זקנה והתמכרות – האם אכן יש מקום לדיון בנושא ?

נכתב בתאריך 16 בדצמבר 2016   על ידי: עמותת אפשר

מאת: פרופ' ליאת איילון, בית הספר לעבודה סוציאלית על שם לואיס וגבי וויספלד, אוניברסיטת בר אילן
מתוך: ביטאון היחידה לטיפול בנפגעי אלכוהול והימורים עמותת אפשר.

אין זה סוד ששיעור הזקנים בישראל, כמו גם בשאר העולם המערבי, הולך ועולה. בין הגורמים המרכזיים שתרמו לכך הם
העליה בתוחלת החיים והירידה בשיעור הילודה. בעוד שתוחלת החיים בסוף המאה ה-19 עמדה על 47, ממוצע תוחלת החיים כיום עומד על 80 בקרב גברים ו-84 בקרב נשים.

יש הצופים שעלייה זו תמשך ושעד סוף המאה ה-21, תוחלת החיים של נשים תעמוד על 100 שנים. במקביל, בעוד שכיום הזקנים מהווים כ-10% מהחברה בישראל, שיעורם עתיד להמשיך ולעלות ולהגיע אף לכ-14% עד 2030.

חשוב לציין כי אין הגדרה ברורה למהי זקנה.

יש המגדירים זקנה על פי גיל כרונולוגי, כאשר גיל 65 ומעלה נחשב כגיל הזקנה. עם זאת, גם בקרב קבוצת גיל זו, קיימת שונות רבה והחלוקה היא לצעירים-זקנים שהם בני גיל 65- 75, זקנים-זקנים שהם בגיל 75-85 וזקנים-זקנים ביותר בגיל 85 ומעלה. לכל אחת מהקבוצות מאפיינים יחודיים משלה. דרך אחרת להתיחס לזקנה היא על פי גיל סוביקטיבי, כלומר איך האדם תופס עצמו. הגדרות נוספות מדברות על גיל ביולוגי, גיל פיזי או גיל חברתי. למרות השונות הרבה בהגדרות, בכתבה זו, נתייחס לזקנה כאל גיל כרונולוגי.

מהם המאפיינים של האוכלוסייה הזקנה ?

עם הגיל מתרחשים שינויים רבים, ברמה הפיזית, הביולוגית, הקוגניטיבית, הפסיכולוגית והחברתית.

חלק מהשינויים נראים לעיין, שערינו מאפיר ועורינו הופך לרפוי יותר. שינויים אחרים לא תמיד גלויים לעין המתבונן, אך סביר כי האדם הזקן יחוש בהם בשלב מסוים. לדוגמה, ירידה בפעילות הלב או הראות המתרחשת עם הגיל.

גם שינויים קוגניטיבים מתרחשים בזקנה, כולל פגיעה בזכרון ובקשב. חשוב לציין כי מדובר בשינויים נורמאלים הקורים עם הגיל ולאו דוקא שינויים פתולוגיים המתרחשים כתוצאה ממחלות, אשר גם הן נפוצות יותר בגיל הזקנה.

למרות שבמרבית המקרים מדובר בהפסדים הקורים עם הגיל, יש גם רווחים. לדוגמה, יש הטוענים כי חוכמת הזקנה או חכמת חיים היא יכולת או השג המתפתח דוקא בגיל המבוגר.

גם מבחינה חברתית מתרחשים שינויים רבים בגיל הזקנה, לדוגמה יציאה משוק העבודה, אבדן של בן או בת זוג וחשיפה גוברת לאפליה על רקע של גיל. בעוד שבקרב זקנים רבים ובחברה בכלל, שינויים אלו נתפסים כאובדנים, יש המצליחים לנצלל שינויים אלו ואף להרוויח מהם. לדוגמה, יש הבוחרים בקריירה שניה או שלישית בגיל הזקנה או אפילו בזוגיות שנייה.

כיצד באות לידי ביטוי התמכרויות בזקנה ?

כאשר בוחנים את תחום ההתמכרויות, חשוב לבחון האם מדובר בהתמכרות "זקנה" או בהתמכרות בזקנה. כלומר, האם ההתמכרות היתה שם תמיד, או שמא דוקא בגיל הזקנה, פרצה ההתמכרות. סביר להניח שהטיפול יהיה שונה מאוד בשניי המקרים.

כאשר מדובר בהתמכרות ארוכת טווח, סביר שהאדם כבר טופל בעבר.
סביר גם שיש הצטברות משמעותית של נזקי ההתמכרות לאורך השנים הן מבחינה חברתית והן מבחינה פיזית.

בזקנה, השלכות אלו עשויות להפוך לבולטות יותר, בגלל האובדנים הרבים הקורים בזקנה. אדם אשר ניתק קשרים עם השניםם ונפגע מבחינה פיזית ונפשית לאורך השנים עקב התמכרותו, לא יזכה לתמיכה לה הוא זקוק עם הגיעו לגיל הזקנה.
יתרה מכך, במידה ומדובר בהתמכרות לאלכוהול או לסמים, מבחינה פיזית, סביר כי הפגיעה כבר הצטברה לאורך השנים. בנוסף, תהליכי הזקנה השונים, אשר גם כך משנים את פעילות הגוף, הופכים אותו לפגיע עוד יותר לחומרים ממכרים אלו ומחמירים את הבעיה.

התמכרות לראשונה בגיל הזקנה, אף היא קורית.
האבדנים החברתיים השונים עשויים ליצור חלל פנוי מבחינת הזמן אותו יש למלא. בגיל זה, חלק מההתמכרויות יכולותת להיות אף בלתי מורגשות ולקבל תווית לגיטימית על ידי האדם עצמו או הסביבה.
לדוגמה, מילוי כרטיסי חיש גד נתפס כלגיטימי בחברה ואפילו זוכה לעידוד מסוים. זו יכולה להיות דרך נעימה להעברת הזמן הפנוי, אשר מהר מאוד הופכת לבעייתית עבור האדם וסביבתו.
גם שימוש בכדורי שינה או בכדורים לשיכוך כאבים, יכול להתחיל בעידודו של רופא המשפחה כדרך להתמודד עם בעיות פיזיות. אולם, שימוש זה עשוי להתדרדר להתמכרות של ממש בקלות יחסית. השינויים הפיזיים הקורים בזקנה גורמים לכךך שפעילות התרופות והשפעתן תהיה מהירה וחזקה יותר. במקביל, הקשיים הפיזיים והאובדנים החברתיים אתם מתמודדד האדם הזקן עשויים לגרום לכך ששימוש בתרופות אלו ייתפס כפתרון מרכזי.

באופן יחסי, תחום הגרונטולוגיה מתיחס באופן מועט להתמכרויות. יתכן כי הדבר נובע מכך שלפחות בעבר מתמכרים רבים לא שרדו באופן פיזי ולא הגיעו לגיל הזקנה.
עם זאת, לאור התקדמות הרפואה והעובדה שאנשים לא רק מזדקנים עם ההתמכרות, אלא גם מגלים את ההתמכרות לראשונה בזקנה, ברור לחלוטין שיש צורך להעמיק בתחום ולבחון את המאפיינים היחודיים של כל אחת המאוכלוסיות, צרכיה המיוחדים ודרכים יעילות להתערבות.
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: