האם יש קשר בין צריכת קפה לכובד עישון?

נכתב בתאריך 19 באוקטובר 2017   על ידי: מערכת אתר ׳נגמלים׳

החוקרים מצאו כי ככל הנראה לכמות הקפה הנצרכת אין השפעה על כובד העישון ואם ישנו קשר הוא אינו מתווך באמצעות ההשפעה של חומצה קפאית, קוורצטין או חומצה פי-קומרית על מטבוליזם ניקוטיני

 

 

צריכת קפה ועישון סיגריות קשורים זה בזה אך לא ברור האם קשר זה הינו מקרי. החוקרים ביקשו לבחון האם צריכת קפה משפיעה על עישון סיגריות באופן סיבתי, להעריך את הגודל האפקט של קשרים בין שני משתנים אלו ולמצוא מנגנוני קשר פוטנציאליים.

 

החוקרים עשו שימוש באנליזת אקראיות מנדליאנית (MR) של מידע תצפיתי שנלקח מקונסורטיום ה- Tobacco and Geneticsי(TAG), מידע אישי ממאגר ה-UK Biobank וניסויי in-vitro של תרכובות שונות. קונסורטיום ה-TAG הכיל מידע ממחקרים ממספר מדינות בהשתתפות 38,181 אנשים.

מאגר ה-UK Biobank מכיל מידע מ-8,072 גברים ונשים שגויסו באנגליה, וולס וסקוטלנד.

 


באנליזת MR החשיפה הייתה צריכת קפה (כוסות ליום) והתוצא היה כובד עישון (סיגריות ליום). בניסוי in vitro החוקרים העריכו את ההשפעה של חומצה קפאית, קוורצטין וחומצה פי-קומרית על הקצב של מטבוליזם של ניקוטין במיקרוזומים מכבד ו-CYP2A6 אנושיים.

 

 

אנליזת MR של קונסורטיום ה-TAG הדגימה כי צריכת קפה כבדה יותר יכולה להוביל להפחתת כובד עישון [beta=-1.49, רווח בר-סמך 95%: -2.88-(-0.09)]. עם זאת, ניסוי in vitro מצאו כי התרכובות שנבדקו לא מעכבות באופן משמעותי את המטבוליזם של ניקוטין בעקבות צריכת קפה. אנליזת MR נוספת מה-UK Biobank לא מצאה קשר סיבתי בין צריכת קפה וכובד עישון (beta=0.20, -1.72-2.12).

 

מסקנת החוקרים היא כי צריכת קפה ככל הנראה אינה בעלת השפעה סיבתית על כמות עישון סיגריות.

 

במידה וקיימת השפעה כזו היא אינה מתווכת דרך ההשפעה של חומצה קפאית, קוורצטין או חומצה פי-קומרית על מטבוליזם ניקוטיני. הקשר התצפיתי בין צריכת קפה לעישון סיגריות יכול להיות לאור השפעה העישון על צריכת קפה או גורמים מבלבלים אחרים.

 

 

מקור: 
Ware, J.J. et al. (2017) Addiction. 112(10), 1842.
נלקח מאתר : DoctorsOnly

באתר ‘נגמלים’ ניתן למצוא מידע על התמכרויות, וכן את מגוון אפשרויות הטיפול והגמילה מהן.

 

אתר ׳נגמלים׳ הוקם ע״י דפנה שושני אשכנזי (M.S.W), ופועל מאז שנת 2010, מאוחר יותר הועבר אל מרכז ״ אחווה ״ להמשך פעילות, זאת על מנת לתת לגולשים, למכורים, לבני המשפחה, לחברים או למכרים אפשרות לקבל מידע והכוונה עבור התמכרות מסויימת.

 

האתר בנוי מתוך חשיבה להקל על המטופלים והקהל המתעניין בחיפוש אחר המענה הטיפולי – ידידותי לגולש, קל לניווט ומאפשר לחפש מענה באופן דיסקרטי, מקצועי, אחראי ואמין לגולשים. 

(להמשך קריאה >>)

עלותו משתנה ממטפל למטפל, הבחירה וההתאמה במטפל או במרכז הטיפול היא אישית, שעות הטיפול גמישות יותר, הסביבה הטיפולית בדרך כלל פרטית ואישית יותר.

עלותו זולה יותר \ ללא עלות, הטיפול נעשה בפיקוח ובהכשרה של המטפלים, לרוב קיימת האפשרות לעבוד בעבודת צוות.

סבוטקס – Subutex

מתוך אתר מרפאת היבטים, בהנהלת ד”ר מרצ’בסקי מה הוא סובוטקס: סובוטקס הינה תרופה ייחודית לטיפול באנשים הסובלים מהתמכרות לסמים מסוג

קרא עוד »

מהי התמכרות להימורים ?

  התמכרות להימורים ההתמכרות להימורים מתארת התנהגות של הימורים חוזרים ונשנים בעקביות ובכפייתיות. זוהי הפרעה בשליטה בדחפים  (באימפולסים) אשר שולטת

קרא עוד »

התמכרות לאינטרנט

מאת: ענבר כהן – מטפלת מומחית באתר ׳נגמלים׳   בעוד שהעולם שלנו הופך ליותר ויותר וירטואלי וגלישה רבה באינטנרט אינה

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: