סבוטקס – Subutex

פורסם ב 16/12/2016   על ידי: מערכת אתר ׳נגמלים׳ סבוטקס

מתוך אתר מרפאת היבטים, בהנהלת ד”ר מרצ’בסקי

 

מה הוא סובוטקס:
סובוטקס הינה תרופה ייחודית לטיפול באנשים הסובלים מהתמכרות לסמים מסוג הרואין (אופיאטים). הסובוטקס משמשת לשתי מטרות:

 • זוהי תרופה מצוינת לטיפול גמילה, דהיינו טיפול בסימנים הפיזיים המלווים גמילה מסמים מסוג אופיאטים, עד להפסקתם. טיפול הגמילה בעזרת תרופת הסובוטקס הוא יחסית לסוגי אחר של טיפולי גמילה תרופתיים, קל ובטוח. מסיבה זאת ניתן לבצע טיפול גמילה מסמים דמויי הרואין בטיפול רפואי ביתי, ללא צורך באשפוז ביחידה אשפוזית לגמילה מסמים. חשוב לצין שהנטילה נעשית בפיקוח של רופא וכי הפחתת המינונים חייבת להיות הדרגתית וממושכת, תוך ליווי רפואי !
 • בנוסף לשימוש כחומר העוזר לגמילה המוחלטת של הסם, התרופה יכולה לשמש, גם, במקרים אחרים, כתחליף סם.
  דהיינו אותם האנשים אשר הגיעו למסקנה שאין בכוחם להיגמל באופן מוחלט מהסם, או שיש בכוחם להיגמל באופןן מוחלט, אך איכות חייהם ללא הסם אינו מספיק מספקת, יכולים לקחת סובוטקס באופן קבוע כתחליף לשימוש בסם.
  חשוב להבין שאנשים הנמצאים תחת טיפול של תחליפי סם כמו סובוטקס או מטדון, הם אנשים המתפקדים בכל מישוריי החיים באופן תקין לחלוטין, כולל עבודה, לימודים וקיום חיי משפחה תקינים לחלוטין. אף אדם לא יכול להבחין באופן חיצוני שאדם מסוים משתמש בטיפול בתחליפי סם כי לא מוכרים שום סימנים חיצוניים מזהים.

ההבדל בין סם לתרופה:
סם הוא שימוש בחומר פעיל באופן עצמאי לצרכים אישיים, ללא התחשבות בתלות ובסיכונים. תרופה היא שימוש בחומר פעילל במטרה לטפל בבעיה ספציפית, תוך המלצה/ פיקוח או ליווי של רופא.
טיפול בתחליפי סם הינו הטיפול המומלץ והמקובל על ידי הרפואה המודרנית כטיפול המומלץ ביותר לאנשים הסובלים מהתמכרות להרואין, ואשר סיכוייהם להיגמל באופן סופי אינם גבוהים. ככל הנראה יש משהו גופני באותם האנשים המתמכרים להרואין אשר גורם להם להזדקק להשפעה של אותו הסם. הסובוטקס מספק את הצורך הזה וכך האדם יכול לתפקד באופן מלא ותקין.

השגת התרופה:
את התרופה יש לרכוש באחד מבתי המרקחת אשר מורשים למכור אותה. קח בחשבון שתהליך השגת התרופה עלול לקחתת בין יום לשלושה ימים בגלל חסמים אדמיניסטרטיביים של משרד הבריאות. דע לך שכל מרשם שהינך מפקיד בבית המרקחת עובר ביקורת של משרד הבריאות. קרוב לודאי ששמך נבדק, בעיקר לגבי כפילויות טיפול עם מרפאות אחרות המספקות את התרופה.

מה תרגיש במהלך הטיפול?
בימים הראשונים או בשעות הראשונות אתה עלול לחוש את שלושת התחושות החזקות ביותר שהייתה מרגיש בזמן קריז:: הזעה, כאבים או רעדות. אם זה קורה אל דאגה זה טוב ! זה אומר שאתה בדרך הנכונה ותוך זמן קצרצר תרגיש הרבה יותר טוב. בין 20 ל- 40 דקות לאחר נטילת המנה הראשונה של לפחות 4 מג’, תתחיל לחוש טוב וסימני הגמילה יחלו להעלם. אתה יכול לקחת מנה נוספת לאחר שעה ולאחריה קרוב לודאי שתרגיש טוב מאד. חלק מהרופאים נותנים מינון גבוה יותר ביום הראשון וזה עוזר להרגיש טוב כבר מההתחלה.

מילת זהירות:
חלק מהאנשים מרגישים כל כך טוב בשבוע הראשון של הטיפול, טוב כמו שלא הרגישו כבר שנים, עד כדי כך שמחליטיםם להפסיק את הטיפול. היזהר עם זה. הינך מרגיש טוב בהשפעת התרופה. זכור שהתמכרות זאת בעיה מורכבת- מוחית ופסיכו-סוציאלית ועליך לתכנן את הפסקת השימוש בתרופה ביחד עם המטפלים שלך בצורה מושכלת וחכמה.

למה לצפות ביום הראשון?
לפני שתתחיל בטיפול עליך להיות בקריז בינוני. דהיינו עליך לסבול מ:
נזלת, דמעות בעיניים, עצבנות, ואולי קצת כאבי בטן, כאבי שרירים ושלשול, יתכן שהאישונים שלך יהיו מורחבים.
בעיקר תרגיש את אותם הסימנים של גמילה אשר מוכרים לך מהזדמנויות קודמות.
אין להתחיל טיפול בסבוטקס אלא כאשר המטופל במצב “קריז” באופן ודאי.

כיצד משתמשים בתרופה?
שמים אותה מתחת ללשון כי באותו המקום יש כלי דם גדולים אשר סופגים את התרופה ומכניסים אותה ישירות למחזור הדם.. ההקלה בקריז מושגת מהר מאד בדרך זאת. אם תבלע את התרופה יעילותה תרד ב- 80% ואתה עלול לסבול גם מבחילה. קח לך את הזמן ללמוד להשתמש בתרופה.
לתרופה טעם מר, לכן כדאי להכין כוס מיץ או סוכרייה לשימוש לאחר שהתרופה נמסה לחלוטין בפה.

חשוב להבין ולציין שכאשר לוקחים סובוטקס, התרופה חוסמת כל השפעה של סמים מסוג הרואין (לא של סמים אחרים), לכן אין טעם להשתמש בסמים מסוג הרואין בזמן הטיפול בסובוטקס, לא תרגיש שום השפעה משימוש כזה.

אז מה עושים?
פונים למוסד רפואי שיכול לספק את התרופה, קונים אותה בבית מרקחת פרטי ומשתמשים בה על פי הוראות הרופא המטפל.. הטיפול הוא פשוט, קל וכמעט נטול תופעות לוואי.

חשוב לציין שתוכל להתאים את המינון המתאים לך כדי לסלק את כל סימני הקריז.
ניתן לעלות בחצי כדור ליום עד להשגת המינון הנדרש. במרפאת היבטים המינון המקסימאלי הניתן למטופלים זה 166 מג’ ליום.

בחודש הראשון של טיפולך במרפאה יהיה עליך להגיע כל שבוע לבדיקה אצל הרופא המטפל. בהמשך מינימום פעם בחודש.
אנו מאחלים לך התחלת חיים חדשים ללא סמי רחוב !

 

 

4 thoughts on “סבוטקס – Subutex”

 1. Anonymous says:

  שלום,

  האם את הפרקוסט מפסיקים באופן מיידי ,”מחכים “לקריז ואז לוקחים מנה ראשונה של סבוטקס ,או שמורידים כמות מסוימת של פרקוסט ואז לוקחים “בתמורה”סובוטקס ועושים זאת הדרגתית?
  שאלה נוספת- אם מפסיקים את הפרקוסט בבת אחת אבל הסבוטקס משפיע מאד רע האם אפשר לחזור לפרקוסט?

  1. אתר ׳נגמלים׳ says:

   צהריים טובים,

   ככלל מומלץ להתייעץ עם פסיכיאטר \ רופא לגבי שאלות אלו,

   ניתן למצוא מענה (פרטי וציבורי) דרך מערכת חיפוש הטיפול שבעמוד הראשי,

   בהצלחה!

 2. לירן says:

  מעןניין בהתחלת טיפול

  1. צוות אתר נגמלים says:

   שלום לירן,

   חיפוש הטיפול הרלוונטי יש להשתמש במנגנון החיפוש של האתר.
   כמו כן, במידה ונתקלת בקושי במציאת מענה טיפולי ניתן להעביר פנייה למייל help@nigmalim.co.il.

   בברכה,
   צוות אתר נגמלים

Leave a Reply

Your email address will not be published.

נושאים נוספים: