התמכרות לאלכוהול – גמילה מאלכוהול

פורסם ב 23/10/2022   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

זמן קריאה: 3 דקות

זמן קריאה – 7 דקות
( למציאת מענה טיפולי יש להיעזר במערכת חיפוש הטיפול שבעמוד הראשי או בעמוד המטפלים ומרכזי הטיפול )

מהי התמכרות לאלכוהול

התמכרות לאלכוהול היא כאשר אדם אינו מסוגל להפסיק לצרוך אלכוהול, למרות ההשלכות השליליות לרוב.

אלכוהול הוא סם שקל יחסית לרכוש ברוב המצבים החברתיים. זה חוקי ברוב המדינות, זמין בכל חנות מכולת ואם למישהו יש בעיית שתייה הוא בדרך כלל יכול להשיג אותה מהמשפחה או מחבריו. התמכרות לאלכוהול היא התלות הפסיכולוגית בחומר, המתבטאת בשתייה כפייתית למרות השפעותיו המזיקות הידועות על הבריאות הנפשית והפיזית.

המועצה הלאומית לאלכוהוליזם ותלות בסמים מצאה שהתמכרות לאלכוהול משפיעה על כ-18 מיליון אנשים בארצות הברית. הטיפול בהתמכרות זו עשוי להיות שונה עבור כולם מכיוון שלא כולם שותים את אותה כמות או סוגי אלכוהול, או משתמשים בו בצורה דומה.

חלק מהאפשרויות הטיפוליות כוללות: מרכזי שיקום, תוכניות גמילה, טיפול קבוצתי, פגישות ייעוץ ותרופות לסיוע בתסמיני גמילה.


השפעות התמכרות לאלכוהול

כאשר אלכוהול נבלע, הוא מגיע למוח תוך 10 דקות. צריך משקה אחד בלבד כדי להשפיע על המוח, מה שגורם לו לשחרר דופמין, שיוצר תחושות של הנאה. אלכוהול גם מגביר את רמות הסרוטונין במוח, מה שעלול להוביל לתחושות של רוגע. כל זה אומר ששתיית משקה אחד לא רק תגרום לך להרגיש טוב אלא גם תגביר את מצב הרוח שלך. ישנם השפעות ארוכות טווח חמורות יותר.

שתייה מרובה של אלכוהול עלולה להוביל להשפעות קצרות טווח כמו שיכרון, סוכר נמוך בדם, קואורדינציה לקויה, ישנוניות ובחילות. שתיית אלכוהול מרובה לאורך זמן עלולה לגרום להשפעות ארוכות טווח כמו נזק לכבד, לחץ דם גבוה, סיכון לשבץ מוחי, סיכון לסרטן, סיכון לאי ספיקת לב ומוות משחמת הכבד או מחלות אחרות. ככל שאתה שותה יותר אלכוהול לאורך זמן, כך גדלים הסיכויים שלך לחוות את הסיכונים הבריאותיים ארוכי הטווח הללו.

לקריאה נוספת -  שימוש לרעה באלכוהול ואלכוהוליזם

איך נגמלים מהתמכרות לאלכוהול

כולנו יודעים שהתמכרות לאלכוהול היא בעיה אמתית ברחבי העולם. זהו אחד מגורמי המוות העיקריים ברחבי העולם ומוביל גם לבעיות חברתיות ובריאותיות רבות.

ישנם תסמינים חברתיים, פיזיים ופסיכולוגיים שהיו בקורלציה לאלכוהוליזם. תסמינים חברתיים כוללים: שינויים בחברות, אובדן עניין בתחביבים ופעילויות, קונפליקטים משפחתיים ונסיגה מפעילויות חברתיות רגילות. התסמינים הגופניים כוללים: לחיצת ידיים, נדודי שינה, קשיי ריכוז עקב חוסר זיכרון או בלבול, בחילות או הקאות מהנגאובר וירידה במשקל. תסמינים פסיכולוגיים כוללים: עצבנות או עצב כאשר השתייה הופסקה או הצטמצמה באופן משמעותי לתקופה מסוימת וכן חוסר יכולת לשלוט בכמות האדם שצורך גם אם המשמעות היא פגיעה בעצמם או בסובבים אותם.

גורמים ביולוגיים שעשויים להיות קשורים לאלכוהוליזם כוללים נטייה גנטית כמו גם דפוסי התמכרות פיזיולוגיים.

מרכז גמילה מאלכוהול

גמילה מאלכוהול חיונית להצלת חייו של מי שמכור לאלכוהול. מה שעוזר למכורים הם מרכזים לגמילה ותוכניות הטיפול.

הצורך בשיקום אלכוהול מתעורר כאשר אנשים הגיעו לשלב בו הם רוצים להפסיק לשתות אך אינם יכולים לעשות זאת בעצמם. כשהם ניסו הכל ועשו כל מאמץ, הם יודעים שהגיע הזמן לפנות לעזרה.

ישנם סוגים שונים של תוכניות גמילה מאלכוהול הזמינות בשוק המציעות טיפולים שונים בהתאם לכמה זמן הפרט רוצה להישאר בגמילה או לאיזה סוג טיפול הוא צריך.

מטפלים פרטניים להתמכרות לאלכוהול

ישנם מטפלים המתמחים באלכוהוליזם שיש להם ידע ספציפי בתחום התמחות זה והם מסוגלים לספק עזרה הרבה יותר טובה ממטפלים כלליים או פסיכיאטרים שאין להם הכשרה מיוחדת בתחום זה.

לקריאה נוספת -  מהי התמכרות לאלכוהול ?

המטפל לא רק יעריך את חומרת ההתמכרות אלא גם ימליץ על טיפול המתאים לצרכי המטופל. טיפולים אלו מותאמים כך שיתאימו לפרופיל הפסיכיאטרי של כל מטופל ולוקחים בחשבון את היסטוריית ההתמכרות שלו, מצבו המשפחתי, אורח החיים, סידורי העבודה ומידע רלוונטי נוסף.

חשוב לזכור – ההתמכרות לאלכוהול לא תיפסק מעצמה אך עם העזרה המתאימה ניתן לטפל בה !

למציאת מענה טיפולי לפי איזור

צפון
מרכז
דרום

תגובה אחת בנושא “התמכרות לאלכוהול – גמילה מאלכוהול”

  1. יוריק הגיב:

    לא קל להיגמל מאלכוהול לבד , שנים שמנסה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נושאים נוספים: