קהילה טיפולית – תכניות טיפול וקבוצות במסגרת הקהילה

פורסם ב 16 בדצמבר 2016   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

מאת: “הכפר” – מרכז פרטי לטיפול בהתמכרויות

 

מרכזי גמילה וטיפול בהתמכרות קיימים במסגרות שונות ביניהם – מרכזי גמילה פיזית, מרכזי טיפול פתוחים ומרכזי טיפול סגורים כגון קהילה טיפולית בהם האדם המכור להתמכרות עובר תהליך טיפול במסגרת פנימייתית. 

“הכפר” מהווה מרכז טיפולי ובו אפשרות למסלול מגורים, הנמשך מספר חודשים לפי הצורך ומסלול אקסטרני במתכונת של שלושה מפגשי תמיכה בשבוע אשר מספק רשת ביטחון ליציבות והתפתחות.
במאמר זה מפורטת הפעילות המתקיימת “בכפר” – המתארת באופן מקיף את אפשרויות הטיפול בהתמכרויות:

התכנית הייחודית של “הכפר” נבנתה מתוך ראיה הוליסטית מקיפה ורחבה של מחלת ההתמכרות וכוללת אימון וטיפול להקניית כלים יעילים לשמירה על ניקיון ויציבות ארוכי טווח. לשם כך שולבו בתכניות הטיפוליות פעילויות מגוונות, התומכות בתהליך המורכב של השחרור מתלות.

פעילויות אימון וטיפול “בכפר” :

טיפול פרטני
הטיפול הפרטני מותאם למטופל ולסוג הבעיה או ההפרעה ועושה שימוש במגוון טכניקות וגישות טיפוליות. הטיפול במכורים מתמקד בעיקר בגמילה הפיזית והנפשית, במפגש ובהכרה בחוסר האונים ובשפל אליו הובילה ההתמכרות. הטיפול הפרטני מסייע למטופל להכיר בחומרת מצבו ומדגיש את הצורך בעזרה ובבקשתה. כמו כן מפגיש הטיפול את המכור עם אירועי חייו, מאפייני אישיותו והדפוסים שהובילו לתופעת ההתמכרות ולשימורה. הדפוסים כוללים את את אבדן האמון במעגלים החברתיים והמשפחתיים, את הקרבנות, חוסר הגבולות וההרס העצמי הנרחב. מטרת כל אלה להניח את היסודות לשינויים שעל המכור לערוך בחייו.

טיפול קבוצתי
הקבוצה הטיפולית מפגישה את כל המטופלים במסגרת הבית ומזמנת הבאה של נושאים וחומרים בצורה חופשית. הקבוצה עוסקת בחיי הקהילה, ביחסים הבין אישיים ובתהליך שעובר כל אחד מהמשתתפים בה ומספקת הזדמנות לעבוד על תפיסת מקום, אמון, היכרות עם עצמי דרך הקבוצה וכדומה. הטיפול הקבוצתי תומך בטיפול הפרטני ומעשיר אותו ומהווה גם מקור לאמפתיה, הכלה ותמיכה עבור כל אחד ממשתתפי הקבוצה.

טיפול משפחתי
הטיפול המשפחתי מהווה נדבך חשוב ומשמעותי בתהליך אותו חווה המטופל בכפר. זהו מעגל תמיכה הכרחי וחשוב ביותר. המשפחה מגיעה פעם בשבוע לטיפול משפחתי ולביקורים נוספים בתאום עם הצוות המטפל. הטיפול במשפחתו של המכור מתמקד בהבנת ההתמכרות, בקבלה של ההתמכרות כמחלה, בהבנה של נושא ההכחשה והתמודדות עם סוד ההתמכרות של בן המשפחה. הטיפול מכוון ליצירת תקשורת פתוחה בין המשפחה למטופל בנושא השימוש ומקנה למשפחה כלים להצבת גבולות, לשמירה על הקיים והתמדה בתהליך הניקיון. בתהליך זה יש הזדמנות למשפחה לראות את המטופל שוב כילד של פעם ולאפשר לו להכיר במשפחה כגורם תמיכה ועזרה בשעת מצוקה.

קבוצת דינמיקה/התמכרויות
בקבוצה זו חולקים המטופלים את הדרך להחלמה עם מטופלים אחרים, משתפים ומשתתפים בחוויית ההתמכרות – בסבל,, בתסכול, ובחיים הבלתי ניתנים לניהול הכרוכים בה. המכורים לומדים להכיר את עצמם מחדש אחרי שנים רבות של שימוש ומתחילים לראות את הדפוסים ההתמכרותיים שהזינו את התנהגותם ההרסנית. התהליך המשותף מאפשר התבוננות מעמיקה במחירים וברווחים של ההתמכרות, ומזמן רכישה של דרכי התמודדות חדשות.

קבוצת צעדים
תכנית 12 הצעדים צמחה בשנות ה – 30 של המאה הקודמת כמענה למצוקותיהם וצרכיהם של אלכוהוליסטים ואומצהה בהמשך לטיפול בהתמכרויות נוספות ומגוונות. לאורך עשרות שנים הוכיחה את עצמה שיטה זו כגורמת לשינוי רוחני, אישיותי, חברתי, קוגניטיבי והתנהגותי תוך עבודה עצמית מאומצת. הצעדים הם למעשה כללי היסוד המנחים כל קבוצה, בכל התמכרות באשר היא. בקבוצה זו נלמדת הפילוסופיה שבבסיסם של 12 הצעדים ונערך תרגול של הצעדים באופן קבוצתי ואישי. חברי הקבוצה משתפים אחת את השני בקשיים ואתגרים הקשורים להתמכרות ומקבלים כלים להתמודדות עם חיים נקיים ותקינים ולומדים לבקש עזרה בעת מצוקה. התהליך בקבוצה הוא אינדיבידואלי ומותאם לקשייו, ערכיו, ואמונתו של כל אחד ואחד ולקצב ההתקדמות האישי של המכור.

קבוצת אמנות
עושה שימוש באמנות פלסטית על מנת לאפשר למטופל הבעה אישית אינדיבידואלית שאינה רק מילולית. העיסוק באמנות מעלה רגשות ותכנים מעולמו הפנימי של המטופל והשיח שנוצר באמצעות כלי הביטוי השונים מאפשר טיפול רגשי עמוק. הטיפול באמנות וההתבוננות בתהליך היצירה מסייעים למטופל להבין דפוסים ולהתמודד עם מתחים, משברים וחוויות טראומטיות.

קבוצת פסיכודרמה
הפסיכודרמה היא שיטת פסיכותרפיה אישית במסגרת קבוצתית. הפסיכודרמה מסייעת לאתר את מקורות הספונטניות תוך כדי העלאת חוויות מהעבר הקרוב והרחוק, מאפשרת יצירה של חוויות מתקנות והתנסות במצבים עתידיים אפשריים, ובכך מביאה לשיפור ניכר בביטחון העצמי ובהרגשת הערך האישי. בין השאר, תורמת הפסיכודרמה לשיפור משמעותי בהגדרת הזהות האישית והמקצועית ומחזקת את יכולת ההתמודדות עם בעיות ומשברים, פרידות, אבדנים, ויתורים ושינויים בחיים.

קבוצת יוגה
תרגול יוגה מאפשר חיבור בין החלקים הרגשי, הגופני והנפשי והנו תהליך טיפולי שיקומי לכל דבר ובפרט טיפול בתחוםם ההתמכרויות. מאפיין מרכזי אצל אדם מכור הנו הניתוק ממגע עם עצמו ועם הסביבה שמועצם דרך השימוש בחומרים פסיכואקטיביים.
היוגה משמשת כלי טיפולי-שיקומי למכורים ועוזרת בפיתוח ביטחון עצמי, איזון ויציבות נפשית וברכישת יכולת שליטה פיזיתת ומנטלית. היוגה ככלי טיפולי במכורים מספקת “מקום בטוח” שמאפשר מפגש עם הרגשות השליליים ומספקת כלים מעשיים להתפתחות ויציבות.

אימון דרך פעילות גופנית
מחקרים מצאו כי פעילות גופנית מסייעת בגמילה. ההסבר לכך הוא שחומרים כמו סרוטנין, דופמין ואנדורפינים משתחרריםם בזמן פעילות אירובית כגון ריצה ומקנים תחושה טובה ושיפור משמעותי בתפקוד הפיזי והנפשי. לשם כך כוללת תכנית העבודה “בכפר” פעילות גופנית כגון: שיעורי יוגה או טאי צ’י, הליכה בשדות או על חוף הים, טיולי אופניים או פעילות אתגרית אחרת, משחקים ועבודות בשטח המתחם.

אימון דרך עבודת אדמה
שילובם של נפגעי התמכרויות בעבודת האדמה מאפשר חיבור מחודש לקצב החיים הנורמלי ולקשר הישיר והטבעי עם הפשוט והנכון. במקביל לצמיחתם והתפתחותם של הצמחים והירקות מתרחשות הגדילה וההתפתחות האישית. העיסוק בעבודת אדמה מאפשר למטופל לעשות צעדים ראשונים בחזרה אל מסלול החיים הנורמטיבי. הפעילות מעודדת לקיחת אחריות ומפתחת אצל המטופל כישורי חיים חיוניים להמשך חייו. התכנית כוללת תכנון, הקמה וטיפוח של בוסתן וגן ירק המניבים פרי ממשי לעבודתם – פרות, ירקות ותבלינים. האימון משלב גם טיפול בבעלי חיים בפינת החי.

קבוצת בישול
המטבח מהווה נקודת התייחסות ראשונית לעולם פנימי, רגשי וחברתי. אוכל על שלל טעמיו וריחותיו מלווה כל אחד מאיתנו,, מציף אותנו בזיכרונות ופורט על רגשות. היצירה הבישולית מאפשרת פיתוח של מרכיבים רגשיים, קוגניטיביים ותקשורתיים כמו בטחון עצמי, מיומנות חברתית, אופטימיות, פתיחות, שיתוף והנאה. כמו בתהליכים נוספים המשלבים כלים אמנותיים בטיפול, תהליך היצירה נותן אפשרות לביטוי לא מילולי והזדמנות להבעה עצמית של רגשות בצורה קלה יותר. משחק, יצירתיות, חוויה חושית עוצמתית ופעולות מוטוריות וסנסומוטוריות הנם אלמנטים מרכזיים הבאים לידי ביטוי בטיפול בבישול.

טיפולים ברפואה משלימה
אנו מציעים אבחון אישי על פיו מותאם טיפול בשיטות טיפול משלימות, כגון: דיקור, צמחי מרפא, תזונה, טכניקות מגע והכוונהה לאורח חיים מאוזן ובריא. טיפולים אלה משפרים משמעותית את תפקודן של מערכות הגוף, מסייעים בניקוי רעלים, מפחיתים את התשוקה לסם ותורמים להעצמת השקט הנפשי ושיפור השינה. הטיפול מפחית כאבים ומסייע להתמיד בתכנית עד סיומה.

פעילויות העשרה
בנוסף לפעילויות שפורטו, ייהנו המשתתפים ממגוון פעילויות העשרה ביניהן: הרצאות ומפגשי אורח, סרטים, מוסיקה ,כישוריי חיים כולל בישול, יציאה לברכת שחיה, משחק באולינג, ביקור באתרים ומקומות מיוחדים ועוד…

קבוצת הורים
קבוצת ההורים מיועדת להקנות למשפחה כלים להתמודדות נכונה ומטיבה יותר עם הבן או הבת שנפגעו ממחלת ההתמכרות. העבודה הקבוצתית ידועה כמשמעותית ביותר בתחומי טיפול רבים ובמיוחד בתחום ההתמכרויות. העבודה על הנושאים המשותפים, איתן מתמודדות משפחות המכורים תורמת להבנתם של דפוסי ההתמכרות והדפוסים המשפחתיים אשר לא פעם מזינים את התופעה במקום להפסיקה. התהליכים והשיתוף בקבוצה, מאפשרים לבני המשפחה להשתחרר מהבושה של ”יש לי ילד מכור” ומאפשרים את קבלת ההתמכרות כמחלה על המורכבות והקשיים הכרוכים בה. ההשתייכות לקבוצת משפחות המכורים, יוצרת מעגל תמיכה המעצים את בני המשפחה, משפר את יכולתם להכיל את הבן המכור ולהתמודד נכון יותר עם האתגרים שמציבה המחלה בחיי היום יום. הידיעה של המכור כי גם הוריו משתתפים בקבוצה, מאפשרת לו לתקשר איתם ביתר פתיחות וכנות. תקשורת בונה זו, תורמת לחיזוק בסיס התמיכה המשפחתי ומשפרת משמעותית את סיכויו של הבן להצליח בשינוי. משפחת המכור היא מקור כח משמעותי עבור המכור וכך גם, קבוצת המשפחות עבור המשפחה המתמודדת עם ההתמכרות של הבן.

יתרונות “הכפר” :

בחירת מקום בו תעברו את המסע המורכב של שחרור מתלות ויציאה אל דרך חדשה, היא מההחלטות החשובות ביותר שכנראה תעשו בחייכם. זו החלטה הרת גורל הנוגעת בדיני נפשות וצריך שתתקבל לאחר שבדקתם היטב ומצאתם את האנשים ואת המקום שמרגיש לכם נכון.
אנו משוכנעים שבמסגרת “הכפר” תקבלו את כל תשומת הלב האנושית והמקצועית לה אתם זקוקים.
השילוב של מרחב שקט בטבע, זמן בלתי מוגבל וצוות מעולה יאפשרו לכם להפנים את השינוי ולחזור למקום של שליטהה ויציבות בחייכם. גם כשקשה, ויהיו ימים קשים, כשאולי תחשבו לוותר וללכת, אנחנו לא נוותר בקלות ונעשה ביחד, כל מאמץ לאפשר לכם להגיע בשלום לסיומה המוצלח של התכנית. אנחנו, צוות “הכפר” ליווינו וראינו כבר הרבה אנשים שהצליחו ונעשה מאמצים רבים למצוא גם עבורכם את הדרך אל החופש מתלות.

פגישת יעוץ אישי ללא תשלום

ההבנה שקיימת בעיה ובקשת עזרה הם צעד ראשון וחשוב ביותר. אם יש לך רצון ומוכנות לקבלת עזרה הרי שהתחלת את המסע אל החופש.
הצעד הבא הוא יצירת קשר ופגישת היכרות בה נאתר ביחד את הבעיות והקשיים האישיים, נערוך אבחון ובדיקות ונתאיםם עבורך תכנית אישית המתייחסת למישורים השונים של הבעיה.

הפגישה מיועדת גם עבור הורים, בני משפחה וחברים המחפשים מקור אמין מקצועי ומנוסה למידע ולהתלבטות בנושאים הקשורים בנפגעי ההתמכרויות:

ליצירת קשר טלפוני עם משרד הקבלה 04-6262202.
במקרה של דחיפות מיוחדת ניתן להתקשר לטלפון הנייד של יותם 052-2946530 .
אנו זמינים עבורך 24/7 לספק מידע ולענות על כל שאלה.

לקריאת הפוסט בנושא “הכפר” ותוכנית האדמה

לפרופיל האישי של “הכפר” הקליקו

 

לקריאת מאמרים נוספים בתחום :
[catlist id=377]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: