האם גורמים שחוזים חזרה לעישון משתנים בהתאם לאורך הגמילה?

פורסם ב 28 ביולי 2018   על ידי: מערכת אתר ׳נגמלים׳

החוקרים מצאו שלאורך הגמילה מעישון חל שינוי בגורמים שמסוגלים לחזות את סיכוי כישלון הגמילה

 
 
 מטרת מחקר עוקבה זה הייתה לבדוק את הגורמים שחוזים חזרה לעישון ולקבוע האם גורמים אלה משתנים לפי זמן הגמילה. החוקרים עשו שימוש במידע מתוך International Tobacco Four-Country survey עם מעקב שנתי שהתקיים בין השנים 2015-2002.

במחקר השתתפו 9,171 מעשנים מקנדה, ארה”ב, בריטניה ואוסטרליה שעשו לפחות ניסיון אחד להפסיק לעשן בתקופת המחקר.

התוצאה העיקרית הוגדרה כזמן עד לחזרה לעישון. מנבאים אפשריים כללו: מדידות תלות בניקוטין לפני ההפסקה, מוטיבציות הנוגעות לעישון ולהפסקתו, יכולת גמילה והשפעה חברתית. כמו כן נכללו 2 בדיקות מעקב, שימוש בתרופות להפסקה עישון וזמן הגמילה (7-1 ימים, 14-8 ימים, 31-15 ימים, 3-1 חודשים, 6-3 חודשים, 12-6 חודשים, 2-1 שנים ושנתיים ומעלה), בנוסף לגורמים סוציו-דמוגרפיים.

נמצא שכל הגורמים שימשו כמנבאים לחזרה לעישון בששת החודשים הראשונים אך רק רצון להפסיק לעשן, כוונות להפסיק לעשן ומספר חברים שעדיין מעשנים חזו חזרה לעישון בזמן 6-12 חודשים לאחר הפסקה (יחס סיכונים 1.20, P<0.05 ; 1.13, P<0.05 ו-1.21, P<0.001, בהתאמה).

מספר חברים מעשנים היה גורם החיזוי היחיד לחזרה לאחר הפסקה של שנה עד שנתיים (יחס סיכונים 1.19, P= 0.001). לא נמצא אף גורם חיזוי משמעותי עבור חזרה לעישון לאחר הפסקה של שנתיים.

שימוש בתרופות שמסייעות להפסקת עישון קושר באופן שלילי לחזרה לעישון במשך השבועיים הראשונים לגמילה (יחס סיכונים 0.84-0.71) אך קושר באופן חיובי לחזרה לעישון במשך חודש עד 6 חודשים אל תוך הגמילה (יחס סיכונים 1.54-1.29). נצפו השפעות בין כל הגורמים למשך הפסקת העישון למעט תפישת עישון כחלק חשוב מהחיים, כיבוי מוקדם של סיגריה ורצון להפסיק לעשן.

על בסיס ממצאים אלה מסיקים החוקרים שלאורך זמן הגמילה, חל שינוי בגורמים שמסוגלים לחזות את הסיכוי לחזרה לעישון בקרב מבוגרים בארה”ב, קנדה, בריטניה ואוסטרליה.

מקור: 

Yong, H. et al. (2018) Addiction. 113 (7)

 
 

אתר ׳נגמלים׳ -

מאמרים נוספים

בנימה אישית – לשנה טובה ולדרך חדשה !

“תכלה שנה וקללותיה – תחל שנה וברכותיה” חודש תשרי מציין את תחילתה של השנה החדשה. הוא כולל חגים ומועדים – ראש השנה, יום כיפור, סוכות – היכולים להקביל באופן סמלי לתחילתו של תהליך שינוי ולהתחדשות; תחילת

להמשך קריאה »
גמילה מסמים

מסגרות הטיפול הציבוריות – התמכרויות

השימוש בסמים, באלכוהול וההשתתפות במשחקי הימורים מתחילים לרוב בגילאים צעירים אך תהליך ההתמכרות נע בין מספר חודשים ועד מספר שנים וזה תלוי בגורמים פיזיים, פסיכולוגיים, סביבתיים ובסוג החומר שבשימוש. גם כשהאדם כבר מכור, הוא האחרון

להמשך קריאה »
התמכרות למין

התמכרות למין בצעירים ובמגזר הדתי

מאת: עמיר פירני, מטפל מומחה בהתמכרויות   בשנים האחרונות מגיעים לקליניקה צעירים רבים המדווחים על התמכרות למין.   מה הם מאפיני ההתמכרות הזו? מה הם מימדיה?   עושר הנגישות למדיה בסמארטפונים ובאתרי הפורנו במחשבים הניידים והניחים, מקרבים

להמשך קריאה »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: