סיכונים של צריכת אלכוהול מתונה

פורסם ב 19/10/2017   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

צריכת אלכוהול מתונה והסיכון לתוצאים מוחיים שליליים והידרדרות קוגניטיבית

צריכת אלכוהול, גם ברמה מתונה, קשורה עם תוצאים מוחיים מבניים שליליים, כולל אטרופיה של ההיפוקמפוס

מחקר חדש בדק אם קיים קשר חיובי או שלילי בין צריכת אלכוהול מתונה לבין מבנה ותפקוד מוחי.

המחקר היה מחקר עוקבה תצפיתי שבדק צריכת אלכוהול שבועית ותפקוד מוחי במשך 30 שנה (1985-2015). הדמיית MRI בוצעה בסיום המחקר (2012-2015). המחקר כלל מבוגרים שנכללו במחקר ה-Whitehall II בבריטניה.

במחקר נכללו 550 גברים ונשים בגיל ממוצע 43.0 (סטיית תקן 5.4) בתחילת המחקר, ללא תלות באלכוהול על פי שאלוני CAGE, וכולם יכלו לעבור הדמיית MRI במעקב. 23 הוצאו מהמחקר בגלל חוסר השלמה או איכות נמוכה של הדמייה או אבנורמליות מבנית גדולה (כמו ציסטה מוחית) או נתוני צריכת אלכוהול, נתונים סוציו-דמוגרפיים, בריאותיים או קוגניטיביים חסרים.

מדידות מבנה מוחי כללו אטרופיה של ההיפוקמפוס, צפיפות חומר אפור ומבנה מיקרו של חומר לבן. מדידות תפקודיות כללו ירידה קוגניטיבית במהלך המחקר ותפקוד קוגניטיבי במבדק חתך בזמן ההדמייה.

צריכת אלכוהול גדולה יותר במהלך 30 שנות המעקב הייתה קשורה עם עלייה בסיכון לאטרופיה של ההיפוקמפוס באופן תלוי מינון. בעוד שמשתתפים שצרכו מעל 30 יחידות לשבוע היו בסיכון הגבוה ביותר ביחס לנמנעים (Odds ratio 5.8 ;י95%CI 1.8-18.6 ; p≤0.0001), ואף אלו שצרכו אלכוהול בצורה מתונה (14-21 יחידות לשבוע) היו בעלי פי שלוש סיכון לאטרופיה של ההיפוקמפוס מצד ימין (3.4 ; 1.4-8.1 ; p=0.007).

לא נמצא אפקט מגן לצריכה קלה (1-6 יחידות לשבוע) על פני הימנעות.

צריכת אלכוהול גדולה יותר הייתה קשורה גם עם הבדל במבנה המיקרו של הקורפוס קולוסום וירידה מהירה יותר של ה-lexical fluency. לא נמצא קשר עם תפקוד קוגניטיבי במבדקי חתך או שינויים לאורך זמן בשטף סמנטי או זכירת מילים.

החוקרים סיכמו, כי צריכת אלכוהול, גם ברמה מתונה, קשורה עם תוצאים מוחיים שליליים הכוללים אטרופיה של ההיפוקמפוס. תוצאות אלו תומכות בהורדה בתמיכה באלכוהול המתרחשת לאחרונה בבריטניה ומעלות ספק בהמלצות הקיימות היום בארה"ב.

מקור:
Topiwala Anya, Allan Charlotte L, Valkanova Vyara, Zsoldos Enikő, Filippini Nicola, Sexton Claire et al. Moderate alcohol consumption as risk factor for adverse brain outcomes and cognitive decline: longitudinal cohort study; BMJ 2017; 357 :j2353

נלקח מאתר: DoctorsOnly

מהו אתר ׳נגמלים׳ ?

באתר ‘נגמלים’ ניתן למצוא מידע על התמכרויות, וכן את מגוון אפשרויות הטיפול והגמילה מהן.

אתר ׳נגמלים׳ הוקם ע״י דפנה שושני אשכנזי (M.S.W), ופועל מאז שנת 2010, מאוחר יותר הועבר לניהולו של מרכז ״ אחווה ״ להמשך פעילות, זאת על מנת לתת לגולשים, למכורים, לבני המשפחה, לחברים או למכרים אפשרות לקבל מידע והכוונה עבור התמכרות מסויימת.

האתר בנוי מתוך חשיבה להקל על המטופלים והקהל המתעניין בחיפוש אחר המענה הטיפולי – ידידותי לגולש, קל לניווט ומאפשר לחפש מענה באופן דיסקרטי, מקצועי, אחראי ואמין לגולשים.

אתר ‘נגמלים’ הינו ייחודי בכך שהוא מאגד תחת “קורת גג” אחת מטפלים ומרכזי גמילה וטיפול בסוגי ההתמכרויות השונים, באתר תמצאו מידע על הטיפול במסגרת ממשלתית או במסגרת פרטית.

ההתייחסות (משלב החיפוש ועד לשלב התחלת הטיפול) לנושא ההתמכרויות דרך המחשב והאינטרנט הינה בעלת יתרונות הן לנותני השרותים והן לגולשים המחפשים מידע או מזור לבעייתם.

הגולשים, מכורים, בני משפחה, חברים או מכרים אשר מחפשים תשובות לשאלות לא קלות לעיתים באופן אנונימי, יכולים למצוא מענה, להכיר ולהיחשף למגוון אפשרויות הגמילה והטיפול ואף ליצור קשר עם המטפלים ומרכזי הטיפול. האתר ידידותי, נוח לניווט בין דפיו וקל למצוא בו את המידע או את השירות הרצוי.

אנו מאמינים ביכולת של האדם ללמוד לחיות ללא שימוש בחומרים או בהתנהגויות הרסניות ויחד עם זאת להרגיש שלם, מלא ומסופק מחייו. בתקווה כי כל אחד ואחד מכם יוכל להיעזר באתר זה.

Snip20161217_2

מציאת מענה טיפולי

למציאת מענה טיפולי להתמכרות, בטיפול פרטי ואו ציבורי, יש להיעזר במערכת חיפוש הטיפול שבעמוד הראשי

טיפול פרטי
טיפול ציבורי
טיפול פרטי

עלותו משתנה ממטפל למטפל, הבחירה וההתאמה במטפל או במרכז הטיפול היא אישית, שעות הטיפול גמישות יותר, הסביבה הטיפולית בדרך כלל פרטית ואישית יותר.

טיפול ציבורי

עלותו זולה יותר ללא עלות, הטיפול נעשה בפיקוח ובהכשרה של המטפלים, לרוב קיימת האפשרות לעבוד בעבודת צוות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: