האם גורמים שחוזים חזרה לעישון משתנים בהתאם לאורך הגמילה?

פורסם ב 28 ביולי 2018   על ידי: מערכת אתר ׳נגמלים׳

החוקרים מצאו שלאורך הגמילה מעישון חל שינוי בגורמים שמסוגלים לחזות את סיכוי כישלון הגמילה

 
 
 מטרת מחקר עוקבה זה הייתה לבדוק את הגורמים שחוזים חזרה לעישון ולקבוע האם גורמים אלה משתנים לפי זמן הגמילה. החוקרים עשו שימוש במידע מתוך International Tobacco Four-Country survey עם מעקב שנתי שהתקיים בין השנים 2015-2002.

במחקר השתתפו 9,171 מעשנים מקנדה, ארה”ב, בריטניה ואוסטרליה שעשו לפחות ניסיון אחד להפסיק לעשן בתקופת המחקר.

התוצאה העיקרית הוגדרה כזמן עד לחזרה לעישון. מנבאים אפשריים כללו: מדידות תלות בניקוטין לפני ההפסקה, מוטיבציות הנוגעות לעישון ולהפסקתו, יכולת גמילה והשפעה חברתית. כמו כן נכללו 2 בדיקות מעקב, שימוש בתרופות להפסקה עישון וזמן הגמילה (7-1 ימים, 14-8 ימים, 31-15 ימים, 3-1 חודשים, 6-3 חודשים, 12-6 חודשים, 2-1 שנים ושנתיים ומעלה), בנוסף לגורמים סוציו-דמוגרפיים.

נמצא שכל הגורמים שימשו כמנבאים לחזרה לעישון בששת החודשים הראשונים אך רק רצון להפסיק לעשן, כוונות להפסיק לעשן ומספר חברים שעדיין מעשנים חזו חזרה לעישון בזמן 6-12 חודשים לאחר הפסקה (יחס סיכונים 1.20, P<0.05 ; 1.13, P<0.05 ו-1.21, P<0.001, בהתאמה).

מספר חברים מעשנים היה גורם החיזוי היחיד לחזרה לאחר הפסקה של שנה עד שנתיים (יחס סיכונים 1.19, P= 0.001). לא נמצא אף גורם חיזוי משמעותי עבור חזרה לעישון לאחר הפסקה של שנתיים.

שימוש בתרופות שמסייעות להפסקת עישון קושר באופן שלילי לחזרה לעישון במשך השבועיים הראשונים לגמילה (יחס סיכונים 0.84-0.71) אך קושר באופן חיובי לחזרה לעישון במשך חודש עד 6 חודשים אל תוך הגמילה (יחס סיכונים 1.54-1.29). נצפו השפעות בין כל הגורמים למשך הפסקת העישון למעט תפישת עישון כחלק חשוב מהחיים, כיבוי מוקדם של סיגריה ורצון להפסיק לעשן.

על בסיס ממצאים אלה מסיקים החוקרים שלאורך זמן הגמילה, חל שינוי בגורמים שמסוגלים לחזות את הסיכוי לחזרה לעישון בקרב מבוגרים בארה”ב, קנדה, בריטניה ואוסטרליה.

מקור: 

Yong, H. et al. (2018) Addiction. 113 (7)

 
 

אתר ׳נגמלים׳ -

גמילה מסמים

סוגי סמים: L.S.D ( אסיד )

מתוך המאמר מאת: יפה צוברי, הרשות הלאומית למלחמה בסמים. L.S.D ( אסיד ) – סם הזייתי בעל עוצמה ומסוכן   LSD הוא אחד מהסמים ההזייתיים (פסיכודיליים) בעלי העוצמה הרבה ביותר אשר עשוי להשפיע על ההתנהגות כבר

להמשך קריאה »
הפרעות אכילה

הקשבה לגוף והזנת הלב הרעב

 אני כבר יודעת הכל. אני יודעת מה דוחף אותי לאכילה אני יודעת שאני בורחת בשביל לא להרגיש, בשביל לנוח, להתנתק אני יודעת שאני פוחדת מאינטימיות שהבולמוס הוא החבר הכי טוב שלי שהוא אהובי ואויבי, שהוא

להמשך קריאה »
מאמרים נוספים

טיפול במשוב ביולוגי ועצבי (ביו-פידבק) – קצת היסטוריה וכמה עקרונות בסיס

פסיכופיזיולוגיה יישומית ומשוב ביולוגי: קצת היסטוריה וכמה עקרונות בסיס מאת: אסף גיטלר ודרור גרוניך     “Every change in the physiological state is accompanied by an appropriate change in the mental-emotional state, conscious or unconscious,

להמשך קריאה »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: