לוחמים נמצאים בסיכון גבוה לשימוש בהרואין

פורסם ב 11/11/2019   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

מחקר: לוחמים נמצאים בסיכון גבוה לשימוש בהרואין

 

חוקרים קבעו כי יש קשר ברור בין פעילות מבצעית לבין שימוש בתרופות נרקוטיות וסמים קשים • "חשיפה קרבית מגבירה את השימוש בסמים ומעלה את הסיכון למנת יתר", הזהירו

 

 

חוקרים מזהירים מפני סיכון גבוה במיוחד בקרב לוחמים לשעבר להתמכרות למשככי כאבים במרשם ולהירואין, כך עולה במחקר חדש שהתפרסם לאחרונה בארה"ב. המחקר של עמותת "NBER", שעסק בשאלה "האם המלחמה בטרור הציתה מגפה אופיואידית?" גילה כי ההתמכרות של חיילים ששירתו כלוחמים ופעלו בקרב גבוה בשבעה אחוזים בהשוואה לחיילים שלא שירתו כלוחמים או לא היו בקרבות.

 

 

אומנם, מדובר במחקר אמריקני כך שהממצאים לא בהכרח תואמים לצבא הישראלי, אולם יחד עם זאת מדובר במסקנה מדאיגה במיוחד. לאורך השנים נתקלו לוחמים רבים בפעילות מבצעית, אם ברצועת עזה, בגבול הצפון או במלחמות ומבצעים שונים, ולכן מדובר בתמרור אזהרה חמור במיוחד, שיש לתת עליו את הדעת.

 

 

החוקרים ציינו כי ישנה מגפה אופיואדית (שימוש בתרופות נרקוטיות) באוכלוסייה הצבאית האמריקנית, ולכן הם רצו לבחון האם היא מונעת כתוצאה מלחימה או מגורם אחר (למשל: האם אנשים שמועדים להתמכרות נמשכים להתגייס לצבא). "העדויות מוכיחות שהסיבה לכך שכל כך הרבה חיילים משתמשים בתרופות שכאלו זה בגלל שהם נחשפים לקרב", ציין אחד החוקרים באתר "military times".

 

בכל הנוגע לשימוש בהירואין, האחוזים מבהילים. כמעט 58 אחוזים מהמשתמשים בסם המסוכן היו בלחימה. אומנם, השימוש בסם הוא נדיר, אך אנשי החי"ר והמרינס היו בעלי שיעור השימוש הגבוה ביותר. לא ידוע במספרים כמה חיילים לשעבר (וטרנס) עושים שימוש במשככי כאבים ובהירואין, אולם ב-2015 דווח על זינוק של 55 אחוזים בסמים אלו.

 

חשיפה קרבית, קבעו החוקרים, מגבירה את השימוש בסמים נרקוטיים ובהירואין, ואף בשימוש בקוקטייל של סמים אחרים שמעלים את הסיכון לצריכה של מנת יתר.

 

 

כתבה מאתר ישראל היום

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: