מהם השלבים בתהליך הגמילה והטיפול בהתמכרות לסמים ?

פורסם ב 16 בדצמבר 2016   על ידי: אתר ׳נגמלים׳

 

תהליך הגמילה והטיפול בהתמכרות לסמים כולל שלושה שלבים.  

לצורך העניין השלבים מתוארים בנפרד זה מזה, אך חשוב לציין כי בחלקים מהזמן הם עשויים להתקיים בחפיפה:

גמילה פיזית:

בשלב הראשון על האדם המשתמש בסמים לעבור גמילה פיזית. שלב זה נמשך כחודש ימים, אך יש לזכור – גמילה פיזית אינה מספיקה ! אחריה יש צורך להמשיך בתהליך טיפול על מנת להצליח לשמר את הניקיון מסמים.

שלב ההתאוששות:

שלב זה אורך כשנה, זהו השלב שבו האדם מתחיל להתנסות בחיים ללא סמים. אולי בתחילה הוא ירגיש את ההתלהבות וההתרגשות, והוא יהיה חדור מוטיבציה להצליח, אבל עם הזמן הוא ירגיש פגיע יותר. בשלב זה עולים וצפים הרגשות והקשיים שהודחקו במשך כל תקופת השימוש בסמים. רגשות קשים, חוויות עבר, אובדנים ואבל, דיכאון או חוסר שקט, חרדות, תחושת ריקנות – אילו רק חלק מהרגשות שעשויים להציף את המטופל בתחילת דרכו.

הטיפול ילווה את המטופל גם בשלב הזה, יעזור לו להתמודד עם הבלבול, חוסר האונים והתחושות הקשות. הטיפול יסייע לו לעבד חוויות, לנהל את רגשותיו, לארגן את מחשבותיו, לשנות דפוסי התנהגות ולהביא אותו למקום שבו הוא מסתגל לחיים מלאים ומספקים ללא סמים.

שלב השיקום:

שלב זה עשוי להמשך כחצי שנה. על מנת לקדם את עצמו על המטופל לשקם תחומים אשר נפגעו כתוצאה מהשימוש בסמים
בשלב זה ניתן יהיה לטפל ב:

  • בשיקום היחסים המשפחתיים – עם בן או בת הזוג, ההורים, האחאים או הילדים.
  • שיקום יחסים חברתיים – השנוי באורח החיים מחייב להיפרד מחברים אשר משתמשים בסמים ולהתחיל לשקם יחסים חברתיים עם אנשים נורמטיביים. באופן זה ילמד האדם כיצד לבלות את שעות הפנאי, ולמלאן בפעילויות כחוגים, טיולים וספורט.
  • שיקום תעסוקתי – מהווה אתגר גדול מאוד. ייתכן כי האדם כבר עובד ומסופק מעבודתו. אך במקרים מסוימים ייתכן והוא מעוניין בהסבה מקצועית, לימודים, הכשרה מקצועית או עזרה בהשמה בעבודה. לעיתים יהיה צורך לעבוד על הרגלי עבודה, כגון: אחריות, התמדה, עמידה בזמנים, יכולת להוריד סמכות ולקבל סמכות, עמידה בכללי עבודה, תקשורת עם עובדים ומעסיקים, ויוזמה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: