האם יש קשר בין צריכת קפה לכובד עישון?

פורסם ב 19/10/2017   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

החוקרים מצאו כי ככל הנראה לכמות הקפה הנצרכת אין השפעה על כובד העישון ואם ישנו קשר הוא אינו מתווך באמצעות ההשפעה של חומצה קפאית, קוורצטין או חומצה פי-קומרית על מטבוליזם ניקוטיני

צריכת קפה ועישון סיגריות קשורים זה בזה אך לא ברור האם קשר זה הינו מקרי. החוקרים ביקשו לבחון האם צריכת קפה משפיעה על עישון סיגריות באופן סיבתי, להעריך את הגודל האפקט של קשרים בין שני משתנים אלו ולמצוא מנגנוני קשר פוטנציאליים.

החוקרים עשו שימוש באנליזת אקראיות מנדליאנית (MR) של מידע תצפיתי שנלקח מקונסורטיום ה- Tobacco and Geneticsי(TAG), מידע אישי ממאגר ה-UK Biobank וניסויי in-vitro של תרכובות שונות. קונסורטיום ה-TAG הכיל מידע ממחקרים ממספר מדינות בהשתתפות 38,181 אנשים.

מאגר ה-UK Biobank מכיל מידע מ-8,072 גברים ונשים שגויסו באנגליה, וולס וסקוטלנד.

באנליזת MR החשיפה הייתה צריכת קפה (כוסות ליום) והתוצא היה כובד עישון (סיגריות ליום). בניסוי in vitro החוקרים העריכו את ההשפעה של חומצה קפאית, קוורצטין וחומצה פי-קומרית על הקצב של מטבוליזם של ניקוטין במיקרוזומים מכבד ו-CYP2A6 אנושיים.

אנליזת MR של קונסורטיום ה-TAG הדגימה כי צריכת קפה כבדה יותר יכולה להוביל להפחתת כובד עישון [beta=-1.49, רווח בר-סמך 95%: -2.88-(-0.09)]. עם זאת, ניסוי in vitro מצאו כי התרכובות שנבדקו לא מעכבות באופן משמעותי את המטבוליזם של ניקוטין בעקבות צריכת קפה. אנליזת MR נוספת מה-UK Biobank לא מצאה קשר סיבתי בין צריכת קפה וכובד עישון (beta=0.20, -1.72-2.12).

מסקנת החוקרים היא כי צריכת קפה ככל הנראה אינה בעלת השפעה סיבתית על כמות עישון סיגריות.

במידה וקיימת השפעה כזו היא אינה מתווכת דרך ההשפעה של חומצה קפאית, קוורצטין או חומצה פי-קומרית על מטבוליזם ניקוטיני. הקשר התצפיתי בין צריכת קפה לעישון סיגריות יכול להיות לאור השפעה העישון על צריכת קפה או גורמים מבלבלים אחרים.

מקור:
Ware, J.J. et al. (2017) Addiction. 112(10), 1842.
נלקח מאתר : DoctorsOnly

מהו אתר ׳נגמלים׳ ?

באתר ‘נגמלים’ ניתן למצוא מידע על התמכרויות, וכן את מגוון אפשרויות הטיפול והגמילה מהן.

אתר ׳נגמלים׳ הוקם ע״י דפנה שושני אשכנזי (M.S.W), ופועל מאז שנת 2010, מאוחר יותר הועבר אל מרכז ״ אחווה ״ להמשך פעילות, זאת על מנת לתת לגולשים, למכורים, לבני המשפחה, לחברים או למכרים אפשרות לקבל מידע והכוונה עבור התמכרות מסויימת.

האתר בנוי מתוך חשיבה להקל על המטופלים והקהל המתעניין בחיפוש אחר המענה הטיפולי – ידידותי לגולש, קל לניווט ומאפשר לחפש מענה באופן דיסקרטי, מקצועי, אחראי ואמין לגולשים.

(להמשך קריאה >>)

למציאת מענה טיפולי להתמכרות, בטיפול פרטי ואו ציבורי, יש להיעזר במערכת חיפוש הטיפול שבעמוד הראשיטיפול פרטי או טיפול ציבורי?קבוצות תמיכה לעזרה עצמיתהמדריך לטיפול וגמילה מהתמכרויות
טיפול פרטי
טיפול ציבורי
טיפול פרטי

עלותו משתנה ממטפל למטפל, הבחירה וההתאמה במטפל או במרכז הטיפול היא אישית, שעות הטיפול גמישות יותר, הסביבה הטיפולית בדרך כלל פרטית ואישית יותר.

טיפול ציבורי

עלותו זולה יותר ללא עלות, הטיפול נעשה בפיקוח ובהכשרה של המטפלים, לרוב קיימת האפשרות לעבוד בעבודת צוות.התמכרות למין


איך מטפלים בהתמכרות למין ולפורנו?

בפוסט הנוכחי אני מתייחסת למגוון התכנים ולמטרות העבודה בתהליך הגמילה מהתמכרות למין. כמו כל התמודדות נפשית, לכל אדם ישנו את


קרא עוד »
התמכרויות אחרות


האם לשימוש בפייסבוק יש השפעה על מצבנו הנפשי?

עם למעלה משני ביליון משתמשים, פייסבוק היא הרשת החברתית הגדולה ביותר. בשל הזמן הרב שאנשים נמצאים בפייסבוק ובשל מגוון הפעילויות


קרא עוד »
הפרעות אכילה


כלים פסיכולוגיים לדיאטה

על הרזייה מ”הראש ומטה”   הפוסט הזה מיועד לאלו מאיתנו שלא מצליחים לרדת במשקל או שמצליחים לרדת אבל הפכו להיות


קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: