינטרנט או ללכת לקניון כדי לא להרגיש ריקנות, חרדה, דיכאון או בדידות. מי שמכור באמת, לאחר בירור מעמיק וכנה יודה שהחיים שלו לא באמת מתנהלים כרגיל וכי התפקוד שלו בעבודה פחות טוב, החברים מתרחקים או שהוא התרחק מהם ושמאז שנכנס למערבולת השימוש צפו ו/או התחזקו קשיים בזוגיות או במשפחה.

 

טיפול התמכרויות צולבות

איך מגיעים לטיפול במקרה של התמכרויות צולבות?

או שמגיעים בגלל סיבה אחרת (דיכאון או חרדה), בגלל התמכרות אחת ואז האחרת מתגלה, ולא פעם כאשר הכל קורס בבתת אחת. במקרים אחרים, מסכת השקרים וההסתרות של המכור, לרבות השינוי בהתנהגותו, מעוררת חשד אצל בני המשפחה והם לוחצים עליו לפנות לטיפול. לעיתים גם המכור עצמו מבין שהוא לא יכול להמשיך לתחזק את החיים הכפולים שיצר לעצמו ולא יכול להתמודד יותר עם הקשיים הנפשיים הצצים על פני השטח, למרות ניסיונות ההסתרה ולמרות ההתמכרות המשנית שנועדה לעזור לו לתפקד.

טיפול בהתמכרויות צולבות מתייחס לעיתים להבחנה בין ההתמכרויות השונות ולאבחנה איזוהי ההתמכרות הראשית ואיזוהי ההתמכרות המשנית.

לאחר מכן ניתן לבנות תוכנית טיפולית המותאמת בעיקר לטיפול בהתמכרות הראשית ובמניעיה הרגשיים.

במהלך הטיפול לומד המטופל להבין אלו הם הקשיים הרגשיים שעומדים בבסיס ההתמכרות ושהביאו אותו לפנות לשימושש לרעה באלכוהול, סמים, הימורים ועוד.

כמו כן הוא לומד למצוא מגנוני שליטה והתנהגות אחרים שיסייעו לו במניעת מעידה חוזרת להתמכרות ובבניית אורח חייםם בריא יותר.

טיפול בהתמכרות פעמים רבות כולל גם את המשפחה או האנשים הקרובים למכור, אשר מסייעים לו להימנע ממעידה, לשנותת את אורח החיים שלו, לשקם את אשר נהרס ולהצליח להשיב את השליטה לחייו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: