השתייה הפאסיבית מהזווית הבריטית

נכתב בתאריך 16 בדצמבר 2016   על ידי: עמותת אפשר

מתוך המאמר מאת: ד"ר שושנה וייס, אשר פורסם בבטאון "הכל על אלכוהול" מטעם עמותת אפשר. גליון מס' 76

המונח "עישון פאסיבי" הוא ותיק ונפוץ ומתייחס לנזק הבריאותי של עישון סיגריות אצל מי שאינו מעשן.   
הזולת שואף בעל כורחו את עשן הסיגריות המזיק, שמפריח המעשן לאוויר, ובריאותוו נפגעת בשל כך. כמו כן, יכולים להיפגע מהעישון גם עוברים של נשים הרות שמעשנות והופכות את ילדיהם בטרם נולדו ל"מעשנים פסיביים". הנזק מ"עישון פאסיבי" נגרם רק בעת השימוש הממשי בסיגריה והוא בא לידי ביטוי הן בנזק הבריאותי הישיר והן בנזק הכלכלי העקיף הנגרם מהוצאות הטיפול הרפואי בזולת שאינו מעשן.

לעומת זאת, הציבור פחות מודע למונח "שתייה פאסיבית", מונח צעיר יחסית אך רחב משמעות ומורכב יותר.
"שתייה פסיבית" משמעותה פגיעה בבריאותו וברווחתו של הזולת שאינו שותה על ידי אדם אחר ששותה, ולאו דווקא בעת השתייה עצמה.
תיאורטית, בדומה לשאיפת עשן סיגריות, הזולת יכול להיפגע גם משאיפת אדי אלכוהול כשהוא נמצא במקום "רווי אלכוהול",, בו שותים כמויות גדולות מסביבו, אך זהו נזק מזערי, שולי וזניח. הפגיעה הישירה הדומה לעישון סיגריות היא הפגיעה בעובר. נשים הרות השותות אלכוהול בזמן ההיריון עלולות לפגוע בעוברן ולהותירו עם פגמים ומומים מולדים על לא עוול בכפו. המושג "העובר השתיין" הוא ביטוי חד להיבט זה של שתיינים פסיביים.

ההשפעות העיקריות של שתיית אלכוהול על הזולת הן השפעות סביבתיות, ושלא כמו בעישון, הן מתקיימות גם זמן מה לאחר תום השתייה.
מיליוני בני אדם בעולם מתים או סובלים עקב שתיית אלכוהול על ידי אחרים. ניתן למנות ביניהם נפגעים חפים מפשע שלל אלימות פיזית ומילולית מצד שיכורים (כולל בנות זוג של שתיינים), נפגעים תמימים בתאונות דרכים עקב נהיגה תחת השפעת אלכוהול של אחרים, נפגעי תאונות עבודה עקב שכרות של עמיתים, נפגעי תקיפה מינית שאינם שותים ומותקפים על ידי שיכורים מטרידים, ילדים הנפגעים מהתעללות של בני משפחה שתיינים, שמשפיעה על לימודיהם, רגשותיהם והתנהגותם. משפחות הסובלות מעוני וממחסור בשל אי תפקודו של הורה שתיין, שגם הורס רכוש בבית וגם מבזבז כסף על רכישת משקאות אלכוהוליים ועוד. כל אלה הם "שתיינים פסיביים".

יתר על כן, ניתן להרחיב את המושג ולומר, שגם הציבור הרחב כולו הופך למעשה לנפגע עקיף של השתיינות, ציבור שסובל משתיית אלכוהול של פרטים בתוכו.
כשרחובות הערים מסריחים מקיא ושתן, כששוררים בהם קטטות שיכורים והרס רכוש ציבורי, כשהציבור נדרש לממן הןן טיפולים רפואיים והן פרויקטים בתחום הרווחה, לא רק עבור אלו ששותים אלא בעיקר עבור כל אלה שנפגעים מהם ובגללם. במצב זה הציבור כולו הופך ל"נפגע אלכוהול".

הדו"ח הבריטי משנת 2008 מספק נתונים שיוצקים תוכן למונח "שתייה פסיבית", ומפרט את אלה שנפגעים משתייה אצל אחרים, ושניתן לכנותם "שתיינים פסיביים".
למעלה מ- 6,000 תינוקות נולדים כל שנה בבריטניה עם FASD – קשת נזקי האלכוהול לעובר, ומעל 7,000 הפלות נקשרותת לשתיית אלכוהול. 1.3 מיליון ילדים נפגעים משתייה במשפחה, וברבע מהמקרים בהם החברה צריכה להגן על ילדים מעורב אלכוהול. לילדים אלה נגרמות בעיות התנהגות, בעיות נפשיות ובעיות בלימודים והכול בגלל שתייה אצל אחרים, על לא עוול בכפם. בשנת 2006 נהרגו או נפצעו 660 ילדים בתאונות דרכים תחת השפעת אלכוהול. בסך הכול נפצעו מעל 7,000 בני אדם (לא כולל הנהגים השיכורים עצמם) ו- 560 נהרגו.

מחקר שנערך בבריטניה מאמצע 2007 עד אמצע 2008 הצביע על 125,000 מקרי אלימות הקשורים באלכוהול במשפחה.
נמצא גם, שמחצית מ- 2 מיליון קורבנות של אלימות היו "שתיינים פסיביים". הם נפגעו מתוקפים שהיו תחת השפעת אלכוהול.. בכלל זה 39,000 מקרים של תקיפה מינית חמורה, שהייתה קשורה לשתיית אלכוהול אצל התוקפן.

מחצית מהמקרים בהם הותקפו אנשי הסגל הרפואי בחדרי מיון בבתי חולים נעשים על ידי שיכורים. בנוסף, יש למעלה מ- 8,000 תקיפות של אנשי משטרה על ידי שיכורים כל שנה. הדבר מקשה על מתן שירותים קהילתיים באזורים בהם צוותים מקצועיים מרגישים מאוימים. בשנת 2008 היו 1.25 מיליון מקרי ונדליזם שהיו קשורים באלכוהול. הנזק למכוניות, לגנים, לרחובות ולתחבורה ציבורית הופך מקומות רבים לפחות אטרקטיביים לגור בהם. ההשפעות של העבריינות תחת השפעת אלכוהול הן מעבר לקורבנות עצמם ולנזק הכלכלי. הן יוצרות אווירה של פחד ואקלים חברתי לא נעים. מחקר בקרב 30,000 בוגרים בצפון מערב אנגליה ב- 2008 מצא, ש- 45% נפגעים שלא מרצונם ונמנעים מלהגיע למרכזי הערים בלילה בגלל התנהגות של אנשים תחת השפעת אלכוהול.

ה"שתיינות הפאסיבית" נמצאת גם במקומות עבודה. לפחות 14 מיליון ימי עבודה הולכים בבריטניה לאיבוד כל שנה. מחקר משנת 2007 מצא, ש- 50% מהמעסיקים היו צריכים להעניש עובדים עקב שתייה בעבודה ו- 31% פיטרו לפחות עובד אחד עקב שתייה שהשפיעה לא רק עליו אלא גם על עמיתיו ועל מקום העבודה עצמו. שתיית אלכוהול מרובה מובילה לא רק לאבטלה ולהיעדרויות של השתיין, אלא לירידה בפריון ובמיוחד לסיכון בטיחות העובדים האחרים שסובלים מהשתיינים והופכים בעל כורחם ל"שתיינים פסיביים".

"השתייה הפסיבית" היא יקרה לא רק במקומות העבודה. כל שנה נרשמים בבריטניה 800,000 קליטות של חולים ונפגעים בבתי חולים, הקשורות כולן או חלקן באלכוהול. אחד מתוך ארבעה מקרים של תאונות המגיעים לחדרי מיון, קשורים באלכוהול (מרביתם נפגעי "שתייה פסיבית"). רופאים, אחיות, שירותי אמבולנסים, מרכזים לנפגעי תקיפה מינית, כל אלה עסוקים במקרים של אנשים שנפגעו משתייה של אחרים. פשעים, תאונות והתנהגות אנטי-חברתית הקשורה באלכוהול מובילים להוצאות כספיות עצומות לשירותי רפואת חירום, למערכת הבריאות ולמערכות החוק והמשפט. בנוסף, בני משפחתו וחבריו של השותה צריכים לטפל גם הם במחלותיו על חשבון זמנם, עבודתם ורווחתם. החברה כולה נושאת בנטל של השתייה אצל הפרט. כל שעה שרופא או אחות או עובד סוציאלי מבזבזים על שתיין, שנפגע עקב השתייה שלו או על אדם שנפגע משתייה של אחר, זו שעה שניתן היה להקדישה לדברים אחרים.

קל יחסית למדוד את הנזק של "שתייה פסיבית" מאשפוזים בבתי החולים של אלה שנפגעו על ידי שיכורים, מנפגעי תאונות עבודה על רקע אלכוהול של עובדים שלא שתו, מהפגיעה ברכוש או מהירידה בפריון. אך הנזק הוא מעבר לכך.

קשה לכמת אובדן חיים של ילד בתאונת דרכים תחת השפעת אלכוהול, או חיים במחיצת אדם שתלוי באלכוהול, או תוצאות נפשיות של תקיפה מינית. את המחיר הכללי של "שתייה פסיבית" שהוא סך כול האומללות האנושית, שנגרמת לזולת כתוצאה מהשתייה אצל האחר, קשה למדוד במספרים. לכן, לא ידוע המחיר הכולל של "שתייה פסיבית" לחברה וזו אולי אחת הסיבות שרבים מתעלמים ממנה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

נושאים נוספים: