החלמה ממחלת ההתמכרות

פורסם ב 07/05/2020   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 2 דקות

– בהיבטים של מחשבות, רגשות והתנהגויות

מאת: א.ס. טיפול בהתמכרויות

 

התמכרות זו בעיה רפואית, פסיכולוגית וחברתית, כמו כן היא מחלה כרונית נוירו – התנהגותית של המוח. 


החלמה ממחלת ההתמכרות מכל סוג שהוא זה לא תהליך מסתורי.


לאחר הפסקת השימוש או התנהגות אובססיבית המוח עובר הסתגלות מחדש. תהליך זה במהותו הוא "ריפוי" של אותם השינויים שנוצרו במוח במהלך השימוש.

 


לאנשים שנמצאים בשלבים ראשונים של החלמה, חשוב להבין למה הם חווים קשיים פיזיים ורגשיים גדולים כל כך.
משך הזמן של כל שלב שונה מאוד מאדם לאדם. גם סוג החומר או התנהגות שהיה בשימוש משפיע על משך של כל שלב.

 

לדוגמה, אדם שהשתמש באלכוהול ובכדורי הרגעה, ייקח לו יותר זמן בכל שלב מאשר אדם שהשתמש בקוקאין או בממריצים אחרים, או לאדם שמכור למין ייקח פי-20 יותר זמן להסתגל מאשר למכור למריחואנה.

 

הרגל של שימוש בסמים, באלכוהול או הימורים משנה את הדרך בה אנשים חושבים, מרגישים ואיך שהם מתנהגים. השאלה היא כיצד השינויים האלה משפיעים על תהליך ההחלמה?

 

מחשבות:
המחשבות נמצאות בחלק הרציונאלי של המוח. הם כמו תמונות על מרקע הטלוויזיה של המוח. ניתן לשלוט בהן. ככל שאתהה מודע למחשבותיך, כך אתה יכול ללמוד לעבור ערוצים במוח שלך. ללמוד לנתק את המחשבות על השימוש הוא חלק מאוד חשוב של תהליך ההחלמה. זה לא קל להיות מודע למחשבותיך וללמוד לשלוט בתהליך. עם התרגול זה הופך לקל יותר.

לקריאה נוספת -  גמילה מסמים בחו״ל

 

 

רגשות:
רגשות הם תחושות או אמוציות. שמחה, עצב, כעס ופחד הם רגשות בסיסיים. רגשות הם תגובת המוח לדברים שקורים לך.. ברגשות אתה לא יכול לשלוט, הם לא משהו טוב ולא משהו רע. מאוד חשוב להיות מודע לרגשותיך. שיחות עם בני משפחה, חברים או עם מטפל יכולים לעזור לך לזהות איך אתה מרגיש. בדרך כלל, אנשים חשים מגוון של רגשות.

סמים, הימורים ואלכוהול משנים את הרגשות שלך ע"י שינוי הדרך בה עובד המוח. במהלך ההחלמה הרגשות עדיין מבולבלים.. לפעמים אתה מרוגז ללא סיבה או מרגיש נפלא למרות ששום דבר טוב לא קרה. אתה לא יכול לשלוט או לבחור ברגשותיך, אבל תוכל לשלוט במה אתה עושה איתם.

 

 

התנהגות:
מה שאתה עושה זה התנהגות. עבודה זה התנהגות. משחק זה התנהגות. ללכת לטיפול זה התנהגות ולהשתמש בסמים,, באלכוהול או הימורים זה התנהגות. התנהגות יכולה לנבוע מרגש, ממחשבה או משילוב של שניהם.

שימוש בחומרים ממכרים משנה את מחשבותיך ודוחף את רגשותיך לכיוון השימוש. כדי להחלים, אתה חייב להחזיר אתת השליטה על התהליך האוטומטי ועוצמתי הזה.

בניית סדר יום, השתתפות בטיפול, במפגשים של קבוצות לעזרה עצמית ועיסוק בפעילויות חדשות – כל אלה דרכים לרכושש מחדש שליטה זו.

 

 

מטרת התהליך ההחלמה היא ללמוד לשלב מחשבותיך, רגשותיך והתנהגותך בדרך הטובה ביותר לך ולחיים שלך.

לקריאה נוספת -  כרוניקה של התמכרות במאה ה-21

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: