האבולוציה של התמכרות לסמים ושיקום: מבט אחורה על פני 100 שנים

פורסם ב 13/01/2023   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 4 דקות

זמן קריאה – 6 דקות
( למציאת מענה טיפולי יש להיעזר במערכת חיפוש הטיפול שבעמוד הראשי או בעמוד המטפלים ומרכזי הטיפול )

התמכרות לסמים היא מחלה כרונית המשפיעה על אנשים במשך מאות שנים. עם זאת, הדרך שבה החברה ראתה וטיפלה בהתמכרות לסמים השתנתה באופן משמעותי במהלך 100 השנים האחרונות. 

מגינוי מוסרי להבנה רפואית, התפתחות ההתמכרות והשיקום לסמים הייתה מסע ארוך ומורכב. מאמר זה יחקור את השינויים העיקריים שחלו בתחום ההתמכרות והשיקום לסמים במהלך המאה האחרונה.

שנות ה-1900-1930: עידן הגינוי המוסרי

בתחילת המאה ה-20, התמכרות לסמים נתפסה ככשל מוסרי. אנשים שנאבקו בהתמכרות לסמים נמנעו לעתים קרובות על ידי החברה והתייחסו אליהם כאל מנודים. מאמצי השיקום בתקופה זו היו מוגבלים והתמקדו בעיקר בענישה וברפורמה מוסרית.

דוגמה אחת לכך היא חוק מס הנרקוטיקה של הריסון משנת 1914. חוק זה הטיל מסים כבדים על אופיום וקוקאין, ומטרתו להפחית את השימוש בהם באמצעות הפללה. עם זאת, הייתה לכך השפעה מועטה על הפחתת ההתמכרות לסמים ובמקום זאת הובילה לעלייה בפשיעה ובכליאה הקשורה לסמים.

לקריאה נוספת -  מרכז גמילה למכורים לסמים קלים

שנות ה-40-1960: הופעתו של טיפול רפואי

אמצע המאה ה-20 סימנה שינוי באופן שבו החברה ראתה את ההתמכרות לסמים. זה התחיל להיות מוכר כמצב רפואי, ולא ככשל מוסרי. שינוי פרספקטיבה זה הוביל לפיתוח שיטות טיפול חדשות ולהופעתם של מתקני שיקום.

התפתחות משמעותית אחת בתקופה זו הייתה יצירת טיפול תחזוקה מתדון, סוג של טיפול בעזרת תרופות המשתמש במתדון כדי להפחית את תסמיני הגמילה והתשוקה לאופיואידים. שיטת טיפול זו הוצגה לראשונה בשנות הארבעים ומאז הפכה לצורה מקובלת של טיפול בהתמכרויות.

התפתחות חשובה נוספת הייתה יצירת תוכנית 12 הצעדים, שזכתה לפופולריות של אלכוהוליסטים אנונימיים בשנות ה-30. תכנית זו, המדגישה את חשיבות ההודאה בחוסר אונים בהתמכרות ותיקון לנפגעים ממנה, הותאמה למגוון תוכניות טיפול בהתמכרות.

שנות ה-70-1990: עלייתו של טיפול מבוסס קהילה

במחצית השנייה של המאה ה-20, גברה ההכרה בחשיבות הטיפול הקהילתי בהתמכרות לסמים. גישה זו מדגישה את החשיבות של שיתוף משפחתו, חבריו וקהילתו של המטופל בתהליך ההחלמה.

דוגמה אחת לכך היא יצירת קהילות טיפוליות, מתקני טיפול מגורים המשתמשים בגישה מבוססת קהילה לטיפול בהתמכרויות. מתקנים אלה כוללים לרוב טיפול קבוצתי, תמיכה עמיתים ופעילויות אחרות מבוססות קהילה כחלק מתוכנית הטיפול שלהם.

דוגמה נוספת היא הופעת הפחתת הנזק. גישה זו שואפת לצמצם את ההשלכות השליליות של התמכרות לסמים, במקום לחסל את השימוש בסמים לחלוטין. אסטרטגיות להפחתת נזקים כוללות תוכניות החלפת מחטים, חינוך למניעת מינון יתר ותרופות להיפוך מנת יתר.

לקריאה נוספת -  הרגלים, התמכרויות ומה שבינהם

שנות ה-2000-הווה: הרחבת הטיפול המבוסס על ראיות

בשנים האחרונות ניתן לראות דגש הולך וגובר על השימוש בטיפול מבוסס ראיות להתמכרות לסמים. גישה זו כוללת שימוש בשיטות טיפול שהוכחו יעילות באמצעות מחקר מדעי.

דוגמה אחת לכך היא השימוש בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) לטיפול בהתמכרויות. CBT הוא סוג של פסיכותרפיה שמטרתה לעזור לאנשים לשנות את האופן שבו הם חושבים ומתנהגים ביחס לסמים. מחקרים הראו ש-CBT יכול להיות יעיל בהפחתת השימוש בסמים ושיפור איכות החיים הכוללת של אנשים עם התמכרות.

דוגמה נוספת היא השימוש הגובר בבופרנורפין ובנלטרקסון, שתי תרופות שאושרו על ידי ה-FDA לטיפול בהתמכרות לאופיואידים. שתי התרופות הוכחו כיעילות בהפחתת השימוש באופיואידים ובשיפור התוצאות הכוללות עבור אנשים עם התמכרות לאופיואידים.

לסיכום

התפתחות ההתמכרות והשיקום לסמים ב-100 השנים האחרונות התאפיינה בשינויים משמעותיים בעמדות החברתיות, בשיטות הטיפול ובהבנת המחלה. מגינוי מוסרי בתחילת המאה ה-20 ועד להרחבת הטיפול המבוסס על ראיות בשנים האחרונות, תחום ההתמכרות והשיקום לסמים עבר כברת דרך

עם זאת, יש עדיין עבודה רבה לעשות בטיפול בסוגיית ההתמכרות לסמים. מגיפת האופיואידים, למשל, ממשיכה להוות דאגה גדולה לבריאות הציבור, ויש צורך במחקר ופיתוח נוסף של שיטות טיפול יעילות. בנוסף, מגיפת COVID-19 המתמשכת הדגישה את החשיבות של הרחבת הגישה לטיפול בהתמכרויות, שכן אנשים רבים נאבקו בשימוש מוגבר בסמים והתמכרות במהלך המגיפה.

בסך הכל, ברור שתחום ההתמכרות והשיקום לסמים ימשיך להתפתח בשנים הבאות. על ידי הישארות מעודכנת ומעודכנת בשיטות המחקר והטיפול העדכניות ביותר, החברה יכולה לפעול כדי לספק תמיכה וטיפול טובים יותר לאנשים הנאבקים בהתמכרות לסמים.

למציאת מענה טיפולי לפי איזור

צפון
מרכז
דרום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: