מה שנמצא באינטרנט על "התמכרות לאינטרנט"

נכתב בתאריך 16 בדצמבר 2016   על ידי: עמותת אפשר

מתוך: בטאון עמותת אפשר (מדור חומר למחשבה), לקטה וערכה: עו"ס מיכל סעדי-כהן

"התמכרות לאינטרנט" הוא מונח המתאר שימוש יתר ברשתות אינטרנטיות שונות, במידה המהווה   הפרעה למהלך החיים היומיומי של האדם. בשל המחלוקת הקיימת על השימוש במונח "התמכרות" לתיאור תופעה זו, נפוצים גם השמות "שימוש יתר באינטרנט" או "שימוש בעייתי באינטרנט" להגדרת התופעה.

המושג "התמכרות לאינטרנט" הוגדר בשנת 1995 על ידי ד"ר איוון גולדברג כמתיחה סאטירית, תוך שימוש בהגדרת הימור פתולוגי שהופיעה ב-DSM-IV כמודל. הרעיון זכה לכיסוי תקשורתי נרחב ועורר דיון ציבורי. התופעה כונתה Internet Addiction disorder או בקיצור IAD.

הסימנים להתמכרות לאינטרנט דומים לסימני התמכרויות אחרות ובהם:

 • שימוש באינטרנט לפרקי זמן הולכים וגדלים על מנת להשיג את אותה הנאה בכל פעם.
 • סימני גמילה או נסיגה כאשר נעשה ניסיון להימנע או להפחית את השימוש באינטרנט. סימנים שיכולים להתבטא בחוסר שקט פיזי, חרדה, חשיבה אובססיבית על מה שמתרחש באינטרנט, פנטזיות או חלומות על האינטרנט ותנועות הקלדה בלתי רצוניות.
 • ההתנהגות כולה יוצרת הפרעה בתפקוד החברתי, המקצועי או בכל תפקוד אחר בעל חשיבות לאדם.
 • השימוש באינטרנט נעשה כדי להימנע או כדי להקל על סימני הגמילה, הזמן שבו משתמשים באינטרנט הוא תמיד ארוך יותר ממה שתוכנן, קיים רצון מתמיד ומאמצים בלתי מוצלחים להפחית או לשלוט בכמות השימוש באינטרנט והשימוש באינטרנט נמשך למרות שהאדם מודע למחיר שהוא משלם בגלל התנהגותו.

בשונה מהתמכרויות אחרות, ההתמכרות לאינטרנט מהווה לא אחת פלטפורמה להתמכרויות אחרות:

 • התמכרות למין ברשת (Cyber-Sexual Addiction) – פרטים הסובלים מהתמכרות זו עסוקים בהתבוננות, בהורדה ובהחלפה של מוצרים פורנוגרפיים מהרשת או שהם משתתפים בחדרי צ'ט שבהם מתנהלות שיחות ארוטיות. בקטגוריה זו יכולים להכלל אנשים שהם למעשה מכורים למין.
 • התמכרות ליצירת מערכות יחסים ברשת (Cyber-Relational Addiction) – פרטים אלה נוהגים להיכנס לחדרי הצ'ט ולהיכנס למעורבות רגשית גבוהה במיוחד במערכות יחסים וירטואליות עד כדי מערכות יחסים של ניאוף מקוון.
 • התמכרות למשחקים ברשת (Net Gaming) – זוהי הגדרה רחבה המכילה בתוכה סוגים רבים של התנהגויות אובססיביות וביניהם הימורים מקוונים, משחקים, קניות ומסחר במניות. אנשים אלה ישתמשו באופן נרחב בבתי קזינו מקוונים, במשחקים אינטראקטיביים וכד' ובכל אלה הם מפסידים כמות גדולה של כסף. בקטגוריה זו יכולים להכלל אנשים שהם למעשה מכורים לקניות ולהימורים.
 • הצפת מידע (Information Overload) – ישנם אנשים המתמכרים לכמויות המידע העצומות באינטרנט ועסוקים באיסוף המידע ואגירתו.
 • התמכרות לרשתות חברתיות– עיסוק חסר שליטה ברשתות המקובלות כמו פייסבוק, טוויטר ואחרים.

מדוע האינטרנט ממכר?

בדומה לסוגי התמכרות אחרים, אדם המכור לאינטרנט מפתח בו יחסי תלות.

קיימים באינטרנט מאפיינים רבים ומגוונים התורמים ליצירת יחסים אלו:

 • האינטרנט מכיל תכנים וירטואליים, מאפשר לאדם להתרחק מהיומיום המציאותי ולהתמכר לעולם מדומה.
 • האינטרנט מתעדכן כל הזמן. המשתמש יכול למצוא תמיד באינטרנט עניין שיש בו חידוש.
 • האינטרנט חוקי וכך מאפשר פורקן בלי חשש.
 • בניגוד להתמכרויות כמו סמים והימורים, לא ניכרת כלפי חוץ התרחקות חברתית, משום שהאדם יכול להתכתב באמצעות האינטרנט עם אנשים אחרים (טוקבקים, דואר אלקטרוני, מסנג'ר ועוד).
 • נגישות – החיבור לאינטרנט נמצא במחשב האישי ובנייד ונגיש לאדם בקלות. בנוסף, האינטרנט יכול לשמש ככלי עבודה וכמקור מידע ולפיכך הוא נגיש עוד יותר בחיי היומיום של האדם.
 • האנונימיות מקלה על המשתמש להרגיש יותר בנוח ברצותו להשתמש באינטרנט למטרות שונות (כגון פורנוגרפיה), שימוש שלרוב לא היו מקבל לגיטימציה בעולם המציאותי.

היקף התופעה בארץ ובעולם

מחקרים מעריכים כי כ-9 מיליון אמריקאים סובלים משימוש יתר באינטרנט, והערכות גבוהות לתופעה קיימות גם לגבי צעירים ממדינות מזרח אסיה כגון סין, טייוואן ודרום קוריאה. גורמים ממשלתיים בסין חקרו ומצאו כי 14 אחוזים מבני הנוער מצויים בסכנת התמכרות לאינטרנט, לפיכך הכירה ממשלת סין באופן רשמי בהתמכרות לאינטרנט כהפרעה נפשית.

מחקר שמומן על ידי האיחוד האירופי ונוהל על ידי המרכז הלאומי למחקר ומניעה של התאבדויות במכון קרולינסקה שבשוודיה, בחן נתונים שנאספו מ-11,956 מתבגרים ב-178 תיכונים. החוקרים העבירו לנבדקים שאלון פסיכיאטרי הבוחן את נטייתם להתמכרות באינטרנט (השאלון מוכר בראשי התיבות YDQ), המבוסס על פרמטרים כלליים לאבחון התמכרות פתולוגית להימורים. ממצאי המחקר התפרסמו בכתב העת Addiction.

ניתוח התשובות העלה כי המתבגרים בישראל אובחנו עם הנטייה הגבוהה ביותר להתמכרות לאינטרנט. מתוך 951 מתבגרים ישראלים שנכללו במחקר, 100 אובחנו כמכורים לגלישה באינטרנט (11.8%). מדובר בשיעור נבדקים הגבוה פי שניים מאלה בסלובניה (5.8%) ובאסטוניה (5.3%). בהמשך הרשימה מופיעים המתבגרים בגרמניה (4.8%), ברומניה             (4.6%), בספרד(4.3%), באירלנד (3.8%), באוסטריה (3.1%), בצרפת (2.6%) ובהונגריה (1.6%). שיעור המכורים הנמוך ביותר נרשם בקרב מתבגרים מאיטליה (1.2%).

שיעור ההתמכרות הממוצע במדינות שנבדקו הוא 4.4% מהמתבגרים, כשבקרב בנים נרשם שיעור גבוה מבנות (5.2% לעומת 3.8%). מספר שעות הגלישה ביום היה קריטריון מרכזי באבחון. בעוד שצרכני אינטרנט שלא הוגדרו כמכורים גלשו בממוצע שעתיים ביום, מתבגרים שהוגדרו משתמשים פתולוגים גלשו כמעט ארבע שעות. נמצא כי מגורים בסביבה עירונית העלו ב-40% את הסיכון להתמכרות לאינטרנט, הורים מובטלים העלו את הסיכון ב-68%, הורים עם מעורבות נמוכה בגידול הילד העלו את הסיכון פי שניים ומגורים שלא עם ההורים הביולוגיים העלו את הסיכון פי שלושה. כמו כן נמצא כי מתבגרים עם בן זוג או בת זוג קבועים נמצאים בסיכון גבוה ב-61% לפתח התמכרות לאינטרנט.

טיפול במכורים לאינטרנט

יש הטוענים כי הירידה בשימוש היתר באינטרנט מתרחשת לא פעם מעצמה, וכי רבים מה"מכורים" מפחיתים בהדרגה את השימוש המוגזם באינטרנט בתוך כשנה, ללא טיפולים חיצוניים.
אחרים טוענים כי הגמילה בתופעה זו דומה בעיקרה לגמילה מהתמכרויות אחרות, וניתן להשתמש בשיטות כגון מניעת גלישהה באתרים מסוימים באמצעות תוכנות שליטה על תכנים באינטרנט או ייעוץ פסיכולוגי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי.
ההבדל הוא שבגמילה מאינטרנט לא נדרשת בהכרח הנזרות מוחלטת, אלא תיתכן גם ירידה בצריכה תוך רכישת יכולת שליטהה על השימוש העצמי לצורך שימוש נחוץ בלבד.

בולט בנושא זה הנעשה בסין. לאחר שנתגלה במסגרת מחקר שערכו גורמים ממשלתיים סיניים כי 14% מבני הנוער בסין מצויים בסכנת התמכרות לאינטרנט, הכירה ממשלת סין בשנה שעברה באופן רשמי בהתמכרות לאינטרנט כהפרעה נפשית, והודיעה כי תתחיל לספק לאזרחיה טיפולי גמילה. בעבר זכתה סין להצלחה רבה בטיפול בהתמכרות לאלכוהול ולסמים. עם זאת, במקביל נשמעה ביקורת קשה על הטכניקות האכזריות שהופעלו לשם כך.
הרף העליון לשימוש סביר ברשת שקבעה ממשלת סין הוא שש שעות ביממה. בעזרת הפיקוח ההדוק שמקיימת המדינה עלל הגלישה, איבחנו צוותי המחקר כארבעה מיליון משתמשים כמכורים. חלקם נדרשים להגיע לגמילה במרפאות פתוחות, ואחרים נדרשים לבלות חודשים ארוכים ביחידות מיוחדות שהוקמו לשם טיפול בהתמכרות לאינטרנט. היחידות האלה מצויות בבתי חולים, במרפאות ובבסיסים צבאיים. טכניקות העבודה שלהן הוגדרו על ידי "וושינגטון פוסט" כ"אהבה נוקשה": ייעוץ, משמעת צבאית, תרופות, היפנוזה וטיפול בנזעי חשמל.

אבל לא רק בסין – מכוני גמילה מאינטרנט נפתחים בזה אחר זה ברחבי העולם, ומציעים גרסאות שונות לגמילה. אחת הקיצוניות מביניהן היא של מכון גמילה חדש בוושינגטון שנקרא Restart, המציע לנגמלים שהות בת 45 ימים תמורת 14.5 אלף דולר.

מבין מקורות המידע:

 • ויקיפדיה- התמכרות לאינטרנט
 • http://web.archive.org/web/20100331222143/http://www.itpolicy.gov.il/topics/docs/addiction.pdf
 • http://www.haaretz.co.il/captain/net/1.1735647

 

 

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: