התמכרות כימית אל מול התמכרות התנהגותית

פורסם ב 03/01/2018   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 2 דקותהתמכרות כימית אל מול התמכרות התנהגותית

0
זמן קריאה (דקות)

כל סוגי ההתמכרות קשורים להפעלתה של מערכת החיזוק במוח, שבה ישנם מסלולים עצביים שיוצרים תחושת עונג כשהגוף בא במגע עם גירויים (כימיים או/ו התנהגותיים), אותם הוא קולט כרצויים, שיכולים להשפיע עליו בצורה חיובית. 

ההפעלה של מערכת החיזוק במוח גורמת ללמידת התנהגות חדשה או לתגובות פיזיות חדשות, שבעקבותיהן האדם מקבל מוטיבציה לשוב לפעולה או להתנהגות שגרמו להפעלת המערכת.

כשמערכת החיזוק תקינה, היא מהווה מנגנון עצבי חיוני שמעודד התנהגויות המקדמות את מטרות האדם. 

למעשה, התמכרות גורמת לכך שמערכת החיזוק תופעל יתר על המידה, כך שגירויים מסוימים שנקלטים בה מקבלים חיזוק מוגזם, וההתנהגות שמשיגה אותו משתלטת על הפעילות המוחית. 

כך קורה שאדם מנוהל על ידי מחשבה אובססיבית על דבר מה (חומר, התנהגות) וחוזר על אותה התנהגות באופן כפייתי, מבלי להתחשב בהשלכותיה השליליות.

אמנם, יש דמיון בין סוגי ההתמכרויות, 

אך קיים הבדל בולט בין התמכרות לחומרים פסיכו-אקטיביים לבין התמכרויות אחרות, והוא טמון בעובדה שהסמים מפעילים את מערכת החיזוק באופן פיזיולוגי – חומרים פסיכו-אקטיביים חודרים דרך מחסום הדם במוח ומשפיעים, באופן ישיר, על פעילות המעגלים העצביים במוח. 

לקריאה נוספת -  התמכרות למחשב (פייסבוק, אינטרנט)

לעומת ההתמכרות לסמים, בהתמכרויות התנהגותיות מערכת החיזוק במוח מופעלת בתהליך טבעי כתוצאה מכך שהגוף תפס גירויים חיוביים מבלי שתהיה כל התערבות של חומרים "זרים" מבחוץ שחודרים למוח.

נכון, לעתים נראה לנו שאין יציאה מהמעגל הזה. 

הכל נראה שחור והערפל כה סמיך, שאנו לא יכולים לראות אף מטרים ספורים קדימה. גם בשלב הזה, תזכרו, כן אפשר אחרת. 

אפשר לצאת מהמלכודת של מחלת ההתמכרות, אפשר להתחיל לצעוד בדרך המתמשכת של ההחלמה- דרך של אור והנאה מהחיים.. אף אחד לא מבטיח שיהיה לנו קל, אך חשוב שנזכור – "אין, יש לנו בכיס" הקושי אתנו, מקסימום הוא יכול להילקח, להתפוגג כמו ערפל לילי בשעות הבוקר.


לטיפול בצפון


לטיפול במרכז


לטיפול בדרום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: